Pelargonia - choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pelargonie - choroby, szkodniki

Post »

O raju więc jednak to nienormalność. :(
Azot nie jest problemem ... magnez już tak ale mam na szczęście pod ręką nawóz do pomidorów,
w którym Mg jest w podanym przez Ciebie Adrianie stężeniu.
Już ją ratuję... nim.
Moniczko też dziękuję za pytanie, doszkolę się przy okazji :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
adrianic
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 4 maja 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ZAGŁĘBIE FUKSJOWE
Kontakt:

Re: Pelargonie - choroby, szkodniki

Post »

Niunia1981 pisze:No wiadomo - co znawca to znawca ;:108
Tylko ciekawi mnie czemu moja też tak miała w zeszłym roku a podlewana była nawozami od Adriana zgodnie z jego wskazówkami. Adrianie co może być przyczyna takich listków w sezonie?
Jeśli zmiany występują na wszystkich liściach to jest to zazwyczaj "choroba" fizjologiczna spowodowana np. zbyt dużą ilością wody, zbyt dużą wilgotnością powietrza ale najczęściej dużymi różnicami temperatur w dzień i w nocy - z tym trudno walczyć, trzeba przeczekać ale warto wtedy opryskać czymś grzybobójczym bo może się to skończyć chorobą grzybową.

Jeśli coś takiego występuje w sezonie tylko na młodych liściach to na 99% jest to brak azotu, który jest potrzebny do intensywnego wzrostu rośliny i dlatego te młode rosnące łodygi i liście mają słabe wybarwienie.
Jeśli blaknie część liści tak wzdłuż nerwów to jest to brak magnezu. Bardzo rzadko słabe wybarwienie liści związane jest z brakiem żelaza - a tak zazwyczaj wszyscy myślą (tyczy się to głównie trawy, a nie bylin, pelargonii czy krzewów). Roślina potrzebuje 0,018% żelaza, a magnezu dużo, dużo więcej.
Jeśli widzisz coś takiego to podaj jej raz samego azotu (saletry amonowej w dawce 2g na litr - saletra ma 34% azotu lub nawozu 30-10-10).
Najlepiej to widać na daturach. Część datur trzymam w piwnicy, a część w szklarni i nie nawożę ich przez całą zimę. Na początku marca młode odrosty w szklarni są praktycznie białe i takie karłowate zgięte w dół wzdłuż głównego nerwu. Jakieś 7-8 lat temu nie wiedziałem co to jest, opryskiwałem na grzyba, na przędziorka i w końcu po miesiącu sypnąłem azotu - efekt był po 5 dniach :)
Nawóz 6-18-36 ma tylko 6% azotu i przy intensywnym wzroście to trochę za mało bo przecież to nawóz na olbrzymie kwiaty. Ten nawóz ma za to 3% magnezu. Jeśli nie widzisz poprawy przy stosowaniu tego nawozu to wymieszaj w wodzie saletrę amonową albo nawóz 30-10-10 i podlej. Na pewno będzie zmiana ale trzeba być cierpliwym.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pelargonie - choroby, szkodniki

Post »

A ja przychodzę z kolejną prośbą o pomoc w uprawie pelargonii ;:180
Emma Fr. Bengstbo
Wszystkie jej liście poza najnowszymi,najmłodszymi wyglądają dziwaczne.
Ich brzegi zawijają się na zewnątrz,do środka :wink:
Na blaszce pojawiły się wybrzuszenia,podobne do szpecieli z jakimi się spotkałam już w życiu (na liściach orzecha włoskiego) ale nie mam pewnosci,że to to.
Nie wiedzę,żadnych dodatkowych,niepokojących objawów ale wiadomo,że dzieje się coś niedobrego.
Znacie taki objaw chorobowy?
Co z tym zrobić?
Poproszę o diagnozę i sposób zadziałania. ;:180

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
adrianic
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 4 maja 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ZAGŁĘBIE FUKSJOWE
Kontakt:

Re: Pelargonie - choroby, szkodniki

Post »

KaRo
Piękne zdrowiutkie :) Idę zjeść sałatę bo po tych zdjęciach mi się jakoś zachciało :)

Takie mają być, jak nie będą się wywijać i błyszczeć to znaczy, że się wyrodziła i stała się zwykłą pelargonią, a nie tulipanową. My w tym roku wyrzuciliśmy połowę sadzonek tulipanówek bo się wyrodziły - dziwna zima? nie wiem czemu.

Zabezpiecz ją na wszelki wypadek przed rdzą pelargonii ale przyznam, że u mnie tulipanówki jeszcze nigdy nie złapały żadnego grzyba, ani żadnego szkodnika - ani mączlik, ani mszyca czy wciorniastek ich nie lubi. Nigdy nie chorują, no ale żeby nie było tak cudownie to mają tendencję do wyradzania się (żadna inna grupa pelargonii się nie wyradza)... - "jak nie urok to sra...ka" - typowo Polska mentalność tej grupy pelargonii :)

Pięknie Ci rośnie - pochwal ją ode mnie :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pelargonie - choroby, szkodniki

Post »

Dziękuję za dobre wiadomości. ;:196
Ok profilaktycznie zadziałam
adrianic pisze:rdza pelargonii - opryskaj 2 razy amistarem w dawce 1 ml na litr co 7 dni
Moje pelargonie dzisiejszy cały dzień spędziły już na słonecznym balkonie.

No i kolejny problem,ogólny taki.

Roślina wygląda jak przywiędła?
Ma wilgotno ale nie za mokro a mimo to liście są klapnięte.
Dotyczy to pelargonii z gr.Stellar
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
martucha32
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lip 2015, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

dziury w lisciach pelrgonii

Post »

Witajcie Kochani :wit pomóżcie proszę. Na liściach mojej pelargonii pojawiły się takie oto dziury i o ile na początku kwitła pięknie to teraz niestety jej kwitnienie jest dużo słabsze.
:-( Czy mam do czynienia z jakimś ukrytym robalem czy to jakaś choroba i jak mam temu zaradzić? Proszę o rady i z góry dziękuję za pomoc. :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
laura51
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 sie 2009, o 22:43
Lokalizacja: Opolskie

Re: Pelargonie - choroby, szkodniki

Post »

Na moich pelargoniach takie dziury robią gąsienice listkowca cytrynka.
Pooglądaj liście od spodu czy nie ma tam zielonych gąsienic tego motyla. Jeśli jest ich dużo potrafią ogołocić roślinkę.
Gąsieniczki najlepiej poobierać z liści.
Pozdrawiam :D
martucha32
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lip 2015, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonie - choroby, szkodniki

Post »

Przejrzałam dokładnie każdy listek pelargonii i nie zauważyłam żadnej gąsienicy. Czy mogę jakoś zaradzić jakimś preparatem żeby mi więcej tak nie jadły tych listków czy tylko ewentualne zbieranie ich wchodzi w grę? Pozdrawiam :-)
stoania
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 cze 2016, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

choroby pelargoni

Post »

Witam, mam problem z moimi pelargoniami na balkonie. Na spodniej stronie liści pojawiają się brązowe wybrzuszenia, liście żółkną, pąki kwiatowe zamierają. Na pelargonii angielskiej też coś się dzieje z liśćmi, liście brązowieją. dodaję zdjęcia i proszę o porady. :wit



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
iwek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1504
Od: 8 cze 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pelargonia - choroby, szkodniki

Post »

Witam wszystkich :wit Ratujcie mam dość sporą kolekcję pelargonii i zauważyłam na jednej tricolor powygryzane są liście a na listkach jakby są czarne kuli nie wiem czy odchody jakiegoś robala?Ewentualnie proszę o poradę jak z tym walczyć by nie zniszczyło mi to wszystkich pelasiek.
Pozdrawiam Iwona
Moje kwiatki
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pelargonia - choroby, szkodniki

Post »

To właśnie są odchody żerujących gąsiennic. U mnie zawsze trafiały się zielone, duże i małe, takie do 1cm. Trzeba obejrzeć każdy listek i kwiat, bo potrafią się nieźle ukryć. Przy większej ilości roślin to chyba tylko chemia wchodzi w rachubę, albo zaprzyjaźniona sikorka.
Awatar użytkownika
iwek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1504
Od: 8 cze 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pelargonia - choroby, szkodniki

Post »

Basiu dziękuję :D zauważyłam również ,że niektóre listki są wyżarte a niektóre jakby wyskakiwały suche plamki a potem z tego robi się dziura czy to też sprawka gąsienicy czy coś innego jeszcze?
Pozdrawiam Iwona
Moje kwiatki
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pelargonia - choroby, szkodniki

Post »

Plamki to już coś innego- za sucho, za mokro, z przenawożenia , albo z braku jakiegoś pierwiastka, albo jakaś infekcja i pewnie jeszcze dużo innych przyczyn.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”