Fikus sprężysty gubi liście

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Umyj liście wodą z denaturatem 5:1 (woda do denaturat) czyli na 1 l wody 200 ml denaturatu a następnie całą roślinę opryskaj Topsin M 500 SC w dawce 1,5 ml na 1 l wody a następnie taką sama dawka podlej roślinę. Zarówno na sprężystym jak i na beniaminie zarób zdjęcia spodniej strony liści ze zbliżenia, nim zabierzesz się za cokolwiek i pokaż mi je najpierw. :wink:
Awatar użytkownika
Marta A.
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 30 cze 2009, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Czarodzieju ! Wczoraj odcięłam tego najbardziej chorego liścia, ale zrobię zdjęcia innym. Nie wyobrażam sobie że mogłyby mi uschnąć :( tyle lat rosły ładnie.
Żebym ich nie uratowała tak jak kiedyś ratowałam rybki. Jak je wymoczyłam w nadmanganianie potasu to w ekspresowym tempie pozdychały :oops: :cry:
Oglądałam na forum inne zdjęcia i widze że to wciorniastek. Obrazek Obrazek Na moich roślinkach wyglądają identycznie.
A Czarodziej napisał tak :
To wciornastki oprysk Actellic 500 EC 0,1% (1ml środka w 1 l wody) lub Mospilan 20 SP 0,02% (2g środka w10 l wody) obydwa środki są skuteczne, oprysk należy powtórzyć po 6 dniach i przede wszystkim zrobić go bardzo dokładnie oraz wykonywać go w pomieszczeniu gdzie po oprysku nikt nie będzie przez 24h wchodził (opary chemii są szkodliwe dla człowieka)
Czy mam się tak samo zastosować do tych rad?
I czy to jest skuteczne ? Pewnie zaatakowanych liści nie da się odbudowac :(
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Dokładnie do tych rad się zastosuj, jak szkodnika zlikwidujesz liściom nic nie będzie, plamki jednak na nich zostaną. :wink:
Awatar użytkownika
Marta A.
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 30 cze 2009, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Kupiłam Actellic i rozpuściłam z wodą, ale to cholerstwo strasznie śmierdzi. Boję się, że wytruję rodzinę :? Jedyne miejsce gdzie mogę je spryskać to balkon. Na tym oprysku nie pisze że działa na wciornastki, ale wierzę że skoro ma działac to działa. Wielkie dzięki Czarodzieju :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zgadza się Actellic jest strasznie śmierdzący i do tego trujący przy tym jednak wysoce skuteczny, na balkonie śmiało możesz wykonać oprysk, do domu rośliny mogą wrócić nie wcześniej jak 4 do 6 h po oprysku. :wink:
Awatar użytkownika
Marta A.
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 30 cze 2009, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Do domu wróciły dopiero na drugi dzień, bałam się że może być ten oprysk szkodliwy. teraz czeka ich drugie pryskanie i zobaczymy jakie będą efekty. Czy ten wciornastek może przenieść się na fiołki? albo na grubosza :-o, mam tez ananasa i hoję ale ona jest w innym pomieszczeniu.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie powinien się poprzenosić jak wykonałaś opryski, profilaktycznie należy jeszcze pooglądać inne rośliny. :wink:
Awatar użytkownika
Marta A.
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 30 cze 2009, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Ostatnio nic innego nie robie tylko je ogladam :D
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Witam.

Zdarza się co jakiś tydzień, że mój fikus gubi listki zazwyczaj nie wiele do dwóch.
Pewnie to normalne - ale dla świętego spokoju chcę się spytać ;)
Podlewam go tak - aby miał wilgotną ziemię, zraszam go również w ciepłe dni, oraz i nawożę raz na tydzień.
stanowisko jasne - lekko przyciemnione
Proszę o odpowiedź.
Nicegarden
200p
200p
Posty: 289
Od: 5 sie 2009, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: U.K

Post »

Moje fikusy gubia listki w okresie jesiennym ale to normalne,nie ma czym sie przejmowac.
Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili.

? Sokrates
KaBe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 mar 2011, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Dzień dobry!
Szukałam na całym forum, ale nie znalazłam rozwiązania mojego problemu. Otóż mojemu fikusowi sprężystemu skręcają się liście. I jest to w zasadzie jedyny objaw potencjalnej choroby. Ani nie ma plamek, ani nie zauważyłam żadnych robaków, pajęczynek itp, liście ani nie żółkną, ani nie opadają. Zimą podlewałam fikusa mniej niż wiosną i latem. Roślina mieszka w dość dużej doniczce, także z korzeniami nie powinno być problemu. Ciągle wypuszcza nowe listki, czyli nie jest bardzo schorowana. Może to być kwestia za małej ilości nawozu?
A może po prostu ten typ tak ma?
Pozdrawiam:)
agamala
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 sie 2011, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Witam serdecznie,

Mam problem z moim niedawno zakupionym fikusem sprężystym. Od kilku tygodni żółkną mu liście w szybkim tempie i odpadają. Przez pierwsze kilka miesięcy było mu u mnie bardzo dobrze, bo rósł ' jak na drożdżach'. Podlewałam go 1 w tygodniu. A teraz już nie podlewam od jakiś dwóch tygodni. Załączam zdjęcie korzenia i liścia. Liście nie mają brązowych plam, tylko są żółte. Żadnych robaków też nie zauważyłam w doniczce. Co robić - czy potrzebna mu nowa większa doniczka?
Z góry dziękuję za pomoc. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
zeberka4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6419
Od: 10 sty 2009, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

to biedaczysko ma strasznie sucho...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”