Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Porobiłam fotki. Kapinkę one nieostre ale może się nadadzą.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zrobiłam zdjęcia z 4 stron i ostatnie pokazuje jak wygląda środek drzewka. Jeśli trzeba inne ujęcia to zrobię tylko trza mi napisać jakie :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Idealne myślę karpek z pewnością się im przyjrzy i pozaznacza Ci jak ją profilować. :D
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

"Ta" oliwka wydaje się mniej skomplikowana jak tamta ze str. 1. Wybierając front drzewka wybrałbym zdjęcie środkowe:

Obrazek

chociażby dlatego, że drzewko ma już ładnie skierowany w prawą stronę konar.
Właściwie nic do cięcia tutaj nie widać - oprócz przycięcia gałązek wierzchołkowych (w celu ich rozkrzewienia). Spróbuj rękoma ponachylać gałęzie (wiem, wiem że twarde) do dołu (do prawie poziomu) i sama oceń jak to wygląda - jeżeli Ci się spodoba - to niestety ale będziesz musiała użyć dosyć twardego miedziowego drutu (ok. 2mm średnicy) i poowijać poszczególne gałęzie (następny temat prawie-rzeka). Żeby zrobić odciągi - nie pasuje doniczka - nie ma o co zahaczyć (spojrzyj na moją).
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Kurczaczek... chyba widzisz w nim coś czego ja nie dostrzegam. Oglądam i oglądam i ciągle mi pomysłu na niego brak.
Porozginam go nieco na odciągach może wtedy coś zobaczę ;) A może podpowiesz mi co w nim widzisz?
Doniczek nie psuję robiąc odciągi. Robię je tak...

Obrazek

Najpierw obwiązuję pojemnik mocno sznurkiem a później do niego wiążę odciągi.
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

No, no - bardzo sprytne rozwiązanie. Oliwka ma jednak zdecydowanie twardsze gałęzie niż bukszpan - możesz spróbować. Swoją drogą - bardzo ładny (ten bukszpan, chyba) szkoda tylko że takie małe zdjęcie.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
anoli
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7840
Od: 3 lis 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ja ciągle czytam o bonsai, ale jednak boję się zacząć. Wszystko wydaje się dość skomplikowane :wink:
Wątki Zapraszam serdecznie Ilona
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

E, no może trochę tak, ale przecież wiedzę macie ogromną. Czasami nużące jest podlewanie 2 razy na dzień (przynajmniej raz to musowo, szczególnie w gorące dni). Trochę więcej jest roboty na wiosnę, kiedy trzeba przesadzać, przycinać gałęzie i korzenie, ewentualnie odrutować - ale jak już załapie, to potem tylko lekkie korekty i ciągłe podlewanie. Osobiście żadnej chemii nie stosuję i nigdy nie stosowałem, więc czasem roślina padnie - nieuniknione. Po za tym można gotowe kupić w markecie - wybór jest dzisiaj b. duży, satysfakcja może mniejsza a ceny - jak komu pasuje.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Anoli... spróbuj na pierwszym. Później już samo poleci :) Wybierz sobie np. fikusa beniamina. Na nim można poprawić jak coś się spapra.
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Post »

Wciąż próbuję uformować sobie jakieś bonsai, ale przyznam szczerze - nie lubię drutowania roślin. Mam kilkuletniego fikusa nad którym znęcam się próbując nadać mu kształt drzewa. Formuję go tylko przez cięcie, bo jak go kiedyś odrutowałem, to po pewnym czasie drut wrósł w tkankę i musiałem go prawie wyrywać z rośliny. Wiem, wiem - moja wina. Mam też wiąz drobnolistny (chyba) - klasyczne bonsai z marketu. Jak tylko robi się z niego miotła przycinam mu krótko gałązki. Ciężko zimował - zgubił prawie wszystkie liście i pousychało mu sporo gałązek, ale na wiosnę odbił. Oto zdjęcia opisywanych "bonsai":

Obrazek Obrazek

Wiąz wygląda lepiej, ale może doradzicie mi co zrobić z fikusem. Może jednak go znowu odrutować? Tyle, że on nie ma przewodnika, u góry pień rozchodzi się na kilka grubszych konarów. Co robić? Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.

pozdrawiam, arkandor
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Arkandor - wytrzymaj proszę do wieczora - teraz lecę do pracy - może w międzyczasie ktoś inny coś Ci doradzi, jak nie to podyskutujemy wieczorem. Na szybko to tylko tyle, że obydwa drzewka wymagają korekty górnych gałęzi i te kamienie w fikusie, brr
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Post »

Kamienie to balast, bez nich fikus już raz pofrunął w czasie wichury :wink:.
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post »

naoglądałam się tyle piekności prowadzonych jako bonsai.....że też chciałam spróbować swoich sił :P ...mam taki mirt.... młodziutki , jeszcze giętki i chyba dałby się uformować w coś fajnego..... tylko zupełnie brak mi doświadczenia i pomysłu :oops: :cry: :cry: , może jakieś sugetie????
będę wdzięczna za podpowiedzi :P

a oto przyszle bonsai?????
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Post »

Być może pojechałem po bandzie ale przyciąłem troszeczkę wiąz na własną rękę. Usunąłem też kamienie z fikusa, najwyżej pofrunie :wink:.

Obrazek Obrazek

pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”