Zantedeschia aethiopica (Kalla etiopska)

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca cz.2

Post »

Jak to twoja kalia etiopska jest teraz w spoczynku? Przecież właśnie teraz jesienią klasyczna biała kalia etiopska wchodzi w okres wegetacji i rozwoju, a spoczynek przechodzi latem. Jak ją uprawiałeś? Masz swoje doświadczenie w uprawie kalli etiopskiej? Kalia etiopska, aby wytwarzać kwiaty musi przejść okres całkowitego zasuszenia latem, a jesienią sadzi się ją ponownie do ziemi. (Na półkuli południowej w Afryce Południowej jest teraz wiosna, a kalia etiopska pochodzi właśnie z tamtąd i zachowała swój cykl wegetacyjny). Nie mylisz kalli etiopskiej (Calla aethiopica, Zantedeschia aethiopica) z również biało kwitnącą kalią/kantadeską biało-plamistą (Calla albomaculata, Zantedeschia albomaculata), która ma plamiste-cętkowane liście?
Pozdrawiam wszystkich.
_fox_

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca cz.2

Post »

Polecam przejrzenie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6&start=42 jak pisałem kwitnieniem można sterować. Weź pod uwagę że sprzedawane kłącza czy bulwy nie pochodzą z naturalnego środowiska, przywiezione teraz i sprzedawane. Albomaculatę też miałem, ale raczej jako ciekawostkę.
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca cz.2

Post »

Dzięki za tego linka. Śliczne są te śnieżnobiałe afrykańskie piękności. Kalie etiopskie nazywają czasami: ''lilia - ucho świni'', ''lilia - świńskie ucho''. :wink:
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca cz.2

Post »

Tak wyglądają liście mojej Kalli etiopskiej, która wyrosła z kłącza posadzonego przeze mnie w listopadzie ub. r. Roślina ta potrzebuje więcej słońca, niż ma u mnie na oknie wschodnio-północnym, bo nadmiernie się wyciągnęła i dlatego nie wiem czy w ogóle zakwitnie?

Obrazek
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Kalla kwitnąca latem - Zantedeschia elliottiana cz.2

Post »

Moja Zantedeschia aethiopica jest taka

Obrazek
Nie było mnie kilka dni w domu i kwiaty nieco przywiędły,końcówki pochew.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Kalla kwitnąca latem - Zantedeschia elliottiana cz.2

Post »

;:138 Piękny kwiat Jacku i zdjecie artystyczne!
Masz jeden kwiat?
Moja stoi jeszcze na balkonie ale to,że mnie nie było i z lekka podsuszono ją, odbiło się na kondycji kwiatów.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
_fox_

Re: Kalla kwitnąca latem - Zantedeschia elliottiana cz.2

Post »

Tak na razie jeden kwiat, kłącze było trochę zaniedbane no i miało taki pseudo spoczynek ;:223 ale w przyszłym roku powinno być już OK donica powoli zarasta młodzieżą. Zobaczymy, kłącze powinno wydać ok. 5 kwiatów.
Ela_Jola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 kwie 2015, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kalla kwitnąca latem - Zantedeschia elliottiana cz.2

Post »

Kupiłam dziś Kalle i mam pytanie. Czy zostawić je w domu w donicy (tej czy przesadzić do większej), czy wynieś do ogrodu. I czy tam w donicy czy wsadzić do gruntu. Już kwitną więc mam obawy czy takie przesadzenie do ogrodu nie spowoduje, że roślina dozna szoku i straci kwiaty?
Dopiero raczkuje z uprawą kalii (pierwszy raz ją mam) więc proszę znawców o radę. Dziękuję :)

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Kalia etiopska - (Zantedeschia aethiopica )

Post »

Koleżanka dostała taką oto roślinę( wys.50cm) posadzoną w 3 kępach w skrzynce, prosiła o identyfikację, ale ja nie wiem co to jest?

Obrazek
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Nieznany prezent

Post »

Myślę, że jest to Zantedeschia aethiopica
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Nieznany prezent

Post »

To by się zgadzało, nie jestem oblatana w egzotycznych.Kojarzyłam coś z cantedeskia calla, ale cętki na liściach mnie zmyliły.dziękuję :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Zantedeschia aethiopica (Kalla etiopska)

Post »

Sterowałam chyba nieświadomie jej kwitnieniem.
Ale zakwitła tylko dwoma kwiatami i właściwie zbliża się do kresu kwitnienia.
Tym razem mam zamiar ją przetrzymać przez zimę w mieszkaniu .

Obrazek

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Zantedeschia aethiopica (Kalla etiopska)

Post »

Dostałem moją kalię na początku roku jako mini kłącze, które bardzo szybko rozwinęło 2 listki niewiele większe od 5zł. Rosła dość szybko ale liście nie były wielkie, wiedziałem, że to coś z obrazkowatych, wyglądało na cantedeskię ale nie pasowało mi do kalii, które kiedyś miałem, już samo kłącze było inne. Nie przechodziła okresu spoczynku latem, w czerwcu trafiła do gruntu i od tego czasu zaczęła wypuszczać kilka razy większe liście, zrobiła się piękna kępą (w porównaniu z tymi miniaturowymi liśćmi zimą). Teraz wygląda tak:
Obrazek
Obrazek

Moja mama jest nią zachwycona (ja w sumie też :wink: ). Wiedziałem, że ta roślina ma duże 'kwiaty' ale chyba aż tak dużego się nie spodziewałem :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”