Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
holakarola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 kwie 2017, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

norbert76 - doniczka ma dziurki, na dole pod ziemią podsypałam też keramzytem - mała warstwa :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli korzenie miała zdrowe, to może to być reakcja na przesadzenie, musisz dać jej więcej czasu. Ogólnie bardzo ładnie wygląda.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Paulinaaa
1000p
1000p
Posty: 1134
Od: 9 sty 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Najbezpieczniej byłoby sadzić ją w mniejszą przezroczystą doniczkę (np. plastikowy kubeczek) wtedy widać byłoby czy korzenie rosną co by oznaczało, że roślina się przyjęła.
Jeżeli liście nie będą więdły to bym jej nie ruszała ale jak zauważysz, że liście są bardziej wiotkie trzeba będzie zajrzeć czy korzenie nie zgniły i ewentualnie podjąć ponowną próbę jej ukorzenienia.
holakarola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 kwie 2017, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Paulinaaa - dziękuję za odpowiedź :wink:
Tak zrobię, liście są cały czas zielone - nigdzie nie usychają ani nie mają zażółceń. Jeśli zobaczę jakieś zmiany w liściach spróbuje ją jeszcze raz ukorzenić :)
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Powracam do wątku z prośbą o poradę. Mam taką, kilkuletnią Diffenbachię Chciałabym ją odmłodzić. Nie bardzo wiem, w którym miejscu dokonać cięcia. Wyciągnęła mi się nieco i zgubiła trochę dolnych liści. Taka kosmetyka wydaje mi się potrzebna. Proszę zatem o poradę bardziej doświadczonych forumowiczów. Z góry dziękuję ;:3
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Normalnie, odcinasz wierzchołki a resztę na jakieś minimum ok. 10 cm kawałki.

Szczegóły postępowania tutaj:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... hilit=Juki
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję, Norbercie. Polecany przez Ciebie wątek przeczytałam już wcześniej. Chodziło mi raczej o to, w których miejscach pociąć, by roślina później miała ładny wygląd :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No to napisałem, odcinasz wierzchołki i tyle. Z czasem i tak znów zrobi się to samo, więc długo ładnie nie będzie wyglądać. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Paulinaaa
1000p
1000p
Posty: 1134
Od: 9 sty 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja bym poucinała całe boczne odrosty (na zdjęciu po lewej stronie), a te większe według uznania ale tak około 10 cm poniżej ostatnich liści.
To co zostanie albo odstawić i czekać na nowe listki albo wyrzucić również według uznania :wink:
To co utniesz wsadź w kubek z wodą i zostaje czekać na korzenie :)
springyouth
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 mar 2019, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

Od około miesiąca jestem dumnym posiadaczem difenbachii. Znajduje się w odległości około 2,5metra od okno, ale jest to bardzo jasne stanowisko, ponieważ są to przeszklone na całej powierzchni podwójne drzwi balkonowe.
Zaobserwowałem dziwną (niepokojącą?) rzecz. A mianowicie, liście wyglądają bardzo ładnie, natomiast w przeciwieństwie do momentu, kiedy przyniosłem roślinę z kwiaciarni to nieco opuściły się w dół (zamiast "strzelać" w górę), ale najistotniejszą sprawą jest ich przesunięcie(o ile to dobre słowo) na jedną stronę łodygi, jak widać na załączonych zdjęciach. Przypuszczam, że kierują się tak w stronę światła, natomiast wyglądają ładniej, jak jednak są "dookoła" łodygi.
Zatem - czy jest to powód do niepokoju, czy np. przestawienie rośliny "tyłem" liści do okna sprawi, że ta "korona" się wyrówna i sposobem jest takie obracanie doniczki, co tydzień, dwa tygodnie?

PS Roślinę zraszam codziennie, podlewam obecnie raz w tygodniu, przemywam liście raz na dwa tygodnie. Jednym pożółkłym liściem niespecjalnie (mam nadzieję, że słusznie) się martwię, ponieważ czytałem, że to naturalne, a i sam liść wyglądał już na lekko usychający, kiedy przejmowałem roślinkę ze sklepu :).



Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przecież to logiczne dlaczego łodyga się odchyliła. W odległości 2,5 metra od okna to za daleko dla difenbachii - ma za ciemno, nawet jeśli wg Ciebie jest ok. W tej odległości do rośliny dociera około 20% światła niż tuż przy szybie. Przestaw na parapet albo tuż przy nim.

Przesadź jeszcze do nowego podłoża, mieszanki ziemi i rozluźniacza oraz nie podlewaj cyklicznie. Utrzymuj umiarkowanie wilgotne podłoże. Podlewaj wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi zaczyna delikatnie przesychać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
springyouth
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 mar 2019, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Świetnie, dziękuję.
Czy przestawić difenbachię w taki sposób, żeby do okna zwrócona była ta strona, od której łodygi się odchyliły, żeby wyrównać? Czy liśćmi w kierunku światła?

A w momencie, kiedy przyjdzie wiosna/lato, czy nie będę ryzykował poparzenia liści?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli to nie jest południowa wystawa, to nie.
Odwróć o około 90 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”