Pelargonia - choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zjawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 28 paź 2010, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pelargonie - choroby, szkodniki

Post »

Bardzo proszę o pomoc
Nigdy nie miałam problemu z pelargoniami, a w tym roku dostałam sadzonkę i zaczęło się masowe ich chorowanie. ;:145
Co im jest i jak im pomóc ??
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Dla porównania w gruncie wyglądają tak
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Ymrodel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Witam serdecznie!

Przejrzałam praktycznie cały wątek i podziwiam wasze piękne kwiaty.
Moja przygoda z pelargonią dopiero się zaczyna - w tym roku chciałam ozdobić swoje okna tymi ślicznotkami.
Kupiłam na razie 3 szt. zwykłej pelargonii rabatowej w Castoramie i tu zaczynają się moje pytania : )

1. Czy należy je od razu przesadzić*? Mają po 2-3 gałązki pąków, klasyczne sadzonki z marketu.
*jeśli tak, to do jak dużych doniczek? jakiej ziemi użyć, kupić specjalną do pelargonii czy wystarczy uniwersalna?
2. W jakich warunkach mogą sterczeć za oknem? Wieczory są nadal chłodne, czy mogą już być wystawione 24h na zewnątrz?
3. Czy można już pobrać np. szczepki i spróbować wyhodować kolejne?

Z góry dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Na pewno jest w jakiejś małej doniczce i zapewne byłoby lepiej już przesadzić do większej doniczki szybciej zacznie rosnąć a ziemia hm mi w sumie w każdej ziemi dobrze rosną. Co do wystawiania za okno to w dzień jak najbardziej jednak na stałe to dopiero w połowie maja po zimnej Zośce tzn po ostatniej fali przymrozków a co do szczepek to nie wiem nie widzę rośliny daj może zdjęcie ale znając życie to nie ma z czego tam pobrać szczepek żeby coś z tego było i nie zniszczyć rośliny.
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Niunia1981
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10748
Od: 18 sie 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubicz k/Torunia

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Ymrodel - Jeżeli sadzonki są mało rozkrzewione to dobrze jest je jeszcze uszczykiwać - rozkrzewią się i będzie więcej kwiatków latem ;:215
Ale daj fotkę - będzie lepiej doradzić ;:172
Pozdrawiam, Monika :)
Zielony świat Moniki cz. 9
elifit
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 kwie 2011, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Pelargonie - choroby, szkodniki

Post »

Witajcie
Co może być powodem zwijania i usychania liści u pelargonii. Dodam że usychają im brzegi bez żółknięcia. Za dużo wody? Wczoraj było dobrze a dzisiaj przy pochmurnym dniu już wyglądają jak chore.
ANNA2006
200p
200p
Posty: 430
Od: 17 maja 2013, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODLASKIE

Re: Pelargonie - choroby, szkodniki

Post »

Czy zdarzyło się Waszym pelargoniom wypuścić kwiatostan który się nie otworzył i jakby płatki były takie malutkie,nie wyrośnięte? Wygląda jakby coś przeszkadzało w wyrośnięciu dojrzałych kwiatostanów i rozchyleniu pąków...
Kupiłam ją kwitnącą a teraz u mnie wyrósł już drugi taki pęd z niby ''kwiatami''.
Czyżby była przenawożona ? Innych objawów nie widzę.
------------------------------
ANNA2006 Kolorowy balkon :wit
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pelargonia - wysiew nasion cz.2

Post »

Pytanko: Czy żółknięcie liści od ich obrzeży do wewnątrz to efekt przelania?
Martyna_1203
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 cze 2014, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Choroba pelargonii, żółknące zwiotczałe liście.

Post »

Witam, mam do Was ogromną prośbę posiadam około 80 sztuk pelargonii stojącej rabatowej i od pewnego czasu zaobserwowałam zmiany naokoło 5 sztukach, a są to głownie żółknące, zwiotczałe liście, a pelargonia gine w oczach. Nie wiem co z tym problemem zrobić, bo na początku były to dwa przypadki a teraz jest ich coraz więcej. Mimo przesadzenia ich w inne doniczki, nic nie poskutkowało. Dodam tylko że są w dużych doniczkach, a po przesadzeniu miały bardzo mały korzeń, tak jakby on zanikł gdzieś. Możecie mi pomóc co w takim przypadku zrobić? Żal mi stracić pozostałe sztuki.. A czy te z "chorobą" trzeba przesadzić tzn odsadzić od pozostałych ?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Choroba pelargonii, żółknące zwiotczałe liście.

Post »

Spróbuj oprysk zastosować bo może mają za mokro, są w pełnym słońcu, więc oprysk np. Topsin, Allette itp. może pomoże. U mnie na nasturcje pomógł.
Robaczków nie masz czyli mszyc?
Martyna_1203
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 cze 2014, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroba pelargonii, żółknące zwiotczałe liście.

Post »

One są w różnych miejscach, niektóre bardzo na słońcu, niektóre lekko schowane. I to się dzieje tak mniej wiecej w każdym z tych miejsc jest już jedna palargonia, która tak sie marnuje.. A ten oprysk to dokładnie jakie działanie ma ? Dziękuję za wszystkie rady. Mszyce troszkę są ale to naprawde ich jest mało i też zastosuję jakiś oprysk. Jest jakiś, który szczególnie polecacie ?
Awatar użytkownika
Alenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2546
Od: 5 lut 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Choroba pelargonii, żółknące zwiotczałe liście.

Post »

Martynko gemciu napisał jaki środek zastosować.
Obejrzyj liście od dołu dokładnie, jak nie ma żadnych owadów, to środek grzybobójczy-te, które wymienił gemciu ;:108
W jak dużych doniczkach je masz?
Czy jak przesadzałaś, zauważyłaś, czy ziemia pod korzeniami była bita?Może przez to roślinka nie może się przebić, a na dole w ziemi zbiera się woda i "podgniwa"?
Bo jak napisałaś, że po przesadzeniu miały mały korzeń, odrazu przyszło mi na myśl,że może nie może się przebić? Miałam tak z fuksją..marniała w oczach, a po wyjęciu z doniczki zauważyłam, że w ogóle się nie rozrosła w korzeniach, a ziemia pod nią była bardzo bita.Posadziłam ją luźno, bez dociskania plus środek grzybobójczy i odżyła ;:333
hermania
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 wrz 2014, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonie - choroby, szkodniki

Post »

Witam. Dwa dni temu zauważyłam w moich pelargoniach robale, które wyglądają jak pędraki, a także zielone gąsienice.Pędraki są jakby szaro-szkliste z żółtym odwłokiem. Nie pomyślałam i niestety nie zrobiłam zdjęcia. Do dziś wybrałam z ziemi około 8 sztuk. Oczywiście najpierw zauważyłam obgryzione liście, a potem dopiero wygrzebałam z ziemi robale. Nie wiem jak z nimi walczyć i co to za pędraki? W ogrodniczym pani sprzedała mi Substral kwiaty 2w1. Po spryskaniu gąsienic nie widzę , ale pędraki są nadal. Jak wykopie jakiegoś jutro, tozrobię i wkleję zdjęcie.


oto zdjęcie pędraka

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pelargonie - choroby, szkodniki

Post »

Wiesenny problem pelargonii

Wydaje mi się,że dzieje się coś niewłaściwego z moją Mnfield Rose.
Owszem ładnie rośnie,ładnie wyglądałaby gdyby nie te złociste liście.
Czy to oznaka braku jakiś składników pokarmowych?
Ziemia jest nowa, pelargonia jest już również nawożona więc co to może być...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”