Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

@Buka85
Jak widać każda roślina rządzi się swoimi prawami. Rzeczywiście Twoje moją zdrowy wygląd, a to że szybko rosną to nie musi być zasługa tego, że stoją na zewnątrz. Młode Strelicje (do 3 lat) rosną w oczach, (co miesiąc nowy liść) i szybko wyrastają z doniczek.
Czy możesz napisać jak je podlewasz....chodzi mi głównie o to, czy czekasz aż przeschnie górna warstwa ziemi, czy podlewasz obficie nawet wtedy, gdy roślina ma jeszcze mokro. Z góry dziękuję za odpowiedź. :)
Pozdrawiam:)
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Z podlewaniem to jest tak- stoją na zewnątrz i deszcz na nie pada,bo żaden daszek ich nie chroni. Czerwiec był u mnie strasznie deszczowy i stała woda w podstawkach ciągle bo nie nadążałam odlewać, a w lipcu upały po 30-35 stopni i musiałam po dwa razy na dzien podlewać bo ziemia schła na wiór, a jak mnie dwa dni nie było i z braku wody zwinęły liście, to po podlaniu wszystko wróciło do normy.Zimą stały na parapecie nad grzejnikiem i raczej dbałam, żeby ziemia bardzo nie przeschła. Z moich obserwacji wynika, że lepiej się czują, jak mają dość wilgotno, ale chwilowe przesuszenie im nie szkodzi. :) Odkąd wykiełkowały, nie zgubiły żadnego liścia, więc chyba woda i nawóz im służą. :)
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Proszę Was o pomoc. Moje roślinki marnieją, wyglądają tak jak na zdjęciu:
https://www.dropbox.com/s/els2rfmoeuhyn ... 042~01.jpg
Listki się zwijają i czernieją/usychają na końcach.
Roślina jest co drugi dzień spryskiwana, stoi na południowym parapecie.
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Strelicje należą do tej samej grupy roślin co bananowce, a zatem lubią wilgoć. Spryskiwanie podnosi wilgotność na chwilę, to nie jest rozwiązanie. Ja moich w ogóle nie spryskuję, ale dbam, żeby nie miały sucho w doniczce. Jeśli masz niską wilgotność w mieszkaniu ustaw strelicję na dużym podstawku wysypanym keramzytem i zalanym wodą- woda będzie wyparowywać zwiększając wilgotność bezpośrednio wokół rośliny.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

@yakuz35
Moim zdaniem ma za sucho i widzę przepuszczalne podłoże w doniczce...ona woli gliniaste podłoże. Mojej spryskiwanie, ani stawianie doniczki na keramzycie z wodą nie pomagało.
Pozdrawiam:)
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Ekspresja zgadza się, one muszą mieć wilgotne podłoże. Ja moje trzymam w zwykłej ziemii ale wymieszanej pół na pół z chipsami kokosowymi, w takim samym podłożu trzymam bananowca i z nim rownież nie mam problemów :)
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Co do podłoża to zrobiłem je z:
- chipsy kokosowe grube oraz włókno drobne
- żwir akwarystyczny drobny
- kora sosnowa
- glina
(w całości dominuje kokos oraz glina)
Uważacie że mieszanka jest zła?
Co do wilgotności powietrza w domu to w okolicy strelicji buja się na poziomie 50-60%.
Roślina stoi na parapecie południowego okna, słońce ma tylko do południa.
Dziś ją mocno podlałem, dałem nawozu i spryskałem. Zobaczymy co będzie.
Za wszystkie uwagi wielkie dzięki, kolejne mile widziane :)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

yakuz35 pisze:
Roślina stoi na parapecie południowego okna, słońce ma tylko do południa.
Dlaczego tylko do południa? Jeśli nic nie zasłania, to masz raczej stanowisko wschodnie.
Drugie pytanie, czy ten pojemnik w którym rośnie ma odpływ?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Jak raz wystawiłem ją na pełne słońce (na ogródek) to 1 listek padł a roślina od dołu zaczęła czerwienieć... Wydawało mi się, że jakoś tak marnieje...
Pojemnik ma opływ - bardzo duże otwory w dnie zasypane kamulcami.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Bo każdą roślinę wystawiając na zewnątrz, na działanie promieni słonecznych, trzeba stopniowo przyzwyczaić.
Strelicje lubią słońce, im go więcej tym będą lepiej rosły, przy małej jego ilości będą stopniowo marnieć.
Przez okres ok. dwóch tygodni staraj się stopniowo wydłużać okres przebywania na pełnym słońcu. Oczywiście jeśli będzie miała już pełny i bezpośredni dostęp do słońca musisz dostosować podlewanie, czyli jego częstotliwość. Podlewasz zawsze tyle, żeby woda wypłynęła od spodu doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

norbert76 pisze: Strelicje lubią słońce, im go więcej tym będą lepiej rosły, przy małej jego ilości będą stopniowo marnieć
Moje doświadczenia wskazują na zupełnie coś innego. Też próbowałam wystawiać ją do słońce (przyzwyczajałam stopniowo młodą sadzonkę), ale niestety było coraz gorzej. W mieszkaniu mam ok. 22°C, a doniczka ma ? 20 cm, to podlewam co 5-6 dni....ale próbuję zwiększyć jej ilość wody.
Obrazek
Pozdrawiam:)
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

A moje strelicje, wysiane rok temu, dałam od razu na zewnętrzny południowy parapet, bez żadnego przyzwyczajania bo nie mam po prostu czasu na takie zabawy, mało tego, wystawiłam na parapet już w maju kiedy nocami było jeszcze dość chłodno. Spodobało im się chyba, bo widzę ogromną różnicę w tempie wzrostu w domu i na zewnątrz. Wydaje mi się, że im młodsza roślina, tym szybciej się aklimatyzuje.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Strelicje w ciepłych krajach rosną w pełnym słońcu i dobrze się mają. :)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”