Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Basia8585

Tak możesz korzenie odkryć od razu i częściowo usunąć, wyczyścić przy samej górze.
Mój posadzony wczoraj fikus beniamina nieduży ale też na białym kamieniu o ostrym zakończeniu. Gałązkę zadrutowałem i pochyliłem do dołu, wersja płacząca.

Obrazek

Widoczne są dwa korzenie rozchodzące się do ziemi.

Obrazek

Roślina zabezpieczona folią aluminiową przed słońcem.

Obrazek

Stara wyschnięta roślina bonsai, wykorzystana, nawiercony w nim otwór na całej długości drzewka. cała zabezpieczona bejcą.

Obrazek

Plan wstawienia fikusa benjamina w suchym otworze drzewka wg wzoru.

Obrazek

Tak będzie wyglądać roślina.

Obrazek

Tu już posadzona na kwadratowym kamieniu z rozłożonymi dwoma korzeniami, które również zabezpieczyłem
folią aluminiową.
Pokazywałem niedawno blog Adama, który bardzo umiejętnie zamocował wyschniętą roślinę, piękny model w doniczce bonsai połączoną z inną rośliną, premną microphylla.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
kudlaty76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 maja 2015, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Zdrowe beniaminy całkiem dobrze znoszą odsłanianie korzeni... i to niezależnie, czy będzie to odsłanianie stopniowe, czy też nagłe. Do dzisiaj żyją u mnie fikusy, którym w sposób, nagły odsłoniłem 1/2, a nawet 3/4 bryły korzeniowej.
Niemniej w kwestii odsłaniania korzeni musisz pamiętać o dwóch sprawach:

1. odsłonięty na kamieniu korzeń, który nie będzie stykał się z ziemią - uschnie. Oczywiście, jeżeli roślinka ma kilka korzeni, to nie ma problemu. Jeżeli jeden korzeń nie będzie dotykał ziemi to jego funkcję przejmie korzeń sąsiedni, który będzie miał kontak z ziemią. Roślinka przeżyje i spokojnie sobie z takim wyzwaniem poradzi.

2. z doświadczenia wiem że beniamin ma od jednego do kilku głównych korzeni. Korzenie ukryte pod ziemią, szybciej przybierają na grubości. Tak więc jeżeli szybko odsłonisz korzenie to będą one cieniutkie i wolno będą przybierać na obwodzie. Natomiast korzenie odsłaniane w późniejszym terminie, na pewno będą grubsze.

Tak więc wybór, w jaki sposób i w którym momencie chcesz odsłaniać korzenie, należy do Ciebie :-)
Basia8585
100p
100p
Posty: 177
Od: 18 lis 2015, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Postaram się załączyć fotkę i pochwalić się moimi dokonaniami :D
Obrazek
Tak wyglądał zanim postanowiłam coś z nim zrobić innego bo do tej pory formowałam go na kulę. Teraz jest podcięty i mam zamiar prowadzić go w innej formie. Jutro jak przesadzę pokaże w całości. Jestem przygotowana na krytykę , mam nadzieję że nie zaszalałam za bardzo i nie zepsułam tego co miałam.

A teraz wygląda tak :D


Obrazek

Co o tym myślicie?
Wszelkie komentarze i uwagi mile widziane :D
Jestem gotowa na krytykę :roll:
Dodam fotki z różnych stron i zbliżenie korzeni bo na razie coś mi nie wchodzą fotki nie wiem dlaczego :?



Obrazek




Obrazek
Obrazek


Obrazek
Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów
kudlaty76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 maja 2015, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Basia8585, korzonki Twojej roślinki całkiem ładnie otoczyły skałkę ale... jakie masz plany odnośnie góry roślinki? na razie wydaje mi się że proporcje są nieco zaburzone (zbyt wyrośnięta góra, skromny dół). Wygląda na to że konieczne będzie dość drastyczne cięcie. Ale nie znam Twoich planów, dlatego jestem ciekaw jaką Ty masz wizję dla tej roślinki :-) Podstawę (czyli korzenie na skale), masz już całkiem fajną :-)
Basia8585
100p
100p
Posty: 177
Od: 18 lis 2015, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Witam :D

Już straciłam nadzieję że ktoś się odezwie. Dziękuję że zainteresowaleś się moją rośliną. Nie mam doświadczenia Ale też coś mi nie pasowało wizualne. Jak na razie dałam beniaminkowi spokój bo troszkę mi liści zrzucił , ale już jest ok wypuszcza nowe. Za jakiś czas troszkę go obnize zmniejszając mu korone. Ale jeśli można to proszę o radę jak to zrobić. W którym miejscu ciąć.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów
kudlaty76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 maja 2015, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Basia8585, ja także nie mam jakiegoś wielkiego doświadczenia z tymi drzewkami, ale się nie poddaje i coś tam sobie formuję :-). Mam między innymi trzy beniaminki prowadzone na skałkach... i tu ciekawostka: sadząc je na skałkach miałem jakąś tam wstępną wizję tego co chciałbym osiągnąć, ale po odsłonięciu korzeni, najczęściej okazywało się że musze na nowo zweryfikować moje plany :-D Czasem pomagało tylko niewielkie obrócenie skałki wraz z całą roślinką, tak aby głowny pień znalazł się np. nieco niżej niż pierwotnie planowałem. A jedną roślinkę to zdecydowałem się nawet uciąć nieco ponad korzeniami. I roślinka wypuściła nowe odgałęzienia które mogłem już bez problemów formować. Wstawiłbym fotkę ale aktualnie cała roślinka jest opatulona folią, aby "zmotywować" ją do wypuszczenia nowych korzeni (z tych już istniejących na skałce). Tak więc na razie wygląda mało korzystnie :-)
A co do sugestii gdzie przyciąć Twoją roślinkę, to ja nie podejmę się tego ryzyka :-). Może wypowie się ktoś bardziej doświadczony. Generalnie naszym celem jest miniaturyzacja naturalnych krajobrazów (w tym wypadku: drzew rosnących na skałach). Dlatego proponuję w wujku gogle wpisać ISHIZUKE i kliknąć na grafikę ;-) na pewno znajdziesz coś ciekawego, co być może Ciebie zainspiruje i pomoże fajnie dalej poprowadzić Twoją roślinkę ;-)
Luni
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 kwie 2016, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bonsai Fikus - ratunek

Post »

Witam wszystkich.
Nabyłem drzewko bonsai w stanie jak widać opłakanym.
1. Na początek je przesadzę ( już zrobione).
2. Po tygodniu odżywka
3. Po miesiącu będą delikatne cięcia.

Co mi doradzicie w tych kwestiach?
A tak w ogóle co to za odmiana fikusa?;)

Obrazek

Czy będę mógł tak poważnie skrócić aż 3 główne gałązki jakie ma??
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Bonsai Fikus - ratunek

Post »

W zasadzie o kształcie bonsai decyduje przede wszystkim drutowanie. Żeby osiągnąć określony kształt trzeba za pomocą drutów w odpowiednie strony wyginać gałązki. Więc w pierwszym rzędzie zaczęłabym od tego. Następnie skrócenie końcówek, aby zaczął się zagęszczać. Potem znowu drutowanie nowych odrostów itd. Druty ściąga się jak już gałęzie utrwalą nadany im kierunek.
Też kiedyś chodziło mi po głowie bonsai, ale jeszcze nie podjęłam wyzwania.
To co kupiłeś to w zasadzie drzewko przygotowane do formowania.
Przycinanie należy wykonywać regularnie, bo inaczej roślina wyrośnie na krzaczor.
Powodzenia :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

1. Zła mieszanka, powinieneś ziemię wymieszać z rozluźniaczem - najlepiej z agroperlitem. Inaczej ziemia będzie zbita, przez co dłużej przesychać, co może się skończyć przelaniem i gniciem korzeni. Ja bym jeszcze raz przesadził, na dnie powinna być warstwa drenażu z drobnego keramzytu.
2. Nie nawoź po tygodniu! Nawożenie dopiero po upływie kilku tygodni, nie wcześniej niż po miesiącu.
3. Utrzymuj ziemię cały czas umiarkowanie wilgotną - nie dopuszczaj do ani nadmiernego przesychania ziemi, ani zalegania wody.
4. Wszystkie gałązki skróć do max. ok. 10 cm, tylko w ten sposób korona ładnie się zagęści. Kolejne cięcia, gdy wypuści ok. 5 - 6 liści, skracasz wtedy przyrosty do dwóch, trzech oczek. Z drutowaniem na razie się wstrzymaj, poczekaj wpierw żeby gałązki nieco przybrały na grubości - poczekaj przynajmniej do przyszłego roku.
5. Uzbrój się w cierpliwość, żeby uzyskać wygląd prawdziwych bonsai, potrzeba wielu, wielu lat - pierwsze zadowalające efekty możesz się spodziewać dopiero po upływie minimum 10 lat wzwyż.
6. To jest Ficus retusa (microcarpa).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Luni
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 kwie 2016, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Dziekuje bardzo za pomoc!
A wiec nawozenie za miesiac. A kiedy ciac tak aby pozostawic po 10cm ? Oczywiscie ciac za lisciem tak? Ziemia jest specjalna do bonsai ze zwirkiem zmieszana.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Nie wszystkie gałązki po cięciu będą z liśćmi, wtedy ucinasz przed oczkiem. Tam gdzie zostaną liście, to ucinasz przed nim zostawiając ok. 1 cm gałązki.
Podłoże nie jest za suche?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Luni
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 kwie 2016, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Hmm co znaczy przed oczkami? O jakich oczkach mówimy? Ziemia kupiona specjalna pod fikusy i myślę że jest ok. Utrzymuje minimalną wilgotność. Dopiero 2 dni po przesadzeniu jest.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Oczka=uśpione pąki. Nie spotkałem się z ziemią specjalnie do fikusów, w handlu do roślin zielonych dostępna jest albo ziemia uniwersalna cięższa albo lekka torfowa (próchniczna). A jeśli już mówimy o ziemi do bonsai, to zgodnie ze sztuką sadzi się w akadamie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”