Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
john5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 cze 2015, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Witam

Od ponad roku hoduję sobie cytrynę z pestki, do tej pory wszystko było ok i rosła jak na drożdżach. Niestety jakieś 3 dni temu, z dnia na dzień zaczął jej usychać jeden liść (jeden z dwóch największych) po czym następnego dnia to samo dopadło ten drugi liść. :/ Czy ktos może powiedzieć jaka jest tego przyczyna? Szukałem w wielu miejscach ale jakoś nie znalazłem tego co by odpowiadało wyglądowi moich lisci.



http://imageshack.com/a/img905/7483/zKE7PQ.jpg
http://imageshack.com/a/img661/1803/kq36yB.jpg
Awatar użytkownika
JAWiktor
100p
100p
Posty: 181
Od: 21 mar 2013, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Coś więcej powiedziałbyś na temat uprawy tej cytryny: podlewanie, ziemia, wystawa, wewnątrz czy na zewnątrz, nawożenie itp.
Generalnie są trzy zasadnicze przyczyny: szkodniki, choroby grzybowe i błędy w uprawie czyli dokładnie to co widać na zdjęciach.
Popatrz pod spód liści czy szkodników nie widać to jako pierwsze bym sprawdził.
Michał
john5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 cze 2015, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Ta druga fotka to jest właśnie widok od spodu liścia, ja osobiście tam nie widzę żadnych szkodników. Co do uprawy to tak: podlewanie 1-2 razy w tyg wodą z filtra (raz na tydzień z dodatkiem odżywki dla cytrusów), ziemia uniwersalna, wystawa południowo-zachodnia, aktualnie stoi na balkonie w półcieniu (wcześniej jak zaczęły się problemy to stała w mieszkaniu), zraszana 2x dziennie.
Awatar użytkownika
JAWiktor
100p
100p
Posty: 181
Od: 21 mar 2013, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Początkowo myślałem o przypaleniu słonecznym ale piszesz, że problemy zaczęły się jak stała w mieszkaniu.
Podlewanie według mnie ok, tym bardziej że stoi na zewnątrz. No może ciut za często odżywka. Ja stosuję raz na dwa tygodnie.
Ziemia mogłaby być bardziej przepuszczalna, rozluźniona bo w uniwersalnej to tworzy się zbita bryła, szybko wysycha.
Na tej wystawie to wręcz chyba zasusza. Nie odstaje ziemia od doniczki :?:
Szkodniki, hmm... Może przędziorek, lubi sucho i ciężko go wypatrzyć.
Spróbuj podlewać odżywką co dwa tygodnie, a samą roślinę podlewaj tak jak teraz ale do podstawki, niech woda podsiąka. Nalej pełną podstawkę i po pół godzinie mniej więcej, wylej nadmiar wody. Przed wylaniem sprawdź czy woda zwilżyła wierzchnią warstwę ziemi. Następne podlewanie jak ziemia przeschnie, a nie zaschnie. Myślę sobie, że w uniwersalnej ziemi i na takiej wystawie po prostu brak jej wody.
Michał
john5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 cze 2015, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Co do przepuszczalności ziemi to jest ona wymieszana z piaskiem więc raczej powinna być przepuszczalna. A co do nalewania wody w podstawkę to nie wiem czy przejdzie bo w doniczce na dnie jest keramzyt i na podstawce też go wysypałem i cały czas jest zalany wodą. Może za dużo tej wody?
Awatar użytkownika
JAWiktor
100p
100p
Posty: 181
Od: 21 mar 2013, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Moje cytryny też mają drenaż w postaci keramzytu, a wodę podciągają wręcz wysysają z podstawki. Podstawka pusta bez keramzytu.
Sprawdź czy w takich warunkach jakie masz ziemia jest wilgotna/mokra w całej doniczce. Może być tak, że zalewasz korzenie, a reszta schnie.
Jeśli ziemia jest mokra cały czas to też nie dobrze.

-----------------------------

Postaw doniczkę w pustej podstawce, usuń keramzyt. Odczekaj 3-4 dni. Sprawdź następnie jak z wilgotnością ziemi. Podlej do podstawki, jak mówiłem wcześniej. Nie przestawiaj roślin na pełne słońce, daj im wytchnąć nieco.
Michał
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Mandarynka z pestki.

Post »

Wreszcie udało mi się znalezć pięć pestek w pomarańczy. Co prawda małe szanse, że trafi mi się dwuzarodkowe, ale spróbuję. Może będę miał szczęście...
Pozdrawiam
Tomek
zeuus22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 21 maja 2015, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Moje cytrusy pięknie rosną jeszcze na zewnątrz.


---7 sie 2016, o 11:47---

Moja cytryna z zawiązanymi owocami
Obrazek

---7 sie 2016, o 11:55---

Moja kalamandarynka
Obrazek

---7 się 2016, o 12:00---

Obrazek

Druga kalamandarynka

-- 7 sie 2016, o 12:04 --

Obrazek

Pomarańcza sycylijska Tarocco

---7 sie 2016, o 12:07---

Obrazek

Opis jak utrzymać ja w zdrowiu
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

No to chyba wystawiamy w końcu na zewnątrz?

Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
Karmen2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 1 mar 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Jestem nowa w tym gronie i może moje pytanie wydać się śmieszne -czy cytrynka skierniewicka(taką ostatnio nabyłam i pięknie kwitła)zawiąże owoce bez zapylania? Niestety moja zrzuciła wszystkie kwiaty i część listków.Będę wdzięczna za odpowiedż.
CYTRUS1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 kwie 2017, o 07:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Od marca posiadam cytrynę dość spore drzewko wysokości ok 110 cm ( bez donicy) jakieś 2 tyg. temu zaczeły opadać jej liście i ostatnio zauważyłem że opadły 5 małych owocków, pień drzewka w jednym miejscy zrobił się czarny kilka liści zrobiły się jaśniejsze i widać im żyłki cytryna wypuszcza nowe pąki i pędy.
Cytryna ma bardzo dużo światła i czy nie powinienem wystawić jej na zewnątrz ?Niedawno mój kumkwat który nie daleko stał umarł mając te same objawy . proszę o pomoc .
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Karmen2 pisze:Jestem nowa w tym gronie i może moje pytanie wydać się śmieszne -czy cytrynka skierniewicka(taką ostatnio nabyłam i pięknie kwitła)zawiąże owoce bez zapylania? Niestety moja zrzuciła wszystkie kwiaty i część listków.Będę wdzięczna za odpowiedż.
Liście pewnie zgubiła , bo przeżyła szok po zmianie miejsca. Spokojnie wypuści nowe. Co do owoców to będzie zawiązywać bez zapylania.
Pozdrawiam
Tomek
CYTRUS1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 kwie 2017, o 07:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Raczej wątpię bo ma czarny pęd w niektórych miejscach, a miałem kumkwata który chorował na taką samą chorobę ( chyba grzybową).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”