Sundaville (-, Dipladenia) - Cz. 1

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sundaville

Post »

Kochani, wiecie, że jest jeszcze wątek pt. Sundavilla? Dopiero teraz się zorientowałam, że jest ten. Czy nie można by jakoś zmoderować i połączyć tych dwóch wątków?

Agnieszko, ja jesienią pobrałam sadzonkę z młodego ale dorodnego pędu bocznego (nie z wąsa). Ukorzenił się nawet alem go przez zimę zasuszyła :shock: A tu jest napisane coś takiego:
http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogr ... id491.html
chiara
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 mar 2013, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sundaville

Post »

Moją sundavillę przechowałam przez zimę w temp. ok 15 oC, bardzo mało podlewałam, zrzuciła prawie wszystkie liście, ale jednocześnie zaczęła wypuszczać nowe. I kicha, właśnie poszłam ją przyciąć, a tu w doniczce bagno. Ktoś chciał dobrze i obficie ją podlał. Wszystkie nowe listki wyglądają jak przemrożone, są aż przeżroczyste, tak są nasiąknięte wodą. Nie wiem czy to przeżyje :(
blondinez
200p
200p
Posty: 210
Od: 27 lut 2013, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Sundaville

Post »

Magdallena dziękuję za odpowiedź. Jakoś jesienią nie przyszło mi do głowy, żeby pobrać sadzonkę ale jutro utnę kawałek i zobaczymy czy coś z tego będzie.
A czy można już zaczynać zasilać nawozem?
Pozdrawiam, Agnieszka
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sundaville

Post »

Agnieszko, bo sadzonki pobiera się wiosną ;:173 A u mnie to chyba było tak, że mi się gałązka złamała i włozyłam ja do ziemi. Myślę, że juz mozna nawozić, zwłaszcza, jak widzisz, że wypuszcza nowe pędy i liście. Najpierw takim słabym na wszelki wypadek.

chiara, wystaw na słoneczko, może przesadź do nowej ziemi, jak się da. Albo spróbuj usunąć mokrą ziemię i dosypać świeżej. :idea:
Maja80
50p
50p
Posty: 54
Od: 25 mar 2013, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. świętokrzyskie

Re: Sundaville

Post »

Ja rozmnażałam sundaville z gałązek bocznych. Sadzonkę oderwałam (nie odcinałam) z piętką, zanurzyłam w ukorzeniaczu i wsadziłam do ziemi, doniczkę przykryłam folią. Po miesiącu z 4 sadzonek 3 się przyjęły.
A tak wygląda moja sundavilla po zimowaniu.
Obrazek
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=65196" onclick="window.open(this.href);return false;
blondinez
200p
200p
Posty: 210
Od: 27 lut 2013, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Sundaville

Post »

Bardzo ładnie przezimowała. A w jakim pomieszczeniu ją trzymałaś? Moja zrzuciła większość zeszłorocznych liści, ale wypuściła całą masę nowych i zaczynają pojawiać się pąki :D
Pozdrawiam, Agnieszka
Maja80
50p
50p
Posty: 54
Od: 25 mar 2013, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. świętokrzyskie

Re: Sundaville

Post »

Zimowałam ją w nieogrzewanym pomieszczeniu na oknie i bardzo mało podlewałam. Zimą też straciła dużo liści, ale na początku lutego, kiedy zobaczyłam, że wypuszcza nowe listki przeniosłam ją do ciepłego pokoju na południowe okno. Zaraz się zazieleniła a teraz ma już mnóstwo pąków.
Zimą zobaczyłam u niej strąki z nasionkami. Postanowiłam je wysiać (w styczniu) i tydzień temu o dziwo zaczęły kiełkować ;:138 Mam nadzieję, że doczekam się nowych sadzonek.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=65196" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Sundaville

Post »

A moja, którą pokazywałam kilka postów wyżej (u góry strony) nie żyje chyba. Po przeniesieniu jej do pokoju chwile był ok, puszczała sporo nowych listków, nagle zaczeły więdnąć i nie ma ani jednego. Od jakiś 2-3 tygodni łysa. Nie wiem co jej się stało. Trzymam ją (w nadziei, że coś puści) ale coś czuję, że na kompost chyba... ;:131. Jak odłamuję gałązkę na próbę-suchutka.
emet
200p
200p
Posty: 231
Od: 6 maja 2011, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Belsko-Biala

Re: Sundaville

Post »

Nie zapiieśćiłaś jej zbyt obfitym podlaniem.Nie wpsomne jeszcze nawóz.

Pozdrawiam Emet :uszy
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Sundaville

Post »

Erazm jasnowidz ;:131 ??
Zgadza się wszystko. Przeniosłam, zaczęłam więcej podlewać, raz dodałam nawozu. A ta tak mi się odwdzięczyła.
Nic z niej już? Patrzę i szukam, ale nic od korzenia nie puszcza...
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sundaville

Post »

Karolino, daj jej jeszcze chwilkę. Najprawdopodobniej już nic z niej nie będzie, jak ma gałązki w środku suche :cry: Nie miałam co prawda takiego przypadku z sundavillą, ale uśmierciłam powojnika, pelargonie i winobluszcza - wszystkie miały właśnie suche badylki i mimo czekania nie ożyły. Może Twoja wypuści nowe pędy od korzenia? Jak przez powiedzmy 2 tygodnie nie zaobserwujesz nowych pędów to niestety roślinka do wywalenia.
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Sundaville

Post »

Magdallena obawiam się, że te 2 tygodnie, której jej dajesz już minęły:). Od miesiąca jest w takim stanie. Ale czy ma stać w domu czy na kompostowniku to dla mnie nie problem. Dam jej jeszcze czas;).
blondinez
200p
200p
Posty: 210
Od: 27 lut 2013, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Sundaville

Post »

Ja miałam też chęć przenieść ją do domu jak tylko zaczęła wypuszczać nowe listki, ale bałam się właśnie, że tak to się może skończyć.. Z chłodnego w ciepłe to chyba za duży szok dla niej. Czekam jak będzie ok 15 na plusie, żeby zacząć ją na dwór wynosić.
Pozdrawiam, Agnieszka
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”