Tarcznik jak i czym zwalczać

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak załatwić tarczniki ?

Post »

Witam, a może warto skorzystać z wyszukiwarki znajdującej się na górze strony? ;) Przynajmniej w kilku wątkach było omawiane, jak walczyć z tymi szkodnikami.
O np taka metoda:
whitedame pisze: Tarczniki zaś
Samica tarcznika żeruje na liściach i niezdrewniałych pędach roślin, wysysając soki roślinne. Składa jaja pod tarczką, która dosyć dobrze izoluje je od warunków zewnętrznych, dlatego też zwalczenie tego szkodnika jest utrudnione
Z domowych metod zwalczania tarczników dobre efekty przynosi mechaniczne czyszczenie pędów z tarczek. W tym celu można użyć wacika lub ściereczki nasączonej octem, denaturatem lub wodą z szarym mydłem, ewentualnie roztworem płynu do mycia naczyń. Zabieg ten należy wykonać bardzo dokładnie, tak aby znajdujące się pod tarczkami larwy nie zostały rozprowadzone po całej roślinie.
i o to chodzi, często zdrapując tarczkę sami infekujemy następne miejsca.
Co do Polysectu to stosowałam pałeczki ale zadowalającego efektu nie uzyskałam lub był on tak rozciągnięty w czasie, że nie skojarzyłam go z tym środkiem. Wydaje się, że najlepszy efekt dały opryski Karate Zeon 050 CS.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak załatwić tarczniki ?

Post »

Najlepiej do zwalczania tarczników używać insektycydów o działaniu układowym,które przenikają i rozprzestrzeniają się w organizmie rośliny za pośrednictwem jej układu krążenia. Kontakt insektycydu z owadem następuje w trakcie jego żerowania.
Np: Mospilan 20 SP.Pozdrawiam klakier.
jacekzwroclawia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 lut 2015, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ficus nitida,retusa - tarczniki

Post »

Witam wszystkich,
pod koniec listopada 2014 kupiłem w IKEI Ficusa Nitidę - miał masę liści.

1. Utrata liści
Obrazek
Zauważyłem, że liście stopniowo zaczynały spadać - co za pewne było spowodowane tym, że miał za mało światła, gdyż stał w korytarzu w firmie.
Przeniosłem go w nieco jaśniejsze miejsce. Wiele młodych listków zaczęło odrastać, lecz one także są bardzo słabe i przy lekki potrząśnięciu rośliną spada zawsze około 10 listków.
Wiem, że ten temat jest poruszany tutaj w kontekście benjamina - czy do Ficus Nitida zachowuje się tak samo jak benjaminek?

2. Szkodniki
Obrazek
W ficusie wyrosły u dołu małe gałązki, jednak przy ich wyjściu z pnia na gałązkach pojawiły się jakieś czarne szkodniki - nie są twarde można je usunąć szmatką - wie ktoś może co to za szkodniki i jak je zwalczyć? Po wstępnym rozeznaniu wydaje mi się, że mogą być to Tarczniki.
Aktualizacja: Te szkodniki występują na gałązkach także tych bez liście całej rośliny - dopiero teraz się temu przyjrzałem.

3. Lepka ciecz na niektórych listkach
Obrazek
Na niektórych listkach widać też krople lepkiej cieczy - wiecie może co to jest?

Dziękuje z góry wszystkim za pomoc. ;:136
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ficus nitida - dziwny szkodnik + lepkie listki + strata liści

Post »

Tarczniki. :/
1. Przejrzeć dokładnie roślinę i ręcznie usunąć szkodnika (za pomocą wilgotnej szmatki, szczoteczki) Może być woda z mydłem, denaturat. Może ktoś doradzi inny domowy pomysł. :)
2. Jeśli szkodnik będzie powracał, uzyc preparat zawierający olej parafinowy, np. Polysect 005 SL
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
piotr_nik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 mar 2015, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Difenbachia - tarczniki?

Post »

Witam serdecznie,
chcę pomóc swojej mamie w pielęgnacji Difenbachii,
Roślina ma około 60-70cm wysokości, ładnie się rozwija, pnie się do góry i wypuszcza nowe ładne zdrowe liście. Żyje w dużej plastikowej donicy w pokoju po wschodniej stronie domu - a więc w miejscu jasnym ale nie na otwartym słońcu.
Od kilku miesięcy na dolnych liściach, najniższych na roślinie pojawiają się zielone i jasnobrązowe kropki w kształcie owalnym, łatwe do wytarcia, pojawiają sie na łodydze i przechodzą na dolną część liścia. Z biegiem czasu ten (zainfekowany) liść zaczyna sie zwijać i chylić "ku upadkowi" aż ostatecznie żółknie i nadaje się do obcięcia. Roślina jest podlewana około raz na 5-7 dni, ma wilgotno. Do wody dodaję nawóz płynny biohumus.
Po obumarciu najniższego liścia roślina jest czysta przed około 3 tygodnie aż znowu na najniższym liściu pojawiają sie kropki, które jak opisałem obłażą cały spód liści i doprowadzają do jego obumarcia. Aha dopowiem ze chory liść wydaje się być jakby klejący.
proszę o pomoc. w załączniku zdjęcia
Piotrek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Una
200p
200p
Posty: 234
Od: 16 kwie 2009, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: prawie Bielsko-Biała ;)

Re: choroba difebnachii

Post »

Piotrze, to mi wygląda na tarczniki. :|
Wpisz w google, (w grafice) i porównaj czy to może być to, a potem poczytaj w odpowiednim wątku na forum jak zwalczać. :)
Pozdrawiam
Agnieszka
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - tarczniki?

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
piotr_nik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 mar 2015, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Difenbachia - tarczniki?

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź,
bardzo możliwe, że to są te tarczniki ( choć nigdy wcześniej nie podejrzewałbym, że mogą to być żyjątka :) jutro zaopatrzę się w jakiś preparat do ich zwalczania i odezwę się w niedalekiej przyszłości czy coś pomogło.
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak załatwić tarczniki ?

Post »

Polecam preparat Promanal na bazie olejku parafinowego. Jest w formie emulsji do rozrobienia. Można opryskiwać w domu bez obawy o własne zdrowie.Olejek parafinowy zatyka tchawki u owada w związku z czym dusi się on. Łącznie z nim brykiet do podłoża na tarczniki.
Awatar użytkownika
skarpetka
100p
100p
Posty: 148
Od: 25 kwie 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Jak mogę zdezynfekować doniczki z roślin chorujących na tarczniki bez konieczności kupowania chemii? (Dostałam kilka ładnych doniczek, ale nie chce ryzykować zainfekowaniem roślin). Czy wygotowanie we wrzątku z dodatkiem płynu do naczyń i denaturatu wystarczy? ;:7
?Uważamy kaktusa za roślinę, która walczy o przetrwanie we wrogim otoczeniu.?
Malcolm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 cze 2017, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Help. ;:202

Pojawiły mi się tarczniki na rozmarynie i liściu laurowym, jak sprawnie się pozbyć pasożytów ?
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Przeczytać ten wątek lub skorzystać z wyszukiwarki
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

tarczniki zabijają mi wszystkie rośliny

Post »

Od kilku lat walczę z cytrusami i innymi doniczkowymi. Jak latem są na tarasie to jest ok. Od jesieni jest zaraza. Cytrynę już straciłem, calamondis ledwo dycha.
Ładuję pałeczki, leję mospilanem i nic nie daje. Część zdycha a nowe są od razu po tygodniu.
Coś poradzicie? W domu 21st, kwiatki na podłodze przy oknie zachodnim i ogrzewanie podłogowe.
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”