Fikus sprężysty gubi liście

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Grzesik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 20 sty 2009, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Na 100% za ciemno, zachodnie okno, metr od okna, pewnie jeszcze firanka wisi, jest zima i krótkie dni wszystko trzeba wziąść pod uwagę, nawet kurz na liściach ogranicza dostęp światła. Zima to trudny okres dla roślin doniczkowych.
Awatar użytkownika
karolaipiotr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1695
Od: 5 lut 2009, o 20:29
Lokalizacja: Malbork

Post »

Czyli kolejny kwiatek bliżej okna, zaczyna brakować miejsca przy oknie:-)
Awatar użytkownika
Grzesik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 20 sty 2009, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Zapomniałem dodać, że rośliny z białymi akcentami na liściach wymagają jeszcze więcej światła niż te całkiem zielone.
Mają mniej chlorofilu i głodują przy niedoborze światła.
Awatar użytkownika
karolaipiotr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1695
Od: 5 lut 2009, o 20:29
Lokalizacja: Malbork

Post »

W sumie na balkon nie trzeba w zimę wychodzić, najwyżej zastawie przejście-zaraz idę go przesunąć do okna:-)
Awatar użytkownika
Grzesik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 20 sty 2009, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Nie postaw go w przeciągu, bo to może mu też zaszkodzić, otwarte okno zimą może być przyczyną przechłodzenia roślin, one inaczej odbierają temperaturę niż my. Przeważnie pochodzą z ciepłych rejonów i nie wiedzą co to zima :D
A jeśli chodzi o fikusa, jak w Twoim przypadku to tym bardziej musisz uważać.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ja mam pytanie czy roślina ma odpływ wody w tej misce w jakiej rośnie tzn. czy ma dziurki w dnie?, stanowisko uważam jakie miała nie ma wpływu na to że fikus zrzuca iście, najczęstszym błędem jaki wszyscy popełniają przy fikusach jest zbyt duża dawka wody jaką dajecie w okresie powegetacyjnego spoczynku, polecam poczytać o warunkach jakie należy zapewnić fikusom podczas zimowania tu kliknij nawet jeśli stoją w ciepłym pomieszczeniu, korzenie muszą mieć duży dostęp tlenu w tym okresie, należy więc ograniczyć im podlewanie. :wink:
Awatar użytkownika
karolaipiotr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1695
Od: 5 lut 2009, o 20:29
Lokalizacja: Malbork

Post »

Tak ma dziurki w dnie doniczki, chociaż wczoraj je powiększyłam bo były małe i trochę zapchane. Dziękuję za pomoc , przeczytałam o fikusach i postaram się go mniej podlewać- i bardziej przyglądać czy faktycznie potrzebuje już wody. Dziękuje i pozdrawiam
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jeśli dziurki były zapchane to oznacza że roślina nie ma drenażu na dnie tej miski, wskazane by było by to zmienić na wiosnę dając tez nową ziemię. :D
Awatar użytkownika
kinia22
500p
500p
Posty: 553
Od: 31 sty 2009, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zakliczyn n/D

Post »

Witam może wie ktoś jak rozmnożyć fikusa spręzystego? Bardzo mi zależy. na razie obcięłam boczy pęd i włożyłam do wody żeby wypłynął sok i nie wiem co dalej.
Moje roślinki-Kinia
Poszukuje różne gatunki fikusów
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Fikusa sprężystego można rozmnożyć z każdego zdrowego liścia oderwanego od rosliny matecznej, zwija się go w rulon, zakłada na niego gumkę recepturkę, łodyżkę liścia moczy się w ukorzeniaczu, wkłada w małą doniczkę max. średnica 8 cm w ziemię dla juk wymieszaną pół na pół z piaskiem i dodatkiem odrobiny kory oraz torfu (po kolei 1,3:1,3:0,2:0,2 gdzie 3 to całość) podlewa się tak by woda pojawiła się na podstawku po czym po piętnastu minutach odlewamy nadmiar jaki jest w podstawce a na doniczkę zakładamy przezroczystą foliówkę którą zabezpieczamy na doniczce również gumką recepturką, stawiamy w jasne, ciepłe miejsce. Nie podlewamy więcej aż do momentu zdjęcia folii chyba że ewidentnie przeschnie ziemia w doniczce to delikatnie na podstawek dajemy wodę. Czekamy nie odkrywając folii dopóki młoda sadzonka nie będzie miała co najmniej 4-6 cm. A co do ściętego czubka, włóż do wody bez problemu puści korzenie i posadzisz do ziemi. :wink:
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja tak próbowałem go rozmnożyć.Zrobiłem 3 sadzonki,z czego 2 liście mi całkiem zgniły.Został mi 1,folię ściągnąłem i póki co ma się dobrze..
Awatar użytkownika
kinia22
500p
500p
Posty: 553
Od: 31 sty 2009, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zakliczyn n/D

Post »

Mój fikus pięknie rósł do czasu, potem prawie wszystkie liście mu opadły :( Ale przeniosłam go w inne miejsce. Liści nowych nie wypuszcza poza czubkiem ale wyrastaja pędy boczne z głównego :) więc nie wygląda teraz tak żle. Teraz jestem ciekawa co wyjdzie z mojego rozmnażania.
Moje roślinki-Kinia
Poszukuje różne gatunki fikusów
Awatar użytkownika
Taccanivea
1000p
1000p
Posty: 1786
Od: 24 cze 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Ciekawe rozwiązanie:) ja swojego pstrokatego zaszczepiłam z obciętego czubka. Pięknie ukorzenił się w wodzie. Dziś kupiłam fikusika z zielonymi listkami:) Jak się oswoi z nowym otoczeniem spróbuję metody z liściem:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”