Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Obydwa drzewka bardzo ładne Arkandor - Wystarczą (powinny wystarczy) tylko niewielkie korekty.
Sami wiecie jak to jest nie mając drzewka przed sobą, nie móc go dotknąć, odchylić gałązki czy obrócić i popatrzeć na niego z kilku stron a dysponując jedynie jednym zdjęciem i to nie zawsze ostrym.
Fikusa proponuję poprowadzić tak:

Obrazek

Ty go widzisz, możesz poobracać - więc coś wymyślisz.
Natomiast wiąz wymaga tylko lekkiej korekty górnych gałązek i pozwól mu rosnąć, szczególnie w dolnej partii:
Obrazek
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Natomiast mirt Adamanny - to jest chyba bardzo młoda roślinka. Aby go mocniej rozkrzewić przyciąłbym mu tylko czubki wzrostu (mirt bardzo ładnie i łatwo się rozkrzewia).
Po za tym wszystkich pokazujących swoje drzewka proszę o podawanie (plus-minus, na oko) grubości pnia (np. grubość: ołówka, palca wskazującego itp.) to daje częściowy obraz drzewka i gałęzi, przynajmniej wyobrażalnie.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Post »

Dzięki Karpek. Rzeczywiście jak tak w myślach odrzucić to co wystaje poza czerwone linie (fikus) to drzewko można wyprowadzić. Pomyślę nad nim w wolnej chwili. Mam jeszcze parę trudnych "przypadków", bo próbowałem robić "bonsai" z cytrusów hodowanych od pestki tzn. z 2 cytryn, grapefruita i mandarynki. Jak je sfotografuję to może mi coś doradzisz :wink:. Na razie wielkie dzięki.

Pozdrawiam, arkandor.
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ooo... dobrze że tu trafiłam.
Jak można to ładnie uformować ?

Obrazek
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

@Gabriela
Teraz możesz rok w rok zagęszczać przez skracanie świec na wiosne, jest to jednak zbyt chudy materiał na bonsai, chyba że zrobisz literata (Bunjin) wykorzystując tylko te wyższe gałęzie.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Wydaje mi się, że to jest sosna żółta, sądząc po wielkości igieł (oczywiscie mogę się mylić) i zdjęcie było robione na wiosnę (teraz igły powinny być już rozwinięte). Znowu nie doczekałem (-liśmy) się rozmiarów drzewka (chociażby w przybliżeniu: wysokość, grubość pnia). Sosny są bardzo elastycznymi drzewami i nawet 3-centymetrowe pnie jeszcze są możliwe do wygięcia.
Wbrew pozorom ma bardzo ciekawy pień - i przydało by się jeszcze kilka zdjęć z różnych stron.
Ponieważ ja bardzo lubię formy ekstremalne, spróbowałbym możę coś takiego:

Obrazek

- pień i gałąź na lewo ściąłbym, natomiast z gałęzi na prawo próbowałbym utworzyć nowy wierzchołek - ale tak j.w. napisałem przydałoby się jeszcze parę zdjęć z różnych stron.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Nie wiem jaka to sosna, została przywieziona około 4 lat temu z okolic Nowego Sącza jako malutka siewka.
Rośnie od tej pory w tej doniczce. Próbowałam na początku ją owijać drutem i kształtować, nawet zostały ślady po nim.
Troszkę poddusiło pieniek i gałązki, ale wygląda to ciekawie.
Nie wiem czy dobrze zrobiłam ale świeże przyrosty powycinałam i poskracałam.
Myślę że trochę przesadziłam.
To zdjęcie było robione na początku czerwca.
Ok. jutro obcykam sosenkę z każdej strony i porobię wymiary.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Nic nie przesadziłaś - przesadzisz dopiero na wiosnę. Widziałem wcześniej 2 ślady po drutach ale nie byłem tego pewny. Drzewko jest na prawdę ciekawe lecz skoro jest już ok. 4 lata w doniczce to pewnie będzie przerośnięte korzeniami. Można przesadzać i obciąć korzenie na jesieni ale zdecydowanie lepszy jest do tego okres wczesnej wiosny. Czekam na zdjęcia.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Przedstawię Wam "przygody" mojego bukszapnika. Od marca do lipca :)

Kwiecień 2008. Wymieniony krzaczek za śmieci ;)
Obrazek

14 Maj 2008. Pierwsze cięcia i gięcia.
Obrazek Obrazek

30 maja zdjęłam odciągi i założyłam pierwsze druty. Dostał też doniczkę dla bonsai.
Obrazek

25 Lipiec 2008. Odcięte dwie gałązki a reszta mocniej odrutowana.
Obrazek Obrazek

Dłubię w nim a ciągle nie mam skrystalizowanego pomysłu. Dzisiaj utracił dwie gałązki i dostał nieco drutu. Śmieję się, że z pół kilo ;)

Proszę o korekty i uwagi :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Karpik, to kilka ujęć mojej sosenki.
Pieniek ma w obwodzie 6 cm. a wysokość 56 cm.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Alfo bardzo ładnie prowadzisz swojego bukszpanika. Chociaż jest "młody" już ma ładną podstawę pnia. Poprowadź go w trójkącik - tzn. skoryguj mu tylko górne gałązki i... niech sobie rośnie:

Obrazek

Druciki jeżeli są (ja ich nie widzę) usuń mu na jesień, powiedzmy w październiku.
Może tak będzie lepiej, przypomina już drzewo:

Obrazek
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

O! Widzisz. Dobry pomysł :) Dziękuję za podpowiedź :)
A drutu tam jest od groma i ciut, ciut ;)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Z sosną Gabrieli już trudniejsza sprawa. Sam mam bardzo podobną sosnę i też nie mogę się zdecydować jak ją "obrobić" Przede wszystkim to chyba jednak nie żółta (wydawało mi się że ma dłuższe igły) a chyba s.pospolita (zwyczajna) w ostateczności s.czarna - myślałem, że ktoś mnie upewni.
Pierwszy wariant jest przedstawiony wyżej.
Jeżeli nie chcesz jej tak drastycznie ciąć - to trzeba w pierwszej kolejności "położyć" jej gałęzie do poziomu, odrutować a jeżeli przeszkadzają za bardzo igły to zrobić odciągi. Gałąź na 3 zdjęciu "zakręca" - trzeba ją wyprostować lub w połowie a najlepiej w 1/3 nakierować, aby "poszła" na zewnątrz.
Przydałoby się ją także zagęścić - szkoda że już w tym roku ją nie pouszczykiwałaś (tegoroczne przyrosty) teraz już za późno.
Można także wykorzystać gruby korzeń (widoczny szczególnie na 1 zdjęciu) i lekko ją pochylić (całe drzewko) w przeciwną stronę - ale to dopiero na wiosnę przy przesadzaniu.
Można ją także "wsadzić do gruntu" i dalej prowadzić na kształt bonsai. Ty ją masz na "żywo" więc musisz sama coś wymyślić i zdecydować.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”