Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kubelkowa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 3 lis 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: München-Bayern

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

norbert76 Dzięki :) Zabieram się do lektury ;)
kudlaty76 ;:oj woww skąd masz taką książkę ? Czyli jednak są wyjątki i nie jest regułą hodowanie bonsai w płaskich donicach.. Ehhh jeszcze wiele przede mną ;)
Pozdrawiam Kubełkowa :)
Ripdem
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 paź 2015, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Słyszałem też że do wody można dodać witaminę b1 do puszczenia korzeni i węgiel drzewny żeby nie pleśniało, zastanawiam się czy nie rozpuścić multiwitaminy w 1l albo 2l wody i poczekać trochę, gdy zrobi się osad to w tedy wziąć i nalać takiej wody do sadzonek, myślisz że to zadziała? Nie zaszkodzi to za bardzo rośliną?
Doczytałem się też żeby położyć nasze kubki z sadzonkami na czymś co często wydziela ciepło, np na jakiś piekarnik a w najgorszym wypadku telewizor, bo ciepło sprzyja sadzonką wypuszczanie korzeni :)
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Oto mój bonsai z biedronki :D

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Myślę że nikogo nie zanudziłem tymi zdjęciami ;:223 Mi mój "bonsai" ogólnie przypomina mangrowca
PS: nie patrzcie na tą ziemię wokół -robiłem zdjęcia kilku roślinom i trochę im z doniczek się wyspało ziemi
Manek
50p
50p
Posty: 75
Od: 22 gru 2014, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Gekoon Twój bansai to fikus retusa,bardzo prosty w uprawie,trzeba tylko często przycinać aby zachować ładny wygląd,wczoraj widziałem w Auchan ładne bonzai z wielu gatunków przecenione na 22 zł w bardzo dobrym stanie.
lechu1984
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 mar 2016, o 23:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Witam to mój pierwszy post na tym forum, od jakiegoś czasu przymierzam się do mojej przygody z bonsai. Mam beniamina którego rozszczepiłem dwa lata temu z małej gałązki, dziś go trochę ogołociłem bo za bardzo się rozbijał i mam pytanko czy da radę zrobić z niego bonsai?? I jeśli tak to jaki styl wybrać, wszelkie porady są dla mnie na wagę złota. Myślę nie zmieniać donicy jeszcze aby się nie rozbijał do góry na razie. Doradźcie coś.

https://imageshack.us/my/images

---7 mar 2016, o 10:20 ---

https://imageshack.com/i/pmKGmjNmj
https://imageshack.com/i/poqcaqWLj
Nie wiem czy widać, ale w razie czego proszę o porady .
AdrianW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 mar 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Opadające listki Bonsai

Post »

Witam.
Trzy dni temu zauważyłem że moje drzewko źle wygląda pomyślałem że to przejdzie bo już kiedyś tak było ale nie przeszło:(

Drzewko codziennie podlewam, stoi koło okna więc chyba nie ma za mało słońca.

Wstawiam zdjęcie, proszę o pomoc.

Obrazek
Awatar użytkownika
Manuela
100p
100p
Posty: 163
Od: 6 mar 2015, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Opadające listki Bonsai

Post »

A może by je wodą spryskać?
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5&start=98" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7#p5448877" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Opadające listki Bonsai

Post »

AdrianW pisze:Witam.
Trzy dni temu zauważyłem że moje drzewko źle wygląda pomyślałem że to przejdzie bo już kiedyś tak było ale nie przeszło:(
Drzewko codziennie podlewam, stoi koło okna więc chyba nie ma za mało słońca.
Wstawiam zdjęcie, proszę o pomoc.

Spryskiwanie nic nie da.

Gdzie wyczytałeś, że powinieneś podlewać codziennie :?: :?: :?:
To drzewko zostało ewidentnie przelane i najprawdopodobniej zostały uszkodzone bezpowrotnie korzenie - stąd pomarszczone gałęzie. Uszkodzone korzenie nie transpirują wody wyżej, więc drzewko padło paradoksalnie z przesuszenia.
Możesz wyciągnąć z doniczki i je sprawdzić, ale można śmiało postawić diagnozę, że już nic tutaj nie pomoże.
Skoro kiedyś już tak było, to wystarczyło jedynie ograniczyć podlewanie, wtedy byś jeszcze uratował drzewko, teraz możesz jedynie kupić nowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Donayo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 9 mar 2016, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Witajcie, jestem nowy zarówno na forum jak i w świecie bonsai, a nawet roślin :D
Kilka roślin się już przewinęło przez moje ręce, kilka udało się rozmnożyć, ale to nadal jakiś mały ułamek.
Żeby nie powtarzać postów, zostawię tu po prostu odnośnik do mojego tematu.
Mam nadzieję, że pomożecie mi z zadbaniem o mojego nowego przyjaciela oraz podpowiecie jak go prowadzić, jak drutować, wiązać i odpowiecie na moje pytania.
Trochę już poczytałem, czytam dalej, jednak nie ma to jak pomoc kogoś doświadczonego :)

Klik przeniesie Cię do tematu :)
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Bonsai świerk kilka gałązek przez zimę uschło, jego środek poczerniał. Zacząłem z nim zabawę. Suche gałęzie zamienione zostaną w "JIN?y" czyli martwe gałęzie.

Obrazek

Postanowiłem częściowo wybrać jego środek bo całość wygląda tak.

Obrazek

Po częściowej pracy, wybrałem sporo drewna.

Obrazek

To już zabezpieczanie "shari" z Lime Sulphur czyli płynem do ?jin-ów?. Zabezpiecza on martwe drewno przed niszczeniem, po chwili zmienia kolor na biały.

Obrazek

Jego druga strona,

Obrazek

Powiększenie. Środek został trochę czarny więc go przymalowałem na ciemno.

Obrazek

Ogólnie z boku.

Obrazek

Opierałem się na technice postarzające jin i sharii oraz na blogu Mario. Warto również obejrzeć pracę nad bukszpanem na której również się opierałem, forum angielskie.
Jednym z najlepszych forów angielskich jest forum Adam'sa, forum ogląda się co najmniej dwa dni, można tam dowiedzieć się jak postępować ze swoim bonsai, również co Adam je , pije. Jest kilka tysięcy zamieszczonych zdjęć. To te forum, trzeba tylko przewinąć dział o produkcji doniczki bonsai Adam's
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Reinmar

Zastanów czy nie posadzić jedno drzewko na kamieniu, ale musi drzewko mieć spore korzenie.

Mam od lat rosnąca irgę w ogrodzie przy domu ma chyba ok 10 lat.

Obrazek

Czerwone bubki sypiąc się z niej na ziemię, kiełkują w rozsypanej korze. Pozwoliłem dwóm roślinom rosnąć obok.

Obrazek

Przesadziłem dwie z nich do doniczek, pierwsza.

Obrazek

Druga już rośnie na kamieniu, trzeba wybrać biały kamień, żeby słońce nie spaliło rośliny. korzenie trzeba na miesiąc zakryć.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
marlenka
500p
500p
Posty: 782
Od: 26 lut 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto (parapet zimą, balkon latem)

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Jerzy Twoje bonsai ze świerku oraz to zagraniczne zalinkowane z bukszpanu zrobiły na mnie wrażenie. Widzę też, że Ciebie również wzięło na bonsai osadzone na skale. Mam około roczną sosnę, niedawno oplotłam i zasłoniłam korzenie. Piszesz, że kryć należy je przez miesiąc. Ja natomiast spotkałam się korzeniami zakrytymi przez około rok.
I teraz mam dylemat jak długo tak trzymać je obwiązane. Będę obserwować i może odkryję po roku, może po pół, może za 2 miesiące.
Zdjęć na razie nie mam, nie chcę zapeszać.
Moje roślinki - wątek
Change blows through this house like the jasmine wind, F..head.
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Marlenka

Szkoda mogła byś pokazać tą sosnę, za to pokażę teraz moje dwa klony palmowe wystawione z ziemi miesiąc temu.
Mają już ok 9 lat to pierwsze prowadziłem na krótki pień, jest szeroko rozstawiona i razem ją przyciąłem trochę krócej.

Obrazek

Ta ma też tyle lat i skróciłem ją też trochę krócej, ale pień prowadziłem troszkę dłuższy.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”