Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Witaj.
Bardzo proszę o poradę jak go uformować na bonsai :)
Pozdrawiam, Michał.

Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Piękna roślinka. Fikusy retusa już z samego pokroju przypominają stare drzewa. Osobiście takiego nie mam ale kupiłem bardzo podobnego teściowi i jak u niego jestem (od czasu do czasu) to mu go uszczykuję.
Roślinka jest w miarę młoda - czyli cienkie gałązki, duże listki - co nie znaczy, że nie można jej rozpocząć formować na bardzo "przyzwoite" drzewko w przyszłości.
Na razie nie przesadzaj go (Przemo miałby pewnie uwagi do ziemi) ja doradzam tylko od czasu do czasu "przeczesanie" ziemi zapałką, tak wzdłuż i wszerz na głębokość ok. 0,5 cm.
Gałązki są cienkie - przydałoby się je trochę pogrubić. Proponuję Ci - zrób sobie takie haczyki ze zwykłego drutu elektrycznego (tzw. "momentki") i "łapiąc" gdzieś w połowie pędu poodginaj je trochę do poziomu (może być nawet kąt 20 st.). To go na pewno wzmocni. Następnie kiedy w tej pozycji wypuści 1-2 listki na pędzie - uszczkniesz pęd przy tym ostatnim listku. Na razie tyle:

Obrazek
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Dzięki wielkie.
A co do ziemi: Jak na razie zrobię to, co mówisz, a w przyszłości się pomyśli.
Pozdrawiam!
Pozdrawiam
Michał
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Co do ziemi to wygląda tylko jakby była za mokra i również nie proponuję go przesadzać dopóki w miarę nie ukształtujesz dolnych partii gałęzi(na doniczkę dla bonsai przyjdzie czas) :D
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Ja natomiast jako osoba interesująca się bonsai (jestem początkujący, ale myśle że jakąś tam wiedze mam, no i dziennie bywam na forach o bonsai) twierdzę że w ficusa retusy można zrobić wspaniałe bonsai, ale to co Ty masz to "marchewka" :) Proponuje rozmnożyć z gałązek tą rośline, lub zrobić odkład powyżej tych korzeni. Następnie trzeba poczekać kilka lat aż urośnie ladne drzewko i dopiero wtedy robić z niego bonsai. :)
Awatar użytkownika
anoli
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7840
Od: 3 lis 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

A co oznacza ta marchewka? :roll: :wink:
Wątki Zapraszam serdecznie Ilona
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Drogi Karol-u - 1 - Twój post świadczy tylko o tym, że absolutnie nie masz o tym pojęcia, chociaż "bywasz" (ja też bywałem i bywam) albo przynajmniej o tym co piszesz.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
anoli
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7840
Od: 3 lis 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ja mam zamiar pomęczyć w przyszłości się z tym fikusem. Na razie tylko eksperymentalnie odgięłam mu gałązki. To młodziutka szczepka fikusa natasha - pod ta nazwą go otrzymałam. Wysokość 19 cm bez doniczki, "pieniek" grubości jednej, w porywach do dwóch zapałek.

Obrazek
Wątki Zapraszam serdecznie Ilona
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Przyszły mi do głowy dwie uwagi. Po pierwsze najniższe gałązki są raczej za nisko. Po drugie... może znajdź ładny kamień i posadź fikusa tak by korzenie oplatały ten kamień. Na początku wszystko w ziemi. Z czasem odsłania się kamień i korzenie go oplatające. Ciekawy efekt.
Może Karpek się wypowie na temat moich pomysłów i coś podpowie :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
anoli
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7840
Od: 3 lis 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Wszystkich pomysłów chętnie wysłucham. Na razie szkoda mi cokolwiek z niego ucinać, bo jest taki łysy. Ale z czasem może się zdecyduję :D
Z tym kamieniem fajna sprawa - choć troszkę się boję grzebać w korzeniach :wink:
Wątki Zapraszam serdecznie Ilona
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Znalazłam łatwiejszą metodę i zdecydowanie mniej inwazyjną :)

Obrazek

Powiadasz, że Twój łysy? No to proszę sposób na kształtowanie fikusa beniamina. Zdjęcie drzewka wraz z rysunkiem jak cięte by się zagęściło.

ObrazekObrazek
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

No, moje Panie naprawdę gratuluję pomysłów i chęci tworzenia. Forma bonsai na kamieniu - Ishitsuki (korzenie oplatające kamień) lub forma drzewka zrośniętego z kamieniem (Seki-joju) do najłatwiejszych jednak na pewno nie należą - sam niestety nie wiem - nie próbowałem. Wydaje mi się, że fikus - gałęzie i korzenie - nie rośnie tak szybko jakbyśmy chcieli.
Wracając do fikusika Anoli - jest zdecydowanie za młody, by go drastycznie zmieniać w bonsai. Pozwoliłbym mu rosnąć: nisko rosnące gałązki pogrubią pień a odchylone gałązki do poziomu, co Anoli już zrobiła pozwolą mu zagęścić koronę. Formę (kształt) będzie można "wybrać" (nadać) mu później. Po za tym - w przyszłości - "dokopująć" się do korzeni (by je lekko odkryć) pień się wydłuży i te najniżej rosnące gałązki mogą się przydać.
Natomiast fikus Alfy (właściwie nie wiem czy jej własność) wymaga tylko delikatnego prześwietlenia korony, troszeczkę za duże są liście. Spróbuję za chwile pokazać swojego fikusika.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Na szybko zrobione zdjęcie mojego fikusa:

Obrazek.

Był kupiony przez kuzynkę w markecie, w takiej misce, pnie były owinięte jakby siatką. Zmarniał jej doszczętnie. Kiedy go zabierałem (trochę na siłę) był prawie zupełnie łysy, miał 2 pnie.
Kuruję już go tak prawie rok: skróciłem mu korzenie, gałęzie bardzo drastycznie. Jednak odżył w co kuzynka nie chciała wierzyć. Z pierwszej nowej odrośniętej gałązki zrobiłem od razu sadzonkę - to ten trzeci pień po prawej (jego gałązki będą prowadzone tylko w prawą stronę). Szkoda, że rośnie tak powoli, trzeba tylko pilnować aby liście były dalej takie małe (można porównać z "pstrykaczem" z tyłu) i zagęścić mu bardziej koronę, szczególnie z lewej strony.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”