Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Masz może jego zdjęcie jeśli tak wklej zobaczyłbym go chętnie może wtedy coś więcej Ci doradzę. :D
Renka
50p
50p
Posty: 90
Od: 14 mar 2008, o 20:37
Lokalizacja: Przasnysz

Post »

Namęczyłam się wstawiając to zdjęcie , przeważnie pomaga mi córka , ale chyba się udało.


Obrazek



Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Łatwiej rozkrzewisz fikusa jak na łączeniach liści z pniem położysz kulki z waty które muszą być cały czas mokre czyli przynajmniej kilka razy dziennie trzeba je zwilżać bo wysychają. Kiedy go przesadzałaś bo wydaje mi się że schniecie liści i ich zrzucanie spowodowane jest zbyt przerośniętym systemem korzeniowym. :D
Renka
50p
50p
Posty: 90
Od: 14 mar 2008, o 20:37
Lokalizacja: Przasnysz

Post »

Jak go dostałam to już był duży , a doniczka malutka przy przesadzaniu widzałam, że nie było w niej ziemi tylko same korzenie, ale od przesadzenia urósł jeszcze sporo .Doszłam do wniosku, że taka wysokość jest dostateczna ma ok 190 cm i wtedy obcięłam wierzchołki , a te liście już były taki brązowe jak go dostałam.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

No właśnie to przez to że miał małą doniczkę w takim razie zadbaj teraz o rozkrzewienie. :D
Renka
50p
50p
Posty: 90
Od: 14 mar 2008, o 20:37
Lokalizacja: Przasnysz

Post »

Ok dzięki .Wielką cierpliwość trzeba mieć do tych kwiatków , ale przeważnie jest wynagrodzona.
Awatar użytkownika
PeggySue
50p
50p
Posty: 93
Od: 23 maja 2008, o 20:45
Lokalizacja: Wrocław

Ficus Lyrata choruje

Post »

Zgłąszam się z prośbą o pomoc w identyfikacji tego, co stało się memu młodemu Ficusowi Lyrata.
Kupiłam go w sklepie jakiś miesiąc temu, tak się cieszyłam, że ładnie rośnie i wypuścił dwa nowe listki.
Jednak od samego początku rosły one jakieś plamiaste.
Na początku myślałam, że tak się wybarwiają liście, ale teraz widzę, że musi to byc jakaś choroba.
Proszę bardzo mocno o identyfikację i metody leczenia...
Strasznie mocno przywiązuję się do wszytkich moich roślin i serce mi krwawi, jak im się coś dzieje...
Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam! Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Pokaż spód liścia jak możesz, albo szkodnik(mniej prawdopodobne) albo poparzenie słoneczne z zbyt dużą ilością wody do podlewania. :D
Awatar użytkownika
PeggySue
50p
50p
Posty: 93
Od: 23 maja 2008, o 20:45
Lokalizacja: Wrocław

Post »

serdecznie dziękuję za odpowiedź :)
liście od spodu są takie same jak na wierzchu. Pod światło wyglądają na dziurki.
Widziałam dzisiaj na jednym liściu maluteńskiego, białego, prawie przezroczystego, robaczka.
Jeżeli jest to oparzenie słoneczne, to rozumiem, że muszę lirkę przestawic w bardziej cieniste miejsce?
Teraz stoi na parapecie, słońce (bezpośrednie) pojawia się tam od godziny 14 do 18.
Te plamy zostaną już na zawsze mniemam?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Oczywiście plamy już zostaną na tych liściach ale z parapetu zdejmij ten fikus nie lubi bezpośredniego słońca, co zaś do zdjęcia dobrze by było abyś pokazała ze zbliżenia liść od spodu i jak znalazłaś szkodnika to jego fotkę też dawaj możliwe że złożyło się na to działanie słoneczka(z pewnością) ale i szkodnik mógł się do tego przyczynić dlatego dobrze by było to pokazać. :D
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Z kolei kropeczki typowe dla działalności przędziorka.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
PeggySue
50p
50p
Posty: 93
Od: 23 maja 2008, o 20:45
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Podsyłam kilka następnych fotek.
Dziś zauważyłam, że młodziutki listek, dopiero co "wykluty" też ma kilka brązowych plamek,
a lirka już nie stoi na parapecie...
Przyjrzałam się dokładnie liściom od spodu i zauważyłam kilka mini białych kuleczek (na foto z palcem).
Boję się, że już cały czas tak będzie rosnąc...
Nawożę me wszystkie zielonki nawozem Florovit i biohumusem raz na dwa tygodnie.
Może to przez to?
Już sama nie wiem...
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Te kuleczki wyglądają jak wyciekający sok.
A czy na środkowym zdjęciu, lewym liściu nie widzę pajęczynek?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”