Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

W ubiegłym roku z sentymentu dla roślin z dzieciństwa, pstarałam się o aspidistrę. Sadzonka miała 5 listków i chociaż od momentu pdzesadzania minął już rok, to nadal ma te same 5 listków. Czy ona musi się tak długo adoptować do nowych warunków?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
Leśny Duch
1000p
1000p
Posty: 2257
Od: 10 lut 2009, o 12:40
Lokalizacja: Wejherowo/Gdynia

Plamy na liściach - Aspidistra

Post »

Witam!
Kupiłam jakis czas temu Aspidistrę - miała początki takich plam, ale niewielkie.
Ostatnio zaobserwowałam takie plamy:
Obrazek
Zaczeło się od mniejszej kropki, potem rozlało.
Chyba nie ejst to moja wina, bo zaczęło się wcześniej.
proszę o rady.
Pozdrawiam!:) Joasia
Na leśnym balkonie
Awatar użytkownika
2iza
1000p
1000p
Posty: 2368
Od: 15 mar 2009, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mszanowo (warmińsko-mazurskie)

Post »

A korzonki jak tam nie gniją czasami . Mi to wygląda na przelanie ,albo poparzenie słoneczne :roll: Ale pewności nie mam . Może obejrzyj co tam w doniczce się dzieje.
Awatar użytkownika
Leśny Duch
1000p
1000p
Posty: 2257
Od: 10 lut 2009, o 12:40
Lokalizacja: Wejherowo/Gdynia

Re: Plamy na liściach - Aspidistra

Post »

Hmm na pewno nie jest poparzona, muszę popatrzeć na korzonki.
Pozdrawiam!:) Joasia
Na leśnym balkonie
Panchoi

Re: Plamy na liściach - Aspidistra

Post »

Mam ten sam problem roślina kupowana na allegro miała małe plamy jedna uscha całkiem a 2 jeszcze żyje korzenie ma w dobrym stanie z tego co wiem od sprzedającej to roślina przyjechała z Tajlandii i miała wciornastki plus przędziorka może od nowa atakują ja na swojej mam ślady wciornastków.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Plamy na liściach - Aspidistra

Post »

Czy to normalne żeby posadzony 1,5 roku temu kawał aspidistry z 7-oma liśćmi nie wypuścił do tej pory ani kawalątka nowego listeczka?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
agathos3
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 maja 2009, o 23:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Plamy na liściach - Aspidistra

Post »

Możliwe, że aspidistra tak długo nie wypuszcza liści, jeśli rośnie w dość dużej doniczce. Póki nie przerośnie podłoża, póty nie wypuści liścia. Generalnie ta roślina rośnie baaardzo wolno, dlatego jest taka droga.
Pytanie - czy te 7 liści to na jednym kłączu, czy raczej kilka kłączy w jednej doniczce?
pozdrawiam, Agata
moje parapetowce
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Plamy na liściach - Aspidistra

Post »

To jest wszystko na jednym kłączu, a doniczka jest rzeczywiście dosyć duża. Co mam robić? W czerwcu zmieniłam ziemię, bo wydawało mi się, że to nieodpowiednia ziemia jest przyczyną zahamowania wzrostu.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
agathos3
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 maja 2009, o 23:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Plamy na liściach - Aspidistra

Post »

Teraz lepiej jej nie ruszać, poczekać do wiosny i wtedy - jeśli zależy Ci na liściach - przesadzić do przyciasnej doniczki. Można przy tym kłącze pociąć, jeśli jest długie i nie da się wcisnąć do ciasnej doniczki. Oczywiście o ile każdy z odcinków będzie miał swoją parę liści i swoje korzenie. Pocięcie kłącza to niezły sposób na "rozkrzewienie" Aspidistry, ale - to druga strona medalu - niestety roślina wznowi wzrost po dłuższym czasie (nawet po roku). Miejsca cięcia trzeba zabezpieczyć węglem drzewnym, żeby nie gniły.
Aspidistry nie wolno nawozić, a przynajmniej nie częściej niż dwa razy w sezonie. Nadmiar nawozu powoduje pękanie liści (i potem ich zasychanie).

aha, możesz też zostawić w tej samej doniczce, żeby korzenie przerosły podłoże. Jak przerosną - nie wiem kiedy - wtedy roślina ruszy z kopyta.
pozdrawiam, Agata
moje parapetowce
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Plamy na liściach - Aspidistra

Post »

Dziękuję! Kłącze jest dość duże, ale mimo to w doniczce jest jeszcze niemało miejsca. Zostawię tak, jak jest - kiedyś przecież musi zacząć rosnąć.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

co się dzieje?

Post »

co się dzięje z -aspidistrą

Obrazek
zanetap
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 5 sie 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: co się dzieje?

Post »

Hej
Może za dużo podlewasz? Najczęciej końce brazowieja z nadmairu wody lub z jej braku. Moze, napisz jak czesto je podlewasz?
Pozdrawiam
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: co się dzieje?

Post »

pierwsza jest podlewana b.mało.ziemia jest jak popioł ale nowe liscie rosną obficie.te plamy maja starsze liscie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”