Peperomia 'Happy Bean '

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
bidzis004
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 cze 2010, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Silesia

Peperomia 'Happy Bean '

Post »

Witam , przed wczoraj postanowiłem zacząć nawozić moją peperomie problem w tym że w domu mam chyba z 5 nawozów i pomyliłem uniwersalny z nawozem do roślin zielonych czyli zamiast rozćieńczyć wlałem prosto z butli w dodatku troche przesadzając wlałem gdzieś z półtora zakrętki , nie wiem co się stało bo mam w dwóch doniczkach peperomie happy bean wlałem do dwóch i jedna ta większa lepiej rozwinięta dziś zauważyłem ją na parapecie i wygląda tak że zmarniała liście opadły a łodygi zaczynają czarnieć , drugiej jednak mimo to nic się nie stało liście nie opadły nie wiem w czym jest problem dlaczego jedna to przyjela normalnie a ta druga jednak nie , póżniej jeszcze podlałem wodą żeby że tak powiem przelać nawóz na dno aby zmniejszyć dawkę mam nadzieje że mnie rozumiecie.

Co zrobić czy wyciągnąć z ziemi jakie są sposoby na odratowanie tego bo bardzo duża mi urosła liście są wręcz grube i ogromne szkoda by było jej strasznie... :(
Proszę o pomoc
jedna z łodyg już czanieje i powoli staję się giętka i miękka w środku :(
łodygi kolejne


Jak myślicie jakie są sposoby wyciągnąć z ziemi co robić? czy zostawić przelać wodą jeszcze? pomóżcie , pomoc na gwałt potrzebna

A i jeszcze link gdzie można zobaczyć jak wyglądała parę tygodni temu
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=35420
Pierwsze trzy fotki
Pomóżcie bo ja niemam pomysłu co zrobić , czy jest w ogóle jakiś sposób z góry bardzo dziękuje.
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: na ratunek ;( peperomia happy bean przelana nawozem

Post »

Co się napiła to napiła.
Ja bym przelewała,przemywała wodą ale może zgnić w końcu :roll:
jak by się pogarszało to bym wyjęła z ziemi, dokładnie umyła korzenie,osuszyła na ligninie
i wsadziła do nowej ziemi - i podglądała jak się dalej potoczy sytuacja
Pozdrawia cynia
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: na ratunek ;( peperomia happy bean przelana nawozem

Post »

a możeby tak wstawić do wody, do innego pojemnika z wodą, tak by podłoże przepłukać ?
albo może lepiej pod prysznic, by się wypłukało ?
Pozdrawiam.
Ola
Awatar użytkownika
treissi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8565
Od: 8 sty 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: na ratunek ;( peperomia happy bean przelana nawozem

Post »

Nie przelewaj wodą w doniczce i nie wsadzaj do żadnych pojemników z wodą. Peperomie nie lubią ciągłej wilgoci i to na pewno tylko zaszkodzi. Ja bym wyjęła z doniczki i usunęła jak najwięcej ziemi, wypłukała korzenie i wsadziła w nową ziemię.
Pozdrawiam Monika
Moje wątki
Sprzedam zielone
pastelqueen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 mar 2015, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Peperomia 'Happy Bean '

Post »

Witam. Od jakichś dwóch miesięcy posiadam peperomię happy bean. Roślinka od początku regularnie gubiła liście i niektóre z nich były miejscami czarne, co mnie z początku niepokoiło, jednak z czasem uznałam to za normalne (nie wiem czy to rzeczywiście jest normalne). Ostatnio nie podlewałam jej przez ok. 2 tygodnie po czym gdy ją podlałam, po kilku dniach jedna z jej łodyg zrobiła się czarna i miękka, liście opadały i ogólnie zaczęła się rozpadać. Na innym forum przeczytałam, że roślinka mogła zostać przelana, jednak wolałabym, żeby ktoś osobiście ocenił jej stan i powiedział jak powinnam postąpić, żeby ją uratować. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję!! :)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chora peperomia happy bean

Post »

Tak, to jest efekt przelania. Ten gatunek peperomii jest szczególnie na to wrażliwy. Generalnie te rośliny mają dość słaby system korzeniowy. Proponuję przesadzić do mniejszej doniczki i do przepuszczalnej ziemi - takiej, jak do kaktusów. Osobiście dodaję jeszcze trochę piasku. Wtedy jest małe ryzyko przelania. Ten sczerniały pęd jest raczej nie do uratowania. Staraj się pozwolić delikatnie przeschnąć ziemi, między jednym i drugim podlaniem. Postaraj się też o jasne stanowisko, ale bez dostępu słońca.

Możesz też poczytać ten wątek http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 19&t=75306 , na drugiej stronie jest wspomniana możliwość rozmnożenia peperomii. Może ta informacja Ci się przyda - przy przesadzaniu sprawdź stan korzeni, jeśli są podgniłe i po ich usunięciu zostanie zbyt mało korzeni, możesz spróbować ukorzenić wierzchołki pędów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Andrzejzaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 paź 2015, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Peperomia happy bean - proszę o pomoc

Post »

Witam.
Jestem początkującym miłośnikiem sukulentów i pierwszy raz na jakimkolwiek forum więc z góry przepraszam za wszelkiego rodzaju wpadki.
Peperomię kupiłem w dużym markecie.Duża doniczka pełna zdrowej i pięknie wyglądającej roślinki.
Po niedługim czasie liście zaczęły czernieć więc wymieniłem ziemię.Pozostawiłem sporo przy korzeniach ponieważ bałem się je uszkodzić.Nie pomogło więc dziś usunąłem maksymalnie ile się dało.
Kupuję ziemię bo kaktusów, przesiewam i dodaję dużo piasku rzecznego. Swoich sukulentów nie podlewam tylko delikatnie spryskuję samą ziemię. Szkodników nie zauważyłem. Jak było ciepło i słonecznie wystawiałem na balkon.Zrobiło się chłodno więc wszystkie są teraz w pokoju z centralnym ogrzewaniem.
Przekopywałem internet w poszukiwaniu informacji ale obawiam się,że roślinka nie przeżyje zanim zastosuję odpowiednią terapię.
Pytanie brzmi jak uratować te resztki co pozostały?
Obrazek

Obrazek
Z Seneccio sytuacja jest podobna.
Przelana w sklepie, korzenie zgniły więc je usunąłem. Niestety nie chce się ukorzeniać i marnieje.
Obrazek

Obrazek
Andrzej.
Andrzejzaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 paź 2015, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia happy bean - proszę o pomoc

Post »

Obrazek
Peperomia raczej nie do uratowania.
Seneccio nie chce się ukorzeniać i usycha.
Andrzej.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Peperomia happy bean - proszę o pomoc

Post »

O peperomii znalazłam takie informacje:
Wymagania

TEMPERATURA Wszystkie gatunki są wrażliwe na chłód. Latem najlepiej się czują w temperaturze 20-25°C, zimą w 18-20°C. Uwaga: przy 5-8°C zupełnie marzną, dlatego w zimnych okresach roku trzeba je osłaniać podczas wietrzenia mieszkania.

WODA Rośliny te nie znoszą nadmiernego podlewania (zwłaszcza, gdy jest chłodno), bo powoduje ono gnicie korzeni. Ziemia w doniczce powinna być wilgotna, a nie mokra. Zanim dostarczymy jej kolejną dawkę wody, musi lekko przeschnąć.

Jako mieszkanki tropikalnych lasów peperomie wymagają dużej wilgotności powietrza. Doniczkę można ustawić na podstawce z kamykami i odrobiną parującej wody na dnie.

NAWOŻENIE Peperomie zasilamy od marca do października co dwa tygodnie nawozem dla roślin o ozdobnych liściach (np. Agrecol do roślin zielonych lub Nawomix ? rośliny doniczkowe). Odmiany, które tworzą dużo kwiatów, można dokarmiać od czasu do czasu np. Biohumusem bądź Bio-ekorem dla roślin kwitnących. Zamiast wielokrotnego można zastosować jednokrotne zasilanie wiosną, używając nawozu wolno działającego, np. Osmocote lub Horticote.

PRZESADZANIE Wszystkie gatunki rosną dosyć powoli i płytko się korzenią, dlatego nie wymagają częstego przesadzania. Do nowych doniczek ? najlepiej płaskich ? przenosimy je tylko wówczas, gdy bardzo się rozrosną. Zabieg przeprowadzamy wiosną, używając ziemi uniwersalnej o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-6,5). Pamiętajmy o drenażu na dnie.

CIĘCIE Gatunki peperomii o długich pędach warto co roku wiosną podcinać. Dzięki temu zagęszczą się

i zyskają ładniejszy pokrój.
Może tu jest problem, że masz za chłodno? Ja chyba wymieszałabym torf kwaśny z gruboziarnistym piaskiem, albo lepiej perlitem,
niech to będzie takie bardzo lekko wilgotne i w ciepłym miejscu koniecznie postawić. I juz nie podlewać, może sie ukorzeni. Nawet bym wszystkie obumarłe korzenie poobcinała.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Andrzejzaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 paź 2015, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia happy bean - proszę o pomoc

Post »

Bardzo dziękuję za informacje. Niestety Peperomia nie przetrwała.
Przypuszczam, że przemarzła ponieważ korzenie były w miarę dobrym stanie.
Andrzej.
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia 'Happy Bean '

Post »

Co się dzieje z moim happy beanem?

Zaczął blednąć, część listków usycha, odpada. Cała roślina jest wiotka.

Siedzi w podłożu dla sukulentów, przelany raczej nie powinien być.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia 'Happy Bean '

Post »

Przede wszystkim ewidentnie widać, że ma za mało światła, pędy są powyciągane. Stanowisko powinno być jasne, peperomia może rosnąć na parapecie, jedynie z południową wystawą trzeba uważać.
Druga przyczyna, to pewnie zbyt skąpe/za rzadkie podlewanie. Im bardziej przepuszczalne podłoże, tym trzeba więcej dostarczać wody. W zasadzie można dopuszczać do lekkiego przeschnięcia wierzchniej warstwy podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia 'Happy Bean '

Post »

Co do za małej ilości światła, to mam wlasnie z nią problem... Stała na parapecie płn. - zach. Zaczęła się wyciągać, więc zmieniłam jej stanowisko na płd. - wsch i zaczęłam przycinać, żeby się zagęściła, ale bez efektu :(

Co do za małej ilości wody, to spróbuję ją więcej podlewać.

Dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”