Sępolia - fiołek afrykański cz.1

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Nelu jest prześliczny. Może byśmy się wymieniły?
Zdjęcia moich fiołków troszkę wcześniej. Zobacz, może coś Ci przypadnie do gustu?
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

:oops: Gdybyś mieszkała blisko- to bardzo chętnie- ale w wysyłanie ja się bawić nie będę :oops: U nas nie jest trudno kupić fiołki- nawet wczoraj widziałam ładne w Realu...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
Asikk
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 cze 2006, o 15:28

rozmnażanie fiołka

Post »

Witam,

Mam pytanie o rozmnażanie fiołków. Jak sadzicie listki? Pytam o to, bo ja wyczytałam gdzieś,że trzeba całą łodyżkę do ziemi wsadzić i moja tak już siedzi ponad miesiąc i nic. Ale chyba popełniłam błąd tak ją sadząc, bo chyba jednak łodyżka nie powinna być wsadzona w całości w ziemi. A jakie są Wasze doświadczenia w kwestii rozmnażania fiołka? W wodzie słyszałam, że często gniją.
Pozdrawiam
Asikk :)
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Asikk łodyżkę listka wkładam do wody 1 do 2 cm, i sobie stoi w tej wodzie, aż puści korzonki, a to trochę trwa, trzeba być cierpliwym.
Łodyżka powinna być ucięta tak, żeby nie była zgnieciona, możliwie ostrym narzędziem (skalpel, żyletka).
Gdy już puści korzonki, to wiadomo, do ziemi i znowu dosyć długo trzeba czekać, aż pojawią się małe listki, czyli nowa roślinka.
W sumie nie ma tu nic trudnego. :D
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Kupiłam dzisiaj w centrum ogrodniczym leciutko podmęczone fiołki. Zostało na nich jeszcze parę kwiatków, więc też sie pochwalę, jeśli pozwolicie:

PS. Od kiedy ucinam listki do ukorzeniania żyletką - skuteczność rozmnażania gwałtownie wzrosła. Taki mały szczegół, a wszystko zmienia ;)

Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Śliczne i dobrze że do Ciebie trafiły będą miały super warunki nie takie jak w jakimś centrum ogrodniczym, tam nikt o nie nie dba. :D :D :D
Awatar użytkownika
Miiriam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6148
Od: 13 maja 2007, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Jaaakie piękne:)))).

Jak bedziesz chciała kiedys podzielić się listami juz stoję w kolejce. Mam z takich odratowanych błękitnego, różowego, jasnorożowego i takiego ciekawego: intensywny róz,jasny fiolet nawet. Dwa górne płatki przebarwione leciutko na biało. i biały srodeczek. Przy tym kwiaty delikatnie karbowane. Tym mogę się na razie podzielić. Ukorzeniam tez inne, ale na razie nie wiem dokładnie co z nich wyrośnie.
Pozdrawiam :)
Pozostawić ciepły ślad na czyjejś ręce... - Bernadetta
Zapraszam pod Krzywą Jabłoń: Miiriam ; Rok 2012 ; Rok 2013
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Oj, bardzo, bardzo chętnie ;:108 Jak tylko pokazane na zdjęciach fiołeczki troszkę przyjdą do siebie, zaraz je zacznę podskubywać z listków :) Dam znać.
Przemo pisze:dobrze że do Ciebie trafiły będą miały super warunki
Biedactwa - z racji uszkodzeń były na 60% przecenie, ale stanę na rzęsach, by u mnie było im jak ... w Afryce ;)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Koleżanka, która miała okna tylko od północy, miała na parapetach tylko fiołki. Przepięknie jej kwitły. Doradziłam innej, by przeniosła z południowego okna na północne - pomogło, listki stały się ładne, zielone.
Nie zauważyłam by ktoś pisał, że fiołki potrzebują przyciasnawej doniczki. W większej ładnie rosną, ale słabo kwitną.
Pamiętajcie - tylko północne okno.
A może ktoś ma inne doświadczenia?
Waleria
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Waleria pisze:Koleżanka, która miała okna tylko od północy, miała na parapetach tylko fiołki. Przepięknie jej kwitły. Doradziłam innej, by przeniosła z południowego okna na północne - pomogło, listki stały się ładne, zielone.
Nie zauważyłam by ktoś pisał, że fiołki potrzebują przyciasnawej doniczki. W większej ładnie rosną, ale słabo kwitną.
Pamiętajcie - tylko północne okno.
A może ktoś ma inne doświadczenia?
Ja jak miałem kiedyś fiołki trzymałem je tylko na oknie wschodnim i południowym i miały sie świetnie, słońce ich nie parzyło bo to korygowałem żaluzjami, kwitły przez dziewięć miesięcy w roku,potem pozwalałem im odpocząć. :D
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Waleria pisze: Nie zauważyłam by ktoś pisał, że fiołki potrzebują przyciasnawej doniczki. W większej ładnie rosną, ale słabo kwitną.
A może ktoś ma inne doświadczenia?
Ja kiedyś zasadziłem fiołka afrykańskiego w bardzo dużej doniczce i... nigdy nie zakwitł :(
Za to liście ledwo się mieściły. Po prostu - sępolie wykorzystują tyle miejsca, ile mają.
A więc polecam jednak mniejsze doniczki.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Teraz znalazłem ten temat

Lilu i Nelo

WOW

Prześliczne
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Post »

A to moje fiołeczki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”