Datura - szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jagusia
1000p
1000p
Posty: 3198
Od: 24 lis 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Datura-szkodniki.

Post »

Witam miłośników datur.
Mam problem z moją rośliną. Liście żółkną i opadają a na tych które są zauważyłam wygryzione dziury ale także takie dziwne coś, podobne do hm.... "g..."? Jak ruszyłam to się okazało że jest oblepione takim, jakby śluzem i tym przyczepione jest do liścia. Wygląda mi to na jakiś rodzaj kokona? Co to może być? i czym to można potraktować?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nie traktuj życia serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy!
Wątek Jagusi w 2015 r tradycyjnie niezupełnie ogrodowy - zapraszam Wszystkie moje linki
markosowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 lip 2012, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

dziurawe liście datury

Post »

witam, jestem na forum od dziś i bardzo potrzebuje pomocy. mam dwie datury "starą" 2 letnią i młodą tegoroczną, obie pięknie się zapowiadające,niestety duża datura mi choruje, mianowicie ma liście jak sito:( zaczęło się od tego że liście zaczęły robić się żółte,podziurawione i odpadały. Pomyślałam że może za mało nawozu i bardziej sie przyłożyłam. datura rośnie pięknie ale dziury w liściach niestety się nasiliły, robi się sito z mojej datury. oglądałam dokładnie liście z wierzchu i pod spodem i nic nie zauważyłam,myślałam że to od intensywnego deszczu ale niestety nie bo młoda by też ucierpiała. atakowane są w większości listki młode. na dodatek i młodą coś zaczęło atakować.co to może być? :cry: BARDZO PROSZĘ O POMOC!!!
Markosowa
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: dziurawe liście datury

Post »

ślimaki.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
markosowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 lip 2012, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: dziurawe liście datury

Post »

zrezygnowana poszłam po raz kolejny na oględziny daturki.Znalazłam 1 gąsienice,naiwna bym byłą myśląc że ta jedna jest jedyną, oprysk kupiony ale deszcze... wiec czekam na poprawę pogody.
Markosowa
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: dziurawe liście datury

Post »

No to porządna lustracja i zbieraj gąsienice :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
markosowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 lip 2012, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: dziurawe liście datury

Post »

oooo fuj;P no ale coż jak trzeba to trzeba;) oprysk do tego tak? czytałam że żerują na liściach a chowają się w ziemię:/
Markosowa
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: dziurawe liście datury

Post »

Niektóre gąsienice tak robią. Ja miałem w tym roku na przełomie wiosny plage gąsienic na powojniku tanguckim i parzydle lesnym. Oczywiście dwa rózne gatunki gasienic. Zarówno jedne jak i drugie powodowały szkieletowanie lisci. Pamiętam , że stosowałem Decis.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
akrim26
100p
100p
Posty: 151
Od: 25 cze 2012, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: dziurawe liście datury

Post »

Myślałam, że tylko ja mam taki fart do nieproszonych gości którzy wpadają jak do baru ;:136
Moja datura po tych libacjach wygląda tak:

Obrazek

Jako pierwsze zaatakowały ją skorki i wygryzały w czubkach dziurki - wiadomo, młode i smaczne ;:oj
Jak pozbyłam się skorków, pod moją nieobecność pokazały się piękne zielone liszki, które zabrały się za robienie ażuru na młodych liściach. Jedne i drugie wyzbierałam ręcznie ... ;:224 Mam nadzieję, że limit stołowników został wyczerpany ;:134
pozdrawiam :wit
pozdrawiam - Mirka
Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.
markosowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 lip 2012, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: dziurawe liście datury

Post »

oj to twoja i tak ładnie wygląda,moja to istne sitko:( ciągle pada i nie mogę ją spryskać a serce mnie boli jak widzę ja w coraz gorszym stanie. jutro chyba robię ten oprysk w końcu bo nic z niej nie ostanie niedługo:(
Markosowa
markosowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 lip 2012, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: dziurawe liście datury

Post »

wczoraj w końcu udało mi się zrobić oprysk- efekt? w przeciągu godziny 4 martwe gąsienice :heja najbardziej podziurawione liście usunęłam i przez to wygląda ubogo ale ważne że udało mi się znaleść przyczynę i rozpocząć walkę ze szkodnikiem:)
Markosowa
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: dziurawe liście datury

Post »

markosowa pisze:wczoraj w końcu udało mi się zrobić oprysk- efekt? w przeciągu godziny 4 martwe gąsienice :heja najbardziej podziurawione liście usunęłam i przez to wygląda ubogo ale ważne że udało mi się znaleść przyczynę i rozpocząć walkę ze szkodnikiem:)
dla 4 gąsienic oprysk, który pewnie zabił tyle pożytecznych owadów, o pszczołach nie wspomnę....strach się bać jak wszyscy tak leją chemię, pewnie mnie za to nie będziesz lubić, ale może warto używać rozumu zamiast wchechobecnej i dostępnej chemii
markosowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 lip 2012, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: dziurawe liście datury

Post »

lubienie nie ma nic do rzeczy,nie znamy sie przecież. masz dużo racji w swojej wypowiedzi, zdaje sobie sprawę co dzieje sie z polskimi pszczołami ale widok mojej biednej datury i ciebie by poruszył. a nie wiedziałam przecież ile gąsienic ją konsumuje 4 czy może wiecej. podrawiam
Markosowa
Belfedor
200p
200p
Posty: 409
Od: 10 maja 2013, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Pomocy !! Moją daturę zaatakowało to co widzicie na zdjęciach. Zauważyłem jakby pajęczynę na samej górze datury. Dokładnie ją obejrzałem i ku mojemu zdumieniu w środku siedziała biała gąsienica, która podżera mi listki ;:14 Jak to zwalczyć ? Jakie preparaty polecacie ? I jak nazywa się ten "przybysz z kosmosu" ??


Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”