Awokado - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Grys marmurowy albo dolomitowy się nie nadaje gdyż pod wpływem wody zmienia pH podłoża na zasadowy, a awokado lubi podłoże lekko kwaśne. Najlepszy jest żwirek kwarcowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

A keramzyt nie były dobry?
@Foxowa
Z awokado to jest tak że zniosą gorsze warunki niż niejedna roślina. Mają za to "grymasy", czasem mają chwilowe zastoje we wzroście, z tego co zauważyłem to wyrośnie pare liści i mają przerwe we wzroście od kilku dni do miesiąca. Jak ratowałem awokado po zimie doszły do siebie i zaczęły rosnąc dopiero po 4 miesiącach. W tamtym roku dawałem pare razy nawozu azotowego ale nie pamiętam firmy. No i codziennie zraszałem wężem czasem co 2 dni.
1 zdjęcie- awokada mają ~7 miesięcy, były wsadzone w grunt w maju i rosły do zimy rewelacyjnie- ziemia to mieszanka zwykłej gliniastej z uniwersalną.
2 zdjęcie- mają ~9 miesięcy stoją w domu.
3 zdjęcie zrobione kilka dni temu- jedno z awokad które udało się uratować
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Grigor - byłby, tylko jak na złość tam gdzie się zaopatrywałam teraz nie mają ( wcześniej był na wagę i w workach, a teraz mają na to miejsce znicze i żwirki marmurowe). Chce albo keramzyt albo perlit, czytam też że niektórzy na to miejsce mają styropian, ale wolę już poczekać na żwirek.

Wiem, ale to już chyba u mnie trwa za długo, to już pół roku,a ono nic a nic nie ładnieje. W dodatku gołym okiem widzę jak jego doniczka niemalże łazi, jest zarazą dla innych roślin :(

Twoje awokada śliczne, nie wyglądają jakby kiedykolwiek przechodziły jakiś kryzys.
A ostatnie już całkiem nie. Bo rozumiem, że mu odpadły wszystkie liście i odrosły?
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

@Foxowa
No na tym ostatnim zdjęciu jest sadzonka 1z5, reszta tak samo wygląda. Zgadza się że nie wygląda żeby coś przechodziła ale ledwo co je odratowałem, czarne były od góry i zaczęło się przenosić do dołu. Nie mam akurat zdjęcia ale wyglądały tak że zostały gołe badyle 20cm długości bez żadnego liścia. Wsadziłem do ziemi i dopiero właśnie po 4 miesiącach zaczęły rosnąć.
ps. Wymień ziemie i będzie git :D, a jak możesz to wstaw zdjęcie twojego drzewka.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Wstyd to pokazywać, ale proszę :oops:

Obrazek

Jakość zdjęcia i urocze tło musicie mi wybaczyć - z racji ziemiórek do zdjęć je przenoszę jak najdalej od innych kwiatków, bo tak to stoi w osłonce z folii. To obok to koleusy , które się tam zaczepiły i przetrwały jako jedyne, ale docelowo ma ich tam nie być.

A to czubek drzewka

Obrazek
Jak się tam przypatrzeć w środku to jest młody jasnozielony listek.
Reszta tych liści jest taka nijaka, ciemnozielona, niby bez przebrawień, ale jakaś taka bez życia.

I jak to wygląda?

Wzrost tego awokado i jego przeboje z liśćmi dokumentowałam tu co jakiś czas, o ile moderator nie pokasował wszystkiego to coś tam powinno jeszcze być.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Heh, wygląda lepiej niz moje po zimie zapewniam cię, jutro wstawię zdjęcie jak wyglądał te badyle xD.
To jest sadzonka do odratowania, wymienić ziemie, wymieszać z keramzytem czy tam perlitem czy jeszcze czymś innym, a starą ziemie wywalić gdzies daleko :D
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

witam
Mam problem ze swoim awokado, mianowicie ciemnieją końcówki liści (co widać na fotkach). Obciąłem czarne końcówki liści, ale proces postępuje...
Podlewam awokado przegotowaną odstaną wodą, wilgotność w pokoju 50-70%, temperatura 18-23, doniczka stoi na keramzycie zalanym wodą.
Co jest przyczyną?

Dodatkowo awokado zaczyna się rozkrzewiać.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

A korzenie nie wychodzą dołem? Jak na moje oko to za dużo tej wody, po co ona w ogóle tam stoi? :D
Awokado uprawiam od 3-4 lat i nie miałem takiego problemu, od jakości wody to raczej nie będzie bo jak miałem w gruncie to lałem prosto z węża i rosły jak oszalałe. Ja bym wylał wode z podstawki i poczekał aż ziemia dobrze przeschnie i wtedy podlał.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

To może być jednak od wody, awokado jest wrażliwe na zbyt twardą, a u każdego może w końcu różnić się twardością. Być może u Ciebie woda jest twarda i bardzo twarda i przegotowywanie jej niewiele daje.
Druga opcja to to, że albo za często podlewasz albo/i ma zbyt zbite podłoże. Podłoże powinno być mieszanką ziemi uniwersalnej i agroperlitu albo żwirku.
Inna sprawa, z tego co widzę awokado rośnie w glinianej doniczce, więc jeśli postawisz ją na wilgotnym keramzycie to będzie nasiąkać wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Wiem, że awokado lubi wilgoć.
Na ten moment zlikwidowałem z podstawki keramzyt.
Ziemie mam uniwersalną, na dole doniczki wsypałem keramzyt i perlit - więc woda przecieka do podstawki.
Podlewałem dwa razy na tydzień.

Woda - postaram się zbadać twardość wody przegotowanej.

W takim razie postaram się ''przesuszyć'' ziemię - wstrzymam się z podlewaniem.

Na ten moment awokado stoi na stronie północnej bloku - czy to może być problemem? (Przeprowadziłem się w nowe miejsce)
Miałem już problem z czerniejącymi końcówkami, ale powodem było suche powietrze. Kupiłem nawilżacz i jak ręką odjął przez jakiś czas.

Aa doniczka jest plastikowa :)
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

A co to jest to ż?łte w doniczce?
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Lep na owady latające.
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

A co masz za owady?
Może to one spowodowały że roślinka podupadła?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”