Zantedeschia aethiopica (Kalla etiopska)

Rośliny doniczkowe
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zantedeschia aethiopica (Kalla etiopska)

Post »

Hmm, moje coś obecnie wygląda tak :
Obrazek

A tak kwitło gdzieś pod koniec kwietnia :

Obrazek


Czy moja calla to calla ?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Twoja kalla to - Zantedeschia aethiopica.

Mimo tej nazwy nie pochodzi z Etiopii lecz z Południowej Afryki.
Rośnie na bagnach ,które w lecie wysychają więc w uprawie doniczkowej także powinna przejść spoczynek ale nie jest to koniecznością.
Wiem to z całą pewnością ,spotykałam kiedyś okazy uprawiane głównie na wsiach przez starsze kobiety ... nie zasuszały ich ,ale ja wtedy nie byłam zainteresowana kwiatami
:evil:
Warto jednak obniżyc jej temperature uprawy ,przynajmniej od września do grudnia ,choćby do 10-15 *C.
Ale Ty zapewne to wiesz,bo Twój okaz jest piekny i zapewne wieloletni.Nie jedną zime spędza juz u Ciebie...
aha i ma kłącza w przeciwieństwie do kolorowych kalli - Z.elliottiana.

:wink: :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dziękuję za te wyczerpujące informacje ;)

Wyobraź sobie, że tę callę mamy od tej wiosny.
Mama kupiła ją jako niewielki krzaczek, ale to mnie przypadła opieka nad nim.
Rozrosła się pewnie dlatego, że traktuję ją jak bananowca obok którego stoi: ma ciepło od południa, dużo wody, czasem dostaje trochę nawozu.
Brak wody roślina sygnalizuje bardzo szybko lekkim przyklapnięciem: widać, że to roślina lubiąca wodę, zresztą mówię na nią "strzałka"
Pytasz o rozsadzenie dlatego, że jest za duża ? (czy chciałabyś może kawałek kłącza na jesień ?)
Widzę, że jest jej ciasnawo i pędy wzajemnie sobie przeszkadzają, ale nie wiem, czy jest sens rozdzielać ją teraz w połowie sezonu wegetacyjnego ?
megiip
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 sie 2008, o 12:56

Kalia etiopska - (Zantedeschia aethiopica )

Post »

Witam mam pytanie może ktoś mi na nie odpowie kupiłam kalie kwiaty były w kolorze białym niektóre z nich były białe z końcówkami lekko różowymi gdzieś po tygodniu zaczęłam zauważać że kwiaty robią się zielonawe??.. kwiaty mam w domu już miesiąc i wszystkie kwiaty mam zielone prawie w kolorze liści nie mam pojęcia dlaczego tak się stało jeśli ktoś może mi coś poradzić to z góry dziękuje pozdrawiam MAGDA
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Twoja kalla o prostu przekwita... :D
Te kwiaty zapewne robią się mniejsze,mają bardziej zwarty kielich kwiatowy...jakby się zamykał...
Jeśli nie wytniesz ich roślina wytworzy owocniki,kolbę na której będzie ich kilka-kilkanaście.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
megiip
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 sie 2008, o 12:56

Post »

ale rosną młode kwiaty i też zielone....... sprawdzałam w jednym kwiacie są te owocniki prosze napisz mi co mam zrobic bo ja się nie znam
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

KaRo pisze:Jeśli nie wytniesz ich roślina wytworzy owocniki,kolbę na której będzie ich kilka-kilkanaście.
Krysiu... a myślisz, że można je siać? Tak mnie kusi jakiś eksperyment ;)
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca

Post »

Witam :wit Nie wiem jeszcze , czy dotyczy to wszystkich odmian kalii , lecz wyczytałem ostatnio o uprawie kalii białej w wodzie. Temat był dobrze opracowany i nie wyglądał na pisany pochopnie. Czy coś Wam o tym wiadomo :?: :?: :?:
_fox_

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca

Post »

W wodzie, nie słyszałem ale uprawa hydroponiczna zapewne jest możliwa, nie próbowałem nigdy, za duży nakład pracy. Amatorsko z jedną lub kilkoma to można się pobawić :)
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca

Post »

_fox_ pisze:W wodzie, nie słyszałem ale uprawa hydroponiczna zapewne jest możliwa, nie próbowałem nigdy, za duży nakład pracy. Amatorsko z jedną lub kilkoma to można się pobawić :)
Nie myślałem o hydroponice , kalie które widziałem po prostu rosły w wodzie :idea: wyglądało to tak , jakby rosły w stawie :!: :!: :!:
Obrazek
Podobno tak są uprawiane :wit
Juka11944
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 kwie 2013, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalia zmieniła kolor

Post »

Ja również mam kalię i niezbyt wiem jak się z nią obchodzić. U mnie również kwiaty zzieleniały i dodatkowo zżółkły liście. Czytałam różne artykuły i wywnioskwałam że muszę ją teraz zasuszyć. Dobrze myśle?
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Kalia zmieniła kolor

Post »

Zgadza się.
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kalla Zantedeschia aethiopca cz.2

Post »

A oto główna bohaterka tego wątku czyli Kalia etiopska biała (ta klasyczna, biała kalia) i jej bulwy zakupione przeze mnie w październiku przez internet w jednym ze sklepów ogrodniczych z cebulami, bulwami, nasionami, etc. Posadziłem je do dużej donicy pod koniec października. Podlewam, aby ziemia była wciąż mokra, ale doniczka nie może stać w wodzie. To bardzo ważne: na podstawce pod doniczką nie może być wody, aby bulwy kalli nie gniły. Już wychodzą z ziemi wierzchołki jej liści. :)
Bulwy kalli etiopskiej z obu stron:
Obrazek Obrazek


W przeciwieństwie do kalli kolorowych, bulwy kalli etiopskiej białej są podłużne. Sadzi się je do ziemi w dużej doniczce na jesieni (październik, listopad), a nie na wiosnę tak jak kalie kolorowe. Kalie etiopskie zakwitają pod koniec zimy/na początku wiosny. Po przekwitnięciu należy je nadal podlewać i nawozić bo regenerują wtedy w ziemi swoją bulwę. Latem należy przestać ja podlewać i całkowicie zasuszyć. Następnie wyjąć z ziemi bulwę, oczyścić ją i przechować w suchym miejscu do jesieni. W październiku, listopadzie bulwę należy posadzić z powrotem do doniczki i cykl uprawy kalli etiopskiej rozpoczyna się na nowo. A więc jej cykl uprawy jest odwrotny do cyklu uprawy kalli kolorowych. Dla miłośników tych klasycznych piękności radzę się pośpieszyć z kupnem bulw kalii etiopskich, bo październik, listopad to właściwa pora na posadzenie ich do doniczek. Bulwy kalii etiopskich, są właśnie teraz w sprzedaży. Z tego co wiem, to kalie etiopskie o białych kwiatach i jednolicie zielonych liściach, kwitnące zimą i wiosną, właściwie należy nazywać kaliami, a kalie kolorowe-mieszańcowe o kwiatach żółtych, pomarańczowych, czerwonych, różowych, fioletowych, kasztanowych, etc. i nakrapianych, cętkowanych liściach, sadzone wiosną, a kwitnące latem, należy nazywać kantadeskami. :)
Pozdrawiam wszystkich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”