Fikus sprężysty gubi liście

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nawożenie zacznij dopiero od początku marca i nie za często raz na dwa tygodnie podany nawóz w zupełności wystarczy ponadto stanowisko przy otwartym oknie może mu bardzo zaszkodzić po prostu zaziębisz roślinę przemarznie od przeciągu i podmuchu zimnego powietrza i po nim. :D
Blue Monkey
500p
500p
Posty: 501
Od: 31 gru 2008, o 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post »

rany:/ a już miałam nadzieje że znalazłam mu miejsce optymalne:/ Jeśli go przestawię w jakiekolwiek inne miejsce będę mogła zapomnieć o niższej temperaturze zimą. co z dwojga złego lepsze-ryzyko przeziębienia czy stanie w zimie nad kaloryferem włącznym przez ok 12h na dobę?
aha i jeszcze coś- pisałeś o nakłanianiu fikusa do wypuszczenia gałązki tam gdzie odpadł liść-da się to zrobić po kilku tygodniach albo miesiącach od utraty liścia?
dzięki za odpowiedzi:)
Basia
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Sądzę że najlepsze będzie stanowisko gdzieś na podłodze tak do 1,5 metra najdalej od kaloryfera nad samym kaloryferem nie bardzo ale na pewno lepiej niż przy otwartym oknie co zaś do pobudzania do krzewienia można to robić nawet na bardzo zdrewniałych już pniach i gałęziach (nawet i dwu - trzy letnich) ale najlepiej zabrać się za to od maja do sierpnia w okresie najwyższego poziomu wegetacji rośliny wtedy najszybciej wybije gałązki. :D
Blue Monkey
500p
500p
Posty: 501
Od: 31 gru 2008, o 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post »

niestety podłoga odpada:/ do dyspozycji mam wspomniany parapet nad kaloryferem od południowej strony albo stół na którym jest teraz-ok 0,5m od uchylonego okna południowego.
W wypadku kaloryfera pomogłoby ustawienie doniczki w/nad mokrym keramzytem?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Sądzę że na parapecie będzie mu lepiej pod warunkiem że tam nie będzie owiewało go zimne powietrze, nie musisz zwiększać mu wilgotności przez stosowanie keramzytu w przypadku tego fikusa nie za wiele to pomoże. :D
Felicity
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 sty 2009, o 11:55
Lokalizacja: Szczecin

Co dalej z fikusem?

Post »

Witam,
cóż mam zrobić z kilkuletnim fikusem, który ma kilka gałęzi , ale niestety liście tylko na końcach zostały kilka sztuk... Nie znam przyczyny zrzucenia liści, ...nie podlewałam go zbyt często może zmienił nieco położenie... o kilkanaście centymetrów. Wcześniej czytałam że można owinąć watą gałąź z której odpadły liście. Nie wiem czy jeszcze można, bo one dawno już odpadły. Może gałęeie odciąć , ale czy z gałęzi wyjdą korzenie? Proszę o pomoc bo jako laik nie wiem co z nim począć.
ammloska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 sty 2009, o 12:57

FIKUS SPRĘZYSTY - ŻÓŁKNIĘCIE I OPADANIE LIŚCI

Post »

2 lata temu dostałam fikusa sprężystego i ciągle się nim zachwycałam, prawie codziennie
wypuszczał nowe liście. Aż do momentu kiedy w listopadzie zaczął się
u mnie remont i przestawiałam go z miejsca w miejsce i obracałam
doniczkę. Od tego czasu żółkną a potem opadają dolne liście, a w
ziemi pokazały się malusieńkie robaki, w białym kolorze,
prawdopodobnie ( z tego co wyczytałam na necie) skoczogonki.
Dodatkowo liście nie są już tak sprężyste jak kiedyś, zwijają się
delikatnie pod spód co wygląda jakby więdły. Fikus stoi w rogu, koło
okna i koło kaloryfera. W domu mam zazwyczaj bardzo ciepło. Już sama
nie wiem co robić. Na internecie są różne opinie, jedni mówią, że
skoczogonki to nie szkodniki, że są wręcz pożyteczne, inni mówią o
zbyt wysokiej temperaturze, przestawianiu, wilgotności, że za sucho,
że za mokro, że starsze kwiaty tak mają, że trzeba przeczekać, bo na
wiosnę ożyją. Podlewam go 3-4 razy w tygodniu, ale nie wiem czy za mało czy za dużo.Pogubiłam się, chcę pomóc i uratować ten piękny okaz. Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Już Ci odpowiadam, jak najszybciej przesadź fikusa w większą doniczkę i nową ziemię i podlewaj go raz na tydzień nie częściej, poczytaj tutaj jakie powinien mieć warunki, w okresie zimowego spoczynku nawet podlewanie co tydzień to za dużo, wszystko zależy od dawki wody jaką się podaje, Ty piszesz że podlewasz 3-4 razy w tygodniu, przecież w ten sposób go zalejesz i udusisz całkowicie system korzeniowy. :D
Awatar użytkownika
karolaipiotr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1695
Od: 5 lut 2009, o 20:29
Lokalizacja: Malbork

Dlaczego fikus gubi listki?

Post »

Mój kwiatek gubi listki, podlewam zraszam , stoi ok. metra od zachodniego okna.Ja z samymi problemami do Was. Ale Wy naprawdę chyba wiecie wszystko:-)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3793
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

To naperwno nie ficus beniamina, tylko ficus sprężysty :D
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Zgadzam się z Kati - to nie beniamin, ale fikus sprężysty ( Ficus elastica). Może to odmiana "Sylvie", ale pewności nie mam.
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

A może to nie fikus sprężysty tylko ficus lyrata??
Myślałem,że sprężysty wygląda tak:
http://swiatbiologii.com/Fikus-sprezyst ... chouc.html
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

I to jest właśnie ten fikus, ale inna odmiana :D Na pewno nie jest to lyrata.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”