Awokado - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Wełnowiec, dokonaj oprysku całej rośliny odpowiednim preparatem. Podlewasz wodą odstaną? Jeśli nie to awokado takiej nie lubi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
marzar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 sty 2017, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice / Psary
Kontakt:

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Różnie, zależy od którego kwiatka zaczynam podlewanie :) - od teraz będę podlewał odstaną wodą. a te czarne ślady na liściach to też wełnowiec ?
Właśnie opryskałem Substralem Polysect 005.
amator
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Może to być od wełnowców, ale prawdopodobnie są to grzyby sadzaki, często towarzyszą szkodnikom żerując na ich odchodach. Odczekaj kilka dni i zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
marzar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 sty 2017, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice / Psary
Kontakt:

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Polecasz jakiś konkretny środek grzybobójczy ?
Mam odczekać kilka dni z powodu że opryskałem dziś substralem na wełnowce ?
amator
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Previcur, Topsin,...

Tak, chodzi o to żeby nie mieszać chemii.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
popek2002
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 kwie 2017, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Cześć!
To jest mój pierwszy post więc chciałbym się przywitać!
Mam problem z moim drzewkiem awokado!!!! Po przesadzeniu do nowej mieszanki marniało w oczach. Teraz wylądowało w tej samej ziemi w której rosło do tej pory, ale nic nie jest lepiej a nawet jest gorzej!!! :cry:
Liście oklapły i zaczęły schnąć bardzo szybko. Nerwy i ogonki liści zaczynają brązowieć. Około 3 liście dziennie usychają!!! Wszystkie staram się usuwać na bieżąco. Jeżeli tak będzie dalej drzewko będzie całkowicie bez liści!!! :(
Ma ok 1,5 roku. Okno Wschodnie.
Nie mam pojęcia co się dzieje!! Dałem mu odżywkę do drzewek bonsai Rainbow i czekam na efekty.
To drzewko jest ogromnie ważne dla mnie i proszę o szybką odpowiedź i najlepsze sposoby na uratowanie drzewka!!!
Bardzo dziękuję za wszelką aktywność!
Tu jest kilka zdjęć mojego "dziecka" :
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Zacznę od tego, żebyś na początek przeczytał ten wątek. Znajdziesz w nim wszystkie podstawowe informacje na temat uprawy oraz popełnianych błędów.
Jednym z nich było w tym przypadku drugi raz - całkowicie niepotrzebnie - powtórne przesadzenie do starej mieszanki. Drugi błąd - nie nawozi się roślin przez kilka tygodni po przesadzeniu i to w dodatku pierwszym lepszym nawozem. To, że opadają liście jest bardzo mało prawdopodobne przyczyną nowego podłoża, a bardziej przelania - uszkodzenie korzeni, zbyt ciemnego stanowiska, zbyt suchego powietrza. Awokado nie lubi podlewania twardą wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
popek2002
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 kwie 2017, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź!
Teraz będę spędzał czas na studiowaniu wątku. Zwiększę wilgotność powietrza i spróbuję trochę przesuszyć podłoże.
Chcę teraz sprostować kilka spraw:
A mianowicie przesadziłem do tego samego podłoża, czyli z tej samej firmy i do tego samego "modelu" ziemi co drzewko rosło dotychczas ale świeżej. Odżywkę Rainbow użyłem ponieważ jest podawana do schorowanych roślin i myślałem że to dobry pomysł.
Teraz mam kolejne pytanie:
Jaką wodą mogę podlewać drzewko? Może być kranówka i RO w stosunku 1:1? Posiadam dostęp do RO bo zajmuję się też akwarystyką.
Pozdrawiam!
"Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać"
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Jeśli masz twardą wodę wodociągową, to odradzał bym jej używania. Jak już coś to z wodę z filtra. Możesz też zmiękczać wodę.
Poczytaj tutaj :

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &hilit=Zmi ękczanie
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
popek2002
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 kwie 2017, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dziękuję za odpowiedź!
Teraz spróbuje wszystkich technik znalezionych na forum. Mam nadzieję że drzewko jakoś z tego wyjdzie...
Pozdrawiam!
"Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać"
moniak11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 maja 2017, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Witam, moje awokado rosło w miarę dobrze. Ma ok. 1 rok..wyrosła mu już nawet długa boczna gałąż ;:oj Kilka dni temu go przesadziłam. Sprzedawca doradził mi ziemię uniwersalną do roślin owocowych o pH 6-7.jest ona ciężka jakaś. Po przesadzeniu najmłodsze liście drzewka zwiędły... ;:202 i nie chcą się podnieść...co mam robić, czy przesadzić go ponownie jeśli ziemia jest nieodpowiednia? Czy można dosypać forfu? A jeśli uszkodziłam korzenie to czy uratuję drzewko ? / dodam, że ma bardzo nikłe korzenie, taką jakby siateczkę nitek / Czasem też brązowieją mu liście, /obcinam wtedy końcówki i jest ok / a także są pofałdowane , zwijają się...i są jakby pomarszczone. Proszę o radę, bardzo zależy mi na drzewku...dotąd pięknie rosło :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Każdą ziemię trzeba uprzednio wymieszać z rozluźniaczem, np. agroperlitem. Dlatego zalecam przesadzić jeszcze raz, bo będzie problem z utrzymaniem równomiernej wilgotności podłoża.
Choć to akurat nie powinno być przyczyną obecnie oklapniętych liści. Problem może leżeć w zbyt słabo rozwiniętym systemie korzeniowym. W ogóle przesadza się przede wszystkim wtedy, gdy bryła korzeniowa jest mocno przerośnięta albo w celu wymiany podłoża - w zależności od rośliny może to być co ok. rok, dwa, trzy lata.
Podejrzewam, że jeśli po wyjęciu z doniczki korzenie były słabo rozwinięte nie trzeba było w ogóle przesadzać.
Przesadzamy do doniczki o rozmiar większej, czyli o ok. 1,5 - 2 cm na średnicy.
Brązowienie liści u Awokado to efekt zbyt małej wilgotności powietrza oraz podlewania zbyt twardą wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
moniak11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 maja 2017, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź.. zatem spróbuję jeszcze raz go przesadzić, może się uda go uratować ;:109
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”