Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
agni
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 mar 2007, o 09:45

Post »

Dzięki wielkie! O to właśnie mi chodziło. Spróbuję z tą watą w takim razie. Mam nadzieję, że zadziała...
Obciąć i rozmnożyć i tak zamierzam, już to kiedyś robiłam i udało się. Chciałabym też jednak uratować roślinkę macierzystą. Dam znać jak poszło :)

Pozdrawiam,
agni
Awatar użytkownika
krysp50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 628
Od: 22 lut 2007, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Mój fikus w chwili obecnej nie wygląda ciekawie, ale mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni.Wkrótce - pojęcie bardzo szerokie, bo próbuję odmienić jego wygląd już 3 rok.Był wysoki na 1,5 m i goły od spodu.Obcięłam i podzieliłam obcięty pęd na 2 części. Niestety tylko jeden się przyjął, a na czubku wyrosły nowe liście.Jak tylko troszkę podrasta, to nowy wypuszczający liść uszczykuję i efekt jest taki,że wypuszcza nowe na krótszej łodydze.Pobudza też wypuszczanie nowych liści poniżej w miejscach,gdzie były stare liście.Wyczytałam gdzieś, że to miejsce należy lekko naciąć i wypuści świeży liść. Mnie na 1m pędzie wypuściło w dwóch miejscach /na ok.7 nacięć/ i powtórzę to w tym roku /skorzystam z porady,aby kłaść mokry wacik/. Kwiat przez takie traktowanie rośnie bardzo wolno, ale mam nadzieję na ładny krzew jeżeli wypuści jeszcze chociaż w jednym miejscu dodatkowy pęd.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Pokaż zdjęcie kryps50 obejrzymy twoje cudo wykonawcze z rozkrzewiania fikusa.
Awatar użytkownika
krysp50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 628
Od: 22 lut 2007, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Ze zdjęciem będzie kłopot, bo niestety nie mam aparatu - nie odczuwałam takiej potrzeby. Jak uda mi się namówić koleżankę to może w przyszłym tygodniu pokażę fotkę.A cudo to nie jest,jak na mój gust.Oczami wyobraźni mam nadzieję,że będzie. Zresztą ocenicie jak juz będę miała zdjęcie.
agni
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 mar 2007, o 09:45

Post »

Ja też się spodziewam, że zadanie jest trudne i realizacja długo potrwa. Ale nie szkodzi, trzeba ćwiczyć cierpliwość :))
Awatar użytkownika
krysp50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 628
Od: 22 lut 2007, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Faktycznie trochę trwało i z rezultatu nie jestem zadowolona, ale wklejam na razie zdjęcia zrobione telefonem jakości nieciekawej, ale jak już ozdrowieje fotograf, to wkleję dobre zdjęcia.Mam nadzieję,że na tych zdjęciach można zobaczyć nowe przyrosty na dole jak i gęstwinę na górze. W tym roku musi wypuścić mniej więcej na środku,aby nabrało kształtu.Wymaga to cierpliwości, bo kwiat stoi w jedynym możliwym miejscu w mieszkaniu - od wschodniej strony.
Wklejam i mam nadzieje,że się uda.


Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Hej Krysiu nie wygląda wcale źle, ładnie go już widzę zaczynasz rozkrzewiać, mokra watka na oczka po liściach i powinien wybić jeszcze młode pędy w tych miejscach tyle że to trochę trwa, ale dasz sobie radę. :D :D :D
Awatar użytkownika
moni@
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 sty 2008, o 20:48

FIKUS dębolistny

Post »

pomocy!
dostaliśmy od mamy narzeczonego fikusa dębolistnego. Postawiłam go sobie na korytarzu, niedaleko grzejnika w miejscu mało nasłonecznionym. Puścił 4 piękne młode listki.
Moja radość nie trwała długo - nagle dorosłe liście zaczęły spadać. Dziś po potrząśnięciu spadły prawie wszystkie :cry: Nie nawoziłam go, podlewałam umiarkowanie. Dziś wrzucę zdjęcia. Proszę o pomoc - moze chociaż da radę odratować go z tych młodych listkow?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Z liści raczej go nie odratujesz możesz dać mu świeżą ziemię i zasilić biohumusem(bez rozcieńczania) najprawdopodobniej przez zbyt suche powietrze i zmianę warunków w jakich rósł wcześniej zrzucił liście. :D
Awatar użytkownika
moni@
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 sty 2008, o 20:48

Post »

A czy można zrobić z niego jakąś mniejszą sadzonkę?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Można ściąć te młode gałązki które wyrastają z pinka i je ukorzenić ale to stosunkowo trudna roślina do ukorzeniania i musi mieć stałą temp. ok 28 stopni by sie przyjęła więc musisz i tak poczekać do maja najlepiej, po ścięciu tych gałązek skróć stary pinek i zalej wierzch woskiem, ogranicz podlewanie by nie zalać systemu korzeniowego powinny z pinka wybić młode gałązki. :D
Renka
50p
50p
Posty: 90
Od: 14 mar 2008, o 20:37
Lokalizacja: Przasnysz

Post »

A powiedzcie mi czy jak się zetnie same wierzchołki fikusa to będzie jakiś efekt tzn czy wyrosna mu liście na gołej dolnej części , albo odbije coś od korzeni?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zależy jaki to fikus ale generalnie tak tylko trzeba zwilżać oczka na pniu. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”