Asparagus

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

U mnie wcześniej to samo było z asparagusem- żółkł i leciały z niego wszystkie igiełki... Przycięłam przy samej ziemi- przesadziłam/ obrywając takie bulwki w ziemi/ i wystawiłam wiosna na pole. Bardzo często podlewany/ chyba lubi dużo wody/, mocno zasilany- róśł pięknie. Na zimę znowu obcięłam równo z doniczką i schowałam do piwnicy. Wiosna znowu- nowa ziemia i stanowisko na polu. Teraz stoi w pokoju na stojaku- pędy nowe stale mu idą- widzę , że kuracja pomogła. Nie zraszałam , bo na polu była poranna rosa- teraz pewnie trzeba od czasu do czasu zrobić mu prysznic w wannie :wink:
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Asparagusy niestety lubią jesienią żółknąć i gubić "liście"... :cry: Mój też właśnie zaczyna tą ceremonię...
Obetnij tak jak radzi Nela. Ja też tak robię. Po niedługim czasie wypuszcza nowe pędy.
Skoro ma mocno rozrośnięte korzenie, powinien odbić.
Awatar użytkownika
sabella
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 24 wrz 2008, o 08:43
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Wielkie dzięki za pomoc :D . Dziś ogołocę mojego asparagusa z "liści" :( i poczekam na nowe pędy....
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post »

a ja zauważyłam że gdy mój asparagus stał na parapecie to żółkły mu listki ale gdy postawiłam go w miejscu mniej jasnym a przede wszystkim z dala od kaloryfera zaczął odżywać
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Moje stały na polu całe lato w pełnym słońcu...To nie światło mu szkodziło i to, że dałaś z dala od kaloryferów wyszło na plus- bo nie lubi suchego powietrza... Trzeba zraszać...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post »

zraszałam kilka razy dziennie ale i tak listki opadały
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Czyli - obetnij ,może nowe juz nie będą opadać...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
BissousPourToi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 26 sie 2008, o 22:40
Lokalizacja: Granowo

Post »

asparagus powinien mieć wilgotno najlepiej będzie jak będziesz go zraszać i będzie miał zawsze trochę wody w podstawku.....
Awatar użytkownika
Renia 4
200p
200p
Posty: 243
Od: 5 paź 2008, o 17:49
Lokalizacja: obecnie opolskie

Post »

U mnie również ,stał na kwietniku w głębi pokoju i marniał w oczach. Przeniosłam go na parapet i odziwo , nawet jednej igiełki nie gubi. Ale ma sporo pędów bez igiełek, nie wiem czy obciąć je czy pozostawić.
Pozdrawiam wiosennie
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

:D Na tych pędach bez igiełek dopiero wyrosną igiełki- bądź cierpliwa. Mój też tak ma. :wink:
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
sabella
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 24 wrz 2008, o 08:43
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Tak jak radziliście - przycięłam stare, żółknące pędy i...z ziemi już wychodzą młode :D , mam nadzieję, że będzie ich duuużo bo w tej chwili mam wielką donicę z kilkoma centymetrowymi "młodymi" :?
Awatar użytkownika
k-c
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2285
Od: 3 wrz 2007, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

tak czytam a propos asparagusa i jego uprawy i dziwi mnie to co piszecie bo asparagus nie lubi nadmiaru wody - i przez to często gubi liście (igiełki)

od czasu kiedy przestałem go podlewać często rośnie aż za ładnie - ostatnio musiałem połowę gałęzi wyciąć bo zaczynał się brzydki robić ale to z powodu braku światła - a asparagus lubi stać w bardzo jasnym pomieszczeniu - ja swojego podlewam teraz raz na tydzień, dwa tygodnie ...

i swojego nie obcinam na zimę ale cały czas wisi i zdobi pokój ...
pozdrawiam, Karol
moje wątki
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Ja jestem przekonany, że... mamy wszyscy rację. Asparagusy jak mało które rośliny potrafią przystosować sie do różnych warunków i co wynika z Waszych postów. Tak na przykład mój (igiełkowy) stoi 1,5 m od okna raczej w ciepłym pokoju, jest mocno podlewany i od czasu do czasu pryskany (chyba to lubi).
Myślę, że znaczenie może mieć: skład ziemi i (lub) wielkość doniczki, myślę że woli duże doniczki.
Co do nazw, igiełkowy - to A.plumosus (A.setaceus), natomiast ten "bardziej liściasty", pokazany na zdjęciach Neli to A.densiflorus sprengeri.
Może jeszcze ktoś ma inne odmiany i się pochwali ?
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”