Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

No cóż, szybko i bonsai to się po prostu wyklucza. Odradzam też kupowanie "gotowego" bonsai (taki dobór słów to też herezja zresztą) za wielkie pieniadze, gdyż niestety będzie to bardzo krótka inwestycja, góra miesiąc...

Doradzam grubosza, ew. fikus tępy (ficus retusa) - to są dwa gatunki które wiele wybaczą początkującemu (chociaż fikus na pewno nie wybaczy użycia ziemi do kaktusów... skąd pomysł ze bonsai ma szybko tracić wodę?!). Dobrym pomysłem może być też poczciwy Mirt - łatwy do kupienia, drobne liście, nie potrzebuje okresu spoczynku, lubi cięcie, daje się łatwo formować i ładnie kwitnie.

Odradzam bonsai z rodzimych drzew iglastych i lisciastych - to są bonsai wyłącznie do trzymania na dworze. I nie lubią ludzi, korym się spieszy :)

I naprawdę nie da się osiągnąć szybko efektu bardzo starego i grubego drzewa...
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
Sky12
200p
200p
Posty: 258
Od: 10 wrz 2016, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie - Kraina lasów i jezior

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

A jakieś stymylatory wzrostu, bądź hormony? Samo przycięcie u mnie nic nie da, za długie są gałązki. Niestety te gałązki są zaszczepione na innym fikusie. Do tego dochodzi dużą gałąź tego fikusa którego jest pień i ta gałąź zabiera cały "pokarm" gałązką drugiego rodzaju fikusa. Nie wiem jak je pobudzić, bo widziałem na różnych zdjęciach że nie trzeba przycinać aby na starych gałązkach puszczały młode gałązki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Z tego co się orientuję, jeśli chodzi o stymulatory wzrostu i hormony to i tak trzeba wpierw przyciąć. Przyczyniają się podobno do lepszego rozkrzewiania. Asahi jest jednym z takich preparatów
Poczytaj tutaj :
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... tymulatory

Natomiast należy zauważyć jedno, te fikusy co są sprzedawane one sztucznie tworzone na pseudo bonsai. Żeby rosły gęste i się rozkrzewiały potrzebują dużej ilości światła, inaczej tworzą cienkie gałązki z małą ilością liści i długimi międzywęźlami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Czy to jest początek jakiejś choroby grzybowej?Czy może zbytnio panikuje...
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Raczej nie, bardziej bym stawiał na chlorozę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Sprawa wygląda tak, że przez cały czas rosła w ziemi w której została zakupiona. Jakiś może miesiąc temu wymieniłem jej ziemię na zwykłą do zielonych i od tamtego czasu korzeń zaczął się marszczyć ale nie gnił więc go podlałem i to dość mocno, dalej się jednak marszczył. Ale ostatnio w tym błotku puścił korzenie i już ma normalny czy sądzisz że ta świeża ziemia jest uboga w żelazo czy zasolona przez co roślina nie ma jak pobierać soli mineralnych?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Hmmm jeśli drzewko zostało przesadzone miesiąc temu, to zmienia nieco postać rzeczy. Takie objawy mogły by się zdarzyć bardziej w starym, jałowym podłożu.
Może problem leży w podłożu, które jest zbyt zbite i przez to za długo trzyma wilgoć w sobie? "Błotko", tzn. zalewasz podłoże regularnie?
Masz twardą wodę, że na powierzchni tworzą się charakterystyczne wykwity soli wapnia? Nawoziłeś po przesadzeniu?
Czy problem dotyczy pojedynczych liści? Czy drzewko puszcza nowe przyrosty - jeśli tak to czy przebarwienia dotyczą również młodych liści?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Zalałem tylko raz teraz ma sucho a posadziłem do zwykłej uniwersalnej a na powierzchni nic nie ma.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Zwykła sama uniwersalna nie nadaje się do uprawy fikusów, jak i większości roślin. Powinno się mieszać z rozluźniaczem, agroperlitem albo żwirkiem, inaczej będzie się zbijać i nieregularnie przesychać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Chcę zrobić bonsai z azali ,czy mogę zaszczepić na jednym drzewie różową ,żółtą ,białą fioletową lub pomarańczową? Tak aby kora niezabardzo się wyróżniała. Da się? Jeśli tak proszę o poradę lub link do porady.
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Ponoć dobrym sposobem na uzyskanie drzewa w stylu miotlastym jest wychodowanie takiego z pniem o grubości np. 4 cm a następnie obcięcie i ma wypuścić ogrom nowych gałęzi. Jakie drzewo wypuści najwięcej?
Awatar użytkownika
Sky12
200p
200p
Posty: 258
Od: 10 wrz 2016, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie - Kraina lasów i jezior

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Czy ten fikus będzie kwitł?
Obrazek
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

W jakim stylu prowadzić cytrynę? Posiałem, wykiełkowała i nie wiem jak ją formować.kiedy ją formować,ile lat po wysiewie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”