Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

Dziękuję za odpowiedź. :)
Wierzchnia warstwa gleby jest stale wilgotna od zraszania.
Swego czasu porzuciłem nawóz dedykowany dla sukulentów oraz dla paproci na rzecz wody z akwarium, ponieważ dzięki niej - moim zdaniem - uzyskałem lepsze efekty. Myślę jednak, że masz rację - ta woda akurat dawalii nie służy.
Będę podlewał czystą przegotowaną wodą, a na wiosnę pomyślę o nawozie dla paproci. Myślę, że dobrze będzie, jak przez jakiś czas paprotka nie dostanie od razu nowego nawozu (zwłaszcza, że idzie zima), ponieważ faktycznie może być przenawożona od wody z akwarium.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

Spryskiwanie wierzchniej warstwy niewiele daje. W ogóle niewiele daje jeśli chodzi o podwyższenie wilgotności powietrza, co szczególnie można odczuć w sezonie grzewczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

To ja ma dwa pytanka odnośnie tej paprotki:
Czemu usychają mi niektóre gałązki, za suche powietrze? Zraszam ją, czy to za mało?
Dlaczego niektóre gałązki odpadają przy samej ziemi, dodam że gałązki z zieloniutkimi liśćmi, żadne tam poschnięte
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

1. Oczywiście, że za suche powietrze. Samo spryskiwanie liści niewiele daje, gdyż podnosi wilgotność powietrza jedynie na krótki okres czasu, po którym spada ponownie do niskiego poziomu. Pewnym rozwiązaniem jest postawienie doniczki na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem oraz przykręcenie grzejnika do minimum.
2. Może tak się dziać również od suchego powietrza albo od przeschnięcia podłoża. Paprocie wymagają stałej umiarkowanej wilgotności powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

Ok a powiedz mi Norbercie (bo chyba tylko Ty udzielasz porad) czy dobrym pomysłem na podniesienie wilgotności byłoby wyłożenie podstawki oprócz keramzytu również mchem? Zwykłym żywym mchem. A może by jeszcze tym mchem wyłożyć samą doniczkę naokoło roślinki - chociaż chyba nie, bo może być zaburzony sposób odparowywania wody z samej ziemi w doniczce. Co o tym sądzisz?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

Generalnie sama podstawka nie powinna być niczym wyłożona, żeby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza w obrębie bryły korzeniowej. To się tyczy, również podłoża.
Natomiast jeśli wyłożysz dużą tackę mchem oprócz keramzytu czy to zwiększy parowanie? Szczerze mówiąc to nie wiem. Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, jak na tackę na keramzyt położysz mech i sprawdzisz poziom wilgotności za pomocą wilgotnościomierza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

Dzień dobry. Moja paproc chyba usycha mimo iż ma wilgotne podłoże. Ma doniczke z odplywem. Czy ktoś może mi coś doradzić jak jej pomóc ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

Usychanie liści u paproci, to:

1. Zbyt suche powietrze, co najbardziej dotyka paproci o delikatnych, mocno ażurowych liściach. Jeśli masz w mieszkaniu poziom wilgotności na poziomie 30 - 40 to liście będą schnąć. Oczywiście żadne spryskiwanie liści nic nie daje. Połowicznym, ale nie zawsze sprawdzającym się rozwiązaniem jest postawienie doniczki z podstawką na dużej tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem.
2. Od przelania wskutek mało przepuszczalnego podłoża. Nawet paprocie wymagają w podłożu dodatku rozluźniacza. Sam odpływ tutaj nie wystarczy.

Paprocie, wbrew krążącym mitów potrzebują światła do prawidłowego rozwoju. Należy pogodzić się z tym, że nie wszystkie paprocie będą w mieszkaniu rosły.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

Dziękuję Norbercie za odpowiedź w tym temacie i w tamtym otej drugiej paproci. Czy polecić możesz jakąs dobrą ziemię do paproci o odpowiednim pH? Kupiłabym i przesadziłabym obie już. :) OCzywiście każdą ziemię do kwiatów mieszam z perlitem i korą piniową, ale może dałam tych składników za mało. A ziemia w nich ma pH uniwersalne. Kurcze, oglądałam w internecie ziemie do paproci i wszystkie co widziałam maja pH 6-7. :/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

6 -7 pH to jest całkowite nieporozumienie. Najprawdopodobniej to po prostu zwykła ziemia uniwersalna z jakimiś mało znaczącymi dodatkami, a tylko w opakowaniu ziemia do paproci... Niestety ekonomia się kłania. :?

Poszukaj ziemi do rododendronów, chociaż i tutaj trzeba uważać. Widziałem jednak z firmy Kronen o właściwym pH.
Jeśli dajesz rozluźniacz, to bardzo dobrze. Po samym zdjęciu ciężko poznać. Niemniej w przypadku paproci istotne jest tutaj właściwe pH.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

Dobrze, poszukam więc. Dziękuję. :)
monia77
100p
100p
Posty: 125
Od: 15 paź 2011, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gogolin

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

Mam tą paprotkę i zastanawiam się jak ją rozsadzić. Rośnie w kwadratowej doniczce a chcę mieć ją w okrągłej bo ładnie by się prezentowała. Coś poradzicie? jest już duża .
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

Przejrzałam wątek szukając informacji o rozmnażaniu dawalii. Dostałam kawałek od koleżanki. Posadziłam- w zasadzie położyłam włochate kłącza na podłożu do paproci, nie przysypywałam. Nie wiem, czy robię dobrze? Dawalia jest w mnożarce, ma wilgotność i ciepło. Jest szansa, że tak się ukorzeni?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”