Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie,przesadzanie)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

W tym wątku w przypadku innego fikusa napisałem jak się zabrać do odkładu powietrznego:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 8#p5888188
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Amsaw Trochę czasu niestety to trwa ale efektem jest duża sadzonka , a z tym szałem to bardziej miałem na myśli pieniek żeby wypościł nowe gałązki :D Mam nadzieję , że się podzielisz wynikami zabiegów na które się zdecydujesz ;:65
Pozdrawiam
Daro---
Amsaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 sie 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Jeszcze raz wszystkim dziękuję.
Tak, tak, będę relacjonował postępy :)
Awatar użytkownika
Klaudia85
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 sie 2017, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Racibórz

Jak mu pomóc?

Post »

https://pinterest.com/pin/3488179336308 ... pp=android

Witam. W końcu stworzyłam konto, aby poradzić się Was. Jak zagęścić mojego benjaminka
U góry rośnie nawet ładnie, alw jak widać na dole ma bardzo mało listków. Mam go już 10 lat i tak sobie on rośnie w zasadzie bez pielęgnacji. Uwielbiam go i chciałabym aby był okazalszy. Może ktoś mi poradzi co zrobić.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Zapewnić mu jasne stanowisko tuż przy oknie oraz regularnie przycinać. Żeby nie łysiał od strony pomieszczenia, trzeba go co jakiś czas delikatnie obracać wokół jego osi.
Reszty dowiesz się z tego wątku, do którego przeniosłem Twój post.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Klaudia85
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 sie 2017, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Racibórz

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Przede wszystkim dziękuje.
Postawiłam go tak na potrzeby zdjęcia.
Stoi tuż przy oknie, jednak dolna część jest zasłonięta ścianą, a dopiero od połowy jest na wysokości okna. Rano dodam zdjęcie :)
A teraz biorę się za lekturę wątku. Może znajdę odpowiedzi.
Dziękuje i pozdrawiam
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Cześć.
Mam w domu cztery fikusy i kurcze troche ich nie ogarniam .
Czy moglabym poprosic o poradę co zrobic zeby poczuly sie u mnie lepiej?

Pierwszy kawaler to "bonsai" bardzo foszasty, który wreszcie odnalazł się na parapecie i rośnie jak głupi. Nie mam parcia żeby był w formie bonsai ,więc go nie przycinam..ale.. czy dla kwiata który jest tak formowany lepsze jest hodowanie go w takiej formie? Te "dzikie" dzikie pędy maj? duzo większe liscie a z koleji gość ma taki przyrost ze na bonsaiowych pędach chyba juz nie mialby miejsca zeby upchnać gdzies nowe liscie.. Ciąć czy dać mu spokój ?

Drugi kawaler tez jest foszasty, ale w tym przypadku to ja zawalilam bo ustawilam go na schodach i wszystko bylo super do sezonu grzewczego.. uswiadomilam sobie ze pod schodami jest kaloryfer i kwiat zrzucil ogromnie duzo lisci.. W dodatku nigdy nie był cięty więc wygląda bidnie..
Przesadzilam go , oczyscilam z tej ziemi , umyłam wczoraj bo i ziemia byla juz straszna, przestawilam w zupelnie inne bardziej przyjazne miejsce, wiec mniemam ze znowu zgubi liscie ze stresu :/ pytanie brzmi.. jak przyciąć kawalera?
Ma duzo suchych drobnych gałązek i zmarniał i w ogole ma dziwna formę, bo sie nie rozrasta . jeśli tak to czy te suche gałezie ciąć tak o 1/3 i czy moge to zrobic teraz czy czekac do wiosny?

trzeci kawaler jest całkiem spory i po przeprowadzcr z innego miasta tez pogubil sporo lisci. Wiem ze fikusy nie powinny stac w kącie ale nie mam go gdzie postawić :( czekam az sie ogarnie po przenosinach . ale tez zastanawiam sie czy przycięcie mu posluży?
Tez ma mase malutkich suchych gałązek.. wyciąć je wszystkie?

czwarty kawaler szczesliwie tez odnalazl swoje miejsce.. odratowalam go z zastraszajacego tarcznika(w sumie to nadal ratuje) , powycinalam wszystkie stare suche male gałazki i jest w miare ok tylko musze go przesadzic.. i tez mam.problem.. jaka donice mu wybrać.. czy powinnam zwiekszyc obwod donicy o kilka cm.czy od razu wybrac mu sporo większą? Powinnam go przyciać czy dac mu troche odpoczać?

Wszyscy panowie stoja w jednym pokoju. Maja swiatlo z dwoch sporych okien i balkonu, nie mamy palącego swiatła, w domu max 22c.

pierwszy :
https://imagizer.imageshack.us/v2/501x8 ... v8fuJ5.jpg

drugi:
https://imagizer.imageshack.us/v2/350x6 ... PCWsV7.jpg

trzeci:
https://imagizer.imageshack.us/v2/350x6 ... ap0Gpa.jpg

czwarty:
https://imagizer.imageshack.us/v2/350x6 ... xFwpDz.jpg

Z góry bardzo dziękuję za pomoc !
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Na początek w kwestii uprawy radzę poczytać ten:

viewtopic.php?f=19&t=93275&hilit=Fikus+benjamina

i ten wątek:

viewtopic.php?t=9010

Z góry zaznaczę, że fikus potrzebuje jasnego stanowiska tuż przy oknie, a mniejsze egzemplarze nawet na parapecie, więc opcja z kątem nie wchodzi w grę. Jeśli nie masz wystarczająco miejsca na któregoś z nich zalecam oddanie komuś kto odpowiednim stanowiskiem będzie dysponował, inaczej szkoda rośliny.

W kwestii przycinania, jakbyś poczytała wpierw ten wątek to takie zabiegi robi się wiosną oraz latem, więc na wiosnę się przypomnij.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Juź idę do wątków, dziękuję :)
No własnie one nie stoją daleko od okien..jeden 5 a drugi 7 kroków. Z resztą ten jeden mały ktory calkiem.fajnie rosnie stoi na wysokosci tego największego (niby z kąta) .

Odnosnie cięcia wlasnie gdzieś czytalam ze niby caly rok mozna a ze te moje dwa marnieją to myslalam ze cięcie cos im pomoże.
No nic to.. moze przetrwaja do wiosny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Za ciemne stanowisko! W takiej odległości to one nie przetrwają, bo w takiej odległości masz około 20% natężenia światła w porównaniu do tego na parapecie. Niestety, ale kupując rośliny trzeba wpierw przewidzieć czy możemy im zagwarantować podstawowe warunki rozwoju. W takich warunkach to będą one tylko wegetować, a z czasem pójdą do kosza. To są żywe organizmy, a nie sztuczne kwiaty...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Wiesz, większość roslin dostalam bo ktoś kiedyś chcial je wyrzucić, takźe kombinuje jak mogę, ale dzięki za radę. :) Przemeblowalam dziś nieco salon i przenioslam gościa bliżej balkonu. Nie biedzie sie gniótl w kącie - wstawimy tam kogoś mniej wymagającego. ;)
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Chciałam podziękować za porady :) Nie dość , że duży przestawiony przestał gubić liście to wypuścił ok 40 nowych malutkich :shock: :heja

Średniego przesadziłam, bo chyba też go przelałam i przegrzałam, wiem,że to średnia pora na takie zmiany, ale to już kwestia ratowania była i... też przestał gubić liście :))))
edytagbl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 mar 2018, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Witam, chciałabym odświeżyć wątek pytaniem, czy można jeszcze teraz przycinać fikusy, gdy puściły już nowe listeczki? Bardzo wiele jest młodych małych listkow, a mój fikus jest bardzo wybujony i musiałabym ściąć całą koronę listną, żeby nadać mu jakiś kształt, czy z gołego pieńka wyrosną nowe gałązki i listki teraz?
Pozdrawiam, Edytka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”