Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Myślę, że taki wątek ma szanse "na przeżycie". Wielu z nas ma takie wyhodowane drzewka (rośliny, "doniczkowce" tylko posadzone w "innych" doniczkach i trochę inaczej prowadzone i pielęgnowane), bądź to zakupione w markecie bądź otrzymane w prezencie. Wielu z nas ma także z tymi roślinami różnorakie problemy. Moglibyśmy tutaj wymieniać swoje doświadczenia, opinie, zasięgać porad, przedstawiać zdjęcia swoich roślin. Niekoniecznie muszą to być rośliny posadzone w płaskich pojemnikach. Może ktoś chce zrobić bonsai z rośliny rosnącej w "normalnej" doniczce i ma pytania jak to zrobić ?!
Obecnie jest wiele gatunków i ciągle pojawiają się nowe więc wybór duży i problemy są różne.
Ja np. mam pytanie czy ktoś z naszego Forum próbował tworzyć bonsai z delonix regia, jakarandy, akacji srebrzystej lub glicyni (wisterii) ?
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

O! Mamy wątek :) fajnie, że się zdecydowałeś go założyć.
Zaraz idę przekopać pocztę w poszukiwaniu fotek i jak znajdę to zadam pytanie :lol:
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Bonsai można tworzyć (czy próbować tworzyć) z bardzo wielu roślin drzewiastych - krzaczastych.
Np. obcięta szeflera drzewkowata: Obrazek Obrazek - pieniek grubości palca wskazującego, obcięta jakieś 2 tyg. temu dzisiaj ma już kilka rozgałęzień (wkleję zdjęcia).
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Poszperałem i znalazłem następny. Kilkuletni mirt o grubości pieńka przy ziemi (także) wskazującego palca, rozgałęziający się na dwa pieńki, po zimie był w bardzo kiepskim stanie - stał w ciemnym i zimnym kącie pokoju. Został poobcinany dość drastycznie, prawie do samych pni, gdzieś w maju. "zabrał się" i dziś wygląda tak: Obrazek Obrazek Obrazek Rozkopałem jeszcze trochę palcami ziemię przy pieńku w poszukiwaniu korzeni. Przesadzony zostanie do docelowej doniczki (takiej do bonsai, płaskiej) może jutro jak przeschnie ziemia. Może coś z tego będzie. Oczywiście zdjęcia powklejam.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Mirt na razie zostawiony w spokoju. Takie oliwki kupiłem na wyprzedaży
Obrazek Obrazek

Ponieważ ta pojedyncza na drugim zdjęciu ma ciekawą nasadę korzeni i układ gałązek:
Obrazek

została przycięta (prześwietlona) i odrutowana:
Obrazek

i wygląda tak:
Obrazek

Oczywiście drzewko wymaga przesadzenia i dalszej korekty ulistnienia ale musi trochę się odbudować.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Witaj :) Bardzo ciekawie zrobiłeś to drzewko oliwne :)

Też mam oliwkę i nie mam pojęcia co z nią zrobić. Kompletnie nie mam na nią pomysłu. Może mi pomożesz coś wymyślić? :lol:
Pokażę parę zdjęć:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tylko pierwsze zdjęcie jest moje. Reszta wykonana przez Basię (basqa)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Twoja oliwka ma mocny pień i widać, że rośnie zdrowo. Nie wiem tylko czy zamierzasz ją przesadzić do płaskiej doniczki bonsai czy nie (w takiej oczywiście też może sobie dalej rosnąć) - ale zgodzisz się, że drzewko wymaga prześwietlenia konarów i gałęzi.
Ja używam IrfanView i nie wiem czy w nim można rysować takie "krechy" jak to robi Przemek - może on coś doradzi albo wręcz sam "narysuje Ci te kreski".
Trzeba rozpocząć od wyboru przedniej strony (frontu) drzewka, najlepsza jest ta:
Obrazek
Jestem przekonany, że dla Twojego drzewka najlepiej pasowałby styl miotlasty (hokidachi) i zacząłbym od próby wygięcia - wypoziomowania (np. przy pomocy drutu) gałęzi rosnących najbardziej na zewnątrz korony oraz usunięcia (wycięcia) gałęzi z korony które rosną ("patrzą") do środka (korony).
Chyba nie pogmatwałem chociaż trudno to opisać.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

karpek pisze: Ja używam IrfanView i nie wiem czy w nim można rysować takie "krechy" jak to robi Przemek - może on coś doradzi albo wręcz sam "narysuje Ci te kreski".
Można, ja też mam ten program do obróbki zdjęć oprócz Painta i wolałbym byś to sam pozaznaczał w końcu jesteś specjalistą w dziedzinie bonsai, ja jedynie mógłbym to pozaznaczać na swoje oko ale nie miałbym pewności że tak jest prawidłowo. :D
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Chcę go przesadzić do doniczki dla bonsai. Ale zrobię to dopiero w trakcie cięcia konarów. Z wyginamiem gałązek będzie problem. Są zbyt sztywne (kruche). Obawiam się, że mogę formować jedynie cięciem a dopiero młode przyrosty giąć. Popróbuję z odciągami. Ale to też najpierw trzeba pociąć.
Problem jest i w tym, że nie ma centralnego czubka wzrostu... coś tu trzeba będzie pokombinować.

Nie masz painta? To jest składnik windowsa i na pewno go masz :) Tam można rysować. I nie tylko ;)

Przemo... jak można rysować w irfanie? Nie znajduje tej opcji :( (ale to może pogadamy o tym tutaj http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 8&start=48 by nie zaśmiecać tego wątku)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Rzeczywiście oliwka chociaż ma bardzo twarde i sztywne drewno to jest ono bardzo kruche, szczególnie na rozgałęzieniach. Niestety bez drutu się nie obejdzie - trzeba owinąć i powyginać albo tak jak pisałaś - zrobić odciągi. Także wziąłem pod uwagę to że nie ma przewodniego pnia i dlatego zaproponowałem styl miotlasty.

Tak ja bym to widział - przynajmniej w I fazie: Obrazek Obrazek - wklej zdjęcia, sam jestem ciekaw na ile się zmieni.
Jeżeli wytniesz te parę gałęzi, to możesz także przyciąć korzenie - drzewko nie powinno ucierpieć. Do cienia i chociaż 2 razy na dobę spryskać (ja tak robię).
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

No tak. Otóż okazało się, że nieco namieszałam :oops: Wklejałam zdjęcia nieco bez zastanowienia i z rozpędu wkleiłam fotki 2-ch różnych oliwek. Ta którą tak pięknie opisałeś została u Basi i zaraz ją tu przygonię by skorzystała :)
Odkryłam to dopiero jak siadłam z drzewkiem i sekatorem przed kompem i fotkami. Początkowo nie mogłam zrozumieć dlaczego mi się obrazek nie zgadza z rzeczywistością. A to inne drzewko ;)
Moje jest na trzech ostatnich zdjęciach i na pierwszym (to na balkonie). Nie wiem czy te zdjęcia wystarczą by określić cięcia. Jak nie to dopiero jutro mogę zrobić nowe bo dzisiaj za ciemno.

A teraz lecę po Basię :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
basga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7700
Od: 12 sie 2007, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

;:191 ;:191 ;:191 No jestem...ale się uśmiałam...dzięki za porady MOJEJ oliweńki! :wink:
Bo to było tak-kupiłam te dwa drzewka,cyknęłam fotki którą Marta sobie wybierze...tą jej zawiozę.I wybrala sobie inną a wstawiła fotkę mojej...teraz trzeba powtórzyć operację "uświadamiania". :mrgreen:
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

No cóż... teraz to Ty wykorzystasz porady :) Cierpliwien poczekam. Kara musi być za moje roztrzepanie ;)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”