Perlit

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
robertj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 lip 2006, o 02:43
Lokalizacja: Świdnica

Perlit

Post »

Czy można zastąpić perlit granulatem styropianu ???
Jeśli tak, to ile go użyć jako dodatek do podłoża dla iglaków w pojemnikach ?

Z góry dziękuję!
vojtek9
50p
50p
Posty: 54
Od: 31 sty 2006, o 11:21

Post »

Można ale jest pewna różnica. Perlit jest przetworzona (ciśnienie i temperatura) kopalina natomiast styropian jest śmieciem, który w przyrodzie nie podlega w sposób zauważalny naturalnej degradacji. W podobny sposób do zastosowania styropianu można by było wykorzystać drobno pocięte siatki czy woreczki plastikowe.
Awatar użytkownika
elmarek
---
Posty: 236
Od: 25 lut 2006, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Kontakt:

Post »

Nie bardzo widzę możliwość zamiany perlitu styropianem w ogrodnictwie , gdyż podstawowe i najważniejsze własciwości hygroskopijne perlitu nie występują u styropianu :D
vojtek9
50p
50p
Posty: 54
Od: 31 sty 2006, o 11:21

Post »

Przy produkcji ogrodniczej na dużą skalę wcale nie chodzi o o właściwości higroskopijne perlitu ale o "rozklejanie" podłoża oraz obniżenie wagi w transporcie. Dlatego wszystkie substraty są oparte na torfie z dodatkiem perlitu lub styropianu, zdarzają się również trociny i inne świństwa jak pocięte gazety czy szmaty.
Oczywiście wszystko mocno zmieszane z granulowanymi nawozami. Dzięki temu uzyskuje się obniżenie ceny transportu i magazynowania roślin, które nie powinny przeżyć dłużej niż 10 miesięcy i tak się kreci ogrodnictwem.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

vojtek9 pisze:...roślin, które nie powinny przeżyć dłużej niż 10 miesięcy i tak się kręci ogrodnictwem
To znaczy, że kupując kwiatek czy inną roślinkę należy wymienić w nim ziemię, jeżeli chcemy mieć go dłużej? Teraz nie dziwię się, że niektóre rośliny kupowane od ogrodników po krótkim okresie czasu chorują i zamierają. :cry:
Pozdrawiam Andrzej.
vojtek9
50p
50p
Posty: 54
Od: 31 sty 2006, o 11:21

Post »

Nie można traktować tego jako reguły ale bardzo często producenci masowi sprzedają nam roślinę o kondycji pozwalającej jej przeżyć jak najkrótszy okres czasu. Badania statystyczne wykazują, że rośliny są towarem, który rzadko się reklamuje u sprzedawcy wiec niektórzy producenci dają nawet 12 miesięczną gwarancję na swoje produkty. Nagminne jest dawkowanie dużej ilości granulowanego nawozu tuz przed wysyłka. Na etykiecie tez mamy napisane: nawozić, nawozić nawozić. Wszystkie poradniki piszą nawozić. Na forach ogrodniczych piszą "nawozić". Klient przynosi chabazia do domu i pierwsze co robi to podlewa a później szuka odpowiedniego nawozu i nawozi. Podnosi się stężenie soli mineralnych w podłożu do tego stopnia, ze roślina dosłownie się rozpada. Żadna roślina tego nie przetrzyma. Jestem jak najbardziej za sprawdzeniem w jakim podłożu otrzymaliśmy roślinę. Nagminne jest, ze w przypadku kaktusów mamy robale (mszyca korzeniowa), które w przeciągu kilku tygodni doprowadza do ruiny nasze badyle. Podłoże w 90% jest nieodpowiednie, zakwaszone (torf). Rośliny często pikowane są tuz przed transportem do odbiorcy i maja uszkodzenia bryły korzeniowej. Nie chciałbym przykładać jednej miarki do wszystkich "ogrodników" ale kupowałem dużo roślin i to co pisze to moje doświadczenia, a nie wyczytane w gazecie.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post »

Można ale zależy do czego. Styropianowe kulki sprawdzają się, jeśli zachodzi potrzeba przewietrzenia gleby, rozpulchnienia jej. Pod warunkiem, że jest ich dosyć dużo. U mnie większość filodendronów i monstery miały właśnie podłoże z zawartością styropianu i korzenie bardzo dobrze na niego reagowały.
felis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 sie 2009, o 12:22

Post »

Gdzie w Warszawie można kupić perlit?
serama
100p
100p
Posty: 153
Od: 23 lip 2009, o 00:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Ja perlit zamówiłem na allegro i właśnie dzisiaj go dostałem :wink:
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Perlit

Post »

W niektórych Centrach ogrodniczych, lub budowlanych perlit jest dostępny. :D
Przy zakupie należy zwracać uwagę na to aby granulat mieścił się w granicach 2-6 mm
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re:

Post »

vojtek9 pisze:Przy produkcji ogrodniczej na dużą skalę wcale nie chodzi o o właściwości higroskopijne perlitu ale o "rozklejanie" podłoża oraz obniżenie wagi w transporcie. Dlatego wszystkie substraty sa oparte na torfie z dodatkiem perlitu lub styropianu, zdarzają się również trociny i inne świństwa jak pocięte gazety czy szmaty.
Oczywiście wszystko mocno zmieszane z granulowanymi nawozami. Dzięki temu uzyskuje się obniżenie ceny transportu i magazynowania roślin, które nie powinny przeżyć dłużej niż 10 miesięcy i tak się kreci ogrodnictwem
Ja zetknąłem również z łupkami od słonecznika. :?
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
ingga
500p
500p
Posty: 932
Od: 7 paź 2009, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Perlit

Post »

Czy perlit i agroperlit to to samo?
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Perlit

Post »

Raczej to samo, jak sądzę, że nazwa Agroperlit to nazwa marketingowa. :)
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”