Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie,przesadzanie)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
kudlaty76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 maja 2015, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Fikusy są bardzo wyrozumiałe na wszelkie błędy hodowli, tak więc uważam że możesz go przycinać w dowolnym terminie. Ja przycinam moje haszczory w zasadzie w ciągu całego roku i mają się dobrze. Co więcej, miałem też podobny przypadek do Twojego. W spadku otrzymałem kilkuletniego fikusa o wysokości około 2,5 m. Był strzasznie zaniedbany. Posiadał mnóstwo gołych gałęzi i generalnie niewiele liści. Mimo to widziałem w nim potencjał :-) Również chciałem go zagęśćić. Niestety nie obyło się bez bardzo radykalnego cięcia. Jego aktualna wysokość to około 1,3 m. Dzisiaj, po około dwoch latach formowania, mój fikus ma w miarę akceptowalny wygląd no i przede wszystkim, jest względnie zagęszczony. Ale czeka mnie jeszcze wiele pracy z tym drzewkiem. Jak będę miał chwilę czasu to wrzucę tu kilka fotek z postępów przy formowaniu. Ale najważniejsze to: nie obawiaj się go przycinać. W przypadku fikusów termnin cięcia ma raczej niewielkie znaczenie. Tak jak wspomniałem wcześniej: ja moje fikusy przycinam cały rok i jakoś żyją, a nawet ładnie się zagęszczają :-)
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

klapouszek29 - witaj :wit
Cięcie to jedno, ale dobrze byłoby go również trochę zagęścić.
Proponuję, żebyś go nie zagęszczała tą samą odmianą, szkoda miejsca :lol:
Ja zagęściłam mojego trzema różnymi odmianami,
wygląda naprawdę dużo ciekawiej niż gdybym zagęściła tą samą.
Poza bazą, czyli 15-letnim olbrzymkiem variegata,
mam jeszcze w donicy Ficus benjamina 'Kinky'
i Ficus benjamina 'Regidan' w dwóch wersjach kolorystycznych :lol:
Pozdrawiam i zapraszam
Seara
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 lip 2016, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Dzień dobry wszystkim :)

Jak prawie większość - przychodzę tu po poradę dot. dwóch Fikusów. Historia jest taka, że przyszli teściowie wyjechali 10 lat temu za granicę, mieszkanie z kwiatami zaczęli wynajmować. To, co ukazało się naszym oczom, przeszło nasze najgorsze myśli. Piękne, kilkunastoletnie fikusy zmarniały totalnie, nikt o nie nie dbał, liście pogubiło, zdziczało, a teściowa błagalnym głosem poprosiła mnie o ratunek owych fikusów - stritce pamiątki po kimś zmarłym z rodziny.. Więc sami rozumiecie, jakiej powagi zadanie otrzymałam :)

Pierwszy z nich, bardzo wysoki, niestety praktycznie cały pousychany i liści tyle co kot napłakał:

Obrazek Obrazek

Pytanie brzmi: ucinać wszystko suche jak leci, zostawić tylko główny pęd?

Zamierzam się z przesadzeniem do nowej ziemi, bo kij wie co sie tam znajduje po ponad 10 latach...

Fikus 2 ma się trochę lepiej:

Obrazek Obrazek Obrazek

Tego wypadałoby trochę zagęścić, temat do ogarnięcia. Czy te gałązki przy samej ziemi poucinać?

Czy od razu po przesadzeniu mogę ciachać nożyczkami?
iwanda
100p
100p
Posty: 174
Od: 5 lip 2011, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary - lubuskie

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Ja swojego przycinam, ale od dołu i tak lekko łysieje od dołu.

Obrazek
andrzej2910
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 3 cze 2015, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Ma ktoś jakieś rady co zrobić, jak przyciąć, żeby ten fikus ładnie wyglądał?
Obrazek
azalia40
50p
50p
Posty: 68
Od: 8 cze 2010, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poczdam

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Ja też kupiłam taką kilkupędową miotłę. Ten twój to jeszcze się trzyma pionowo w przeciwieństwie do mojego, który po wyjęciu z folii pokładał się na boki, więc będzie łatwiej.
Ja na początek zapletłam i związałam miękką włóczką wszystkie pieńki
Obrazek
Potem też miękką włóczką poprzyginałam gałezie według mojego widzimisię


Obrazek
Otrzymałam taką formę

Obrazek
Potem poprzycinałam praktycznie wszystkie stożki wzrostu, coby się zagęścił, dwa przewodniki przycięłam drastycznie.
Z tymi włóczkami na pniakach powinien stać dopóki pniaki się nie pozrastają, trwa to od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. Im cieńsze i młodsze,tym szybciej się zrastają. Pomaga uszkodzenie kory w miejscach styku pniaków.
Konary dosyć szybko po przygięciu stabilizują się na żądanym miejscu.
Tak się rozkrzewia po przycięciu
Obrazek

Jeśli chcesz uzyskać formę kuli, a ja taką właśnie planuję, to wszystkie nowe przyrosty też przez najbliższe dwa lata przycinaj zostawiając minimum trzy liście, zależnie od długości. Te wyrastające ze środka przycinam nawet po siódmym liściu, albo dalej. Nowe przyrosty też możesz podginać za pomocą włóczki albo drutu i umieszczać je w żądanym miejscu.
Cała operacja formowania powinna zająć zależnie od wielkości drzewka od 2 do nawet 4 lat.
Naturalnie w trakcie pielęgnujemy i nawozimy fikusa zgodnie z jego wymaganiami.
Potrafi się odwdzięczyć.

Pozdrawiam, Gośka.
Jakie to piękne. Było i zniknęło.
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Witam serdecznie!
Dostałam dziś od koleżanki fiskusa, wysokość bez doniczki około 100cm. W doniczce są dwa drzewka, posadzone bardzo blisko siebie. Pnie główne są grubości palca u ręki. Chciałabym uformować z tego ładne drzewko, pomyślałam , aby ściąć te boczne odrosty od dołu tak do wysokości połowy drzewka. Co jednak zrobić z górą? Czy jeśli zetnę ten pień główny, drzewko rozkrzewi skę na boki, czy raczej powinnam przyciąć odrosty boczne a wierzchołek zostawić w spokoju?



Obrazek
azalia40
50p
50p
Posty: 68
Od: 8 cze 2010, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poczdam

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Hallo Buka85, przytnij też wierzchołki. Jak zostawisz, będzie szedł do góry i w efekcie skończysz z pieńkiem przy suficie. Jeśli chcesz uzyskać drzewko, to te odrosty dolne do skasowania, równo z pieńkiem. Potem będą jeszcze odrastać, ale po kilkukrotnym oberwaniu w końcu przestaną.

Na górze uszczknij końcówkę każdego praktycznie pędu, chyba że jakiś króciutki w środku zostanie. Powinien się ładnie rozkrzewić. W tym roku już mało czasu zostało, bo zimą to różnie. Czasem coś przyrośnie, czasem będzie stał i czekał. Na wiosnę znowu trochę podetnij, a potem w miarę potrzeb.

Życzę powodzenia, pozdrawiam, Gośka.
Jakie to piękne. Było i zniknęło.
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

azalia40 witam serdecznie :) bardzo dziękuje za wskazówki, zrobię dokładnie tak, jak napisałaś. W swojej kwiatowej karierze ukatrupilam już 2 benjaminki. Teraz jak przejrzałam wątek to wiem, że mogłam ich nie wyrzucać bo by odbiły, korzenie miały zdrowe, po prostu zgubiły liście,no ale cóż, za późno...
Tego wystawiłam na taras więc do zimy będzie miał jeszcze trochę czasu, żeby się zregenerować, bo światła mu nie braknie na pewno. Jeszcze raz dziękuję za wskazówki :)
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Przygotowałam już beniaminka do zimy, co oznacza, że dość mocno go przycięłam.
Przycinam go z reguły 2 razy do roku - zawsze go modeluję jesienią, po sezonie,
kiedy się niesfornie rozrasta, i czasem (ale raczej rzadko) na wiosnę :lol:
Tym razem konkretnie przycięłam dół, formę variegata.

Tak wyglądał przed cięciem

Obrazek


a tu już po strzyżeniu

Obrazek


Wykorzystuję go trochę jako naturalny parawan na okno balkonowe :lol:
A ponieważ dół jest lekko ogołocony, dla urozmaicenia, żeby nie powtarzać
tego, co już mam w doniczce, dołożyłam 3 inne odmiany beniaminka:
'Golden Minique' - większe, zielono-seledynowe listki (z tyłu z prawej),
'Regidan' - większe, seledynowe listki (z przodu),
'Kinky' - małe, drobne, ciemno-zielone listki (z tyłu z lewej).
Wszystkie trzy z czasem dosadzę do całości, i oplotę pień główny

Obrazek

Obrazek


A tak wygląda cała kompozycja

Obrazek


która już wylądowała na swojej miejscówce - przy oknie balkonowym

Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Witam może mi ktoś doradzić jak przyciąć te dwa fikusy żeby się lepiej zagęszczały?
Mają około 1,5 m wysokosci

tu jedno zdjęcie bo z boku jest on praktycznie płaski:

Obrazek


a tutaj z przodu i z boku ;)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Jakie mają stanowisko - ten jeden stoi obok stolika z komputerem? Jeśli tak, to mają za mało światła, co widać wyraźnie po nich i samo przycięcie nic nie da. Musisz wybrać dla nich docelowe stanowisko tuż przy oknie.
Co do cięcia, w obu główny pień z góry odciąć jakieś 1/3 wysokości, pozostałe gałęzie podobnie, a nawet o połowę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Dzięki ;) ten pstry stoi zaraz za firanką tylko do zdjęcia przeniosłem go dalej ten drugi jest w tym samym pomieszczeniu jakieś 2 metry od okna południowego. Mógłbym go dać obok tego pstrego ale muszę w takim razie wywalić monsterę stamtąd i postawić ja w jego miejsce. Tak będzie dobrze?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”