Fikus sprężysty gubi liście

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Powodów może być bardzo dużo. Widzę obok niego firankę. To drzwi balkonowe, czy okno? Jeśli okno, to może opadają te, które są nisko i mają ciemno? A może faktycznie miał za mokro?
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
agamala
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 sie 2011, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

To jest nieotwierane duże okno.Być może miała za mokro. A czy korzeń jest Pani zdaniem przerośnięty i wymaga większej doniczki?
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Wydaje mi się, że jeszcze z korzeniami nie jest tragicznie, ale skoro już został wyciągnięty z doniczki, to można spróbować zmienić doniczkę na trochę większą, dodać świeżej ziemi, a na spód trochę keramzytu. Rozumiem, że to jest ziemia, w której był kupiony? Taka, która bardzo szybko wydaje się być sucha i lekka? Jeśli tak, to lepiej faktycznie ją zmienić.
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
martys1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2011, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Witam wszystkich, jestem na tym forum nowa i potrzebuję Waszej pomocy.
Kupiłam niedawno bardzo ładnego i dużego fikusa sprężystego i niedawno zauważyłam, że od dołu zaczynają mu brązowieć i opadać liście.
Wydaje mi się, że ma za małą doniczkę ale bałam się go teraz przesadzać i chciałam poczekać do marca. Czy wydaje Wam się, że powinnam go teraz przesadzić i co mam zrobić żeby przestały mu opadać liście? Dołączam zdjęcia. Dodam, że stoi niedaleko okna wschodniego wiec po południu może mieć trochę ciemno, czy to jest w miarę dobre miejsce bo chciałabym, żeby został w tym miejscu. Proszę Was o pomoc ?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Skoro był kupiony niedawno, to prawdopodobnie musi się przystosować do nowych warunków. Poza tym nie jestem pewna, czy na dole nie ma trochę za mało światła. Widzę, że wypuszcza od dołu młode gałązki, więc przy nich może gubić liście na głównym pniu - myślę, że to jest jak najbardziej naturalne. Doniczka faktycznie trochę mała; sądzę, że teraz jeszcze możesz go przesadzić.
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
martys1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2011, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedz.
A te wystające nad ziemią to korzenie? I jak go przesadzę to mam je wpuścić w ziemię?
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Nie do końca widzę na zdjęciu, czy one są żywe. Jeśli są uschnięte, to myślę, żeby zupełnie nie brać ich pod uwagę, natomiast, jeśli są żywe, to ja bym wkopała roślinkę głębiej. Tyle, że to tylko sugestia. Mój nie ma żadnych korzeni powietrznych, stąd sądzę, że to zwykłe korzenie, które się już nie mieszczą w doniczce.
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
x-ni-a
---
Posty: 885
Od: 5 sie 2009, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Roślina piękna, zdecydowanie trzeba ją przesadzić a także posadzić głębiej. Ja widzę jeszcze jeden problem, fikus nie może mieć zalegającej wody na dnie a w takiej osłonce trudniej jest kontrolować czy tam na dnie wody nie ma. Trzeba by go było ciągle wyjmować... ziemia fikusa przed kolejnym podlaniem powinna przeschnąć.
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Ewentualnie na dno nasypać keramzyt. Ja nie umiem się obchodzić z roślinami w osłonkach, ale wielu osobom bardzo dobrze to wychodzi.
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
dominikzolw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 sty 2013, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus odpadające liście, chora łodyga

Post »

Witam
Odpadają mu liście, ale nic na nich nie ma. Wygląda jak by była chora łodyga. Już kiedyś miał żółte liście, ale już jest wszystko ok od 1 roku. Teraz zaczęły mu opadać liście tak bez powodu. Proszę o pomoc.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: Fikus odpadające liście, chora łodyga

Post »

Fikus zrzuca liscie bo :
Może stać w za ciemnym miejscu
Ma za sucho albo za wilgotno
Nienawidzi przestawiania
Nie lubi przeciągów .
Maniak roślin egzotycznych :)
dominikzolw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 sty 2013, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus odpadające liście, chora łodyga

Post »

Stoi w tym samym miejscu od 3 lat, miejsce jest nasłonecznione, nie ma przeciągów, podlewanie raz na tydzień. Raz mieliśmy problemy z podlewaniem, ale wtedy były liście żółte itd. Teraz liście są ok, tylko łodyga jest w plamach.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Fikus odpadające liście, chora łodyga

Post »

Na czwartym zdjęciu widać te podejrzane plamy. Obejrzałam swego, też są jakieś plamy, ale to na granicy brązowego i zielonego, posuwa się to z dołu, czyli przepisowo drewnieje. Jeśli gubi dolne liście, to w porządku, na zdrewniałej łodydze nie utrzymają się. Czy w tym miejscu, gdzie są te plamy,łodyga jest miękka?
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”