Ananas - uprawa i rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
popek2002
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 kwie 2017, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Posadziłem tego ananasa do torfu kwaśnego pH 3,5-4,5 z perlitem. Taką mieszankę przygotowałem na podstawie przeprowadzonych wyszukiwań. Nie wiem czy jest idealna więc jak coś to proszę mnie poprawić. Ale nie w tym jest problem. Gdy podlałem świeżo posadzonego ananasa to woda wcale nie spływa przez otwory, a jak już to tylko kilka kropel na minute. Tak ma być?

Jestem świeżakiem w tym temacie. Proszę o wyrozumiałość i szybką pomoc!
"Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać"
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

A w jakiej proporcji to podłoże? Dałeś drenaż? Tort ma tendencję do gromadzenia wody, więc trzeba dać więcej perlitu do mieszanki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
popek2002
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 kwie 2017, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Tak drenaż jest. Torf zmieszałem z dwoma garściami perlitu na doniczkę ziemi. Dosypię go jeszcze bo to raczej za mało.

Dzięki
"Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać"
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Teraz dosypanie niewiele da, trzeba by przygotować nową mieszankę. Na przyszłość lepiej wystrzegać się torfu do takich roślin. Swoje bromeliowate sadzę w zwykłe podłoże do storczyków, ale do ananasa oprócz tego podłoża i perlitu możesz dodać zwykłej ziemi. Też będzie dobrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Mój bez suszenia stoi w wodzie. ;:202 ;:145 jeszcze zostało mi wydłubać nasionka.


----20 lip 2017, o 15:07----

Moje rozetki zasadziłam bez ich przeschnięcia bezpośrednio w ogródku po miesiącu stwierdziłam że nic z nich nie będzie bo całe zeschnięte. Postanowiłam zedrzeć wszystkie listki a co tam, wyrzucam na hasiok to i tak nic nie stracę . Przemyłam i tak wyglądają obecnie.Teraz myślę czy je jeszcze nie wsadzić do doniczki ;:24 , zobaczymy co będzie się dalej działo. Na ostatnim zdjęciu coś przykuło moją uwagę. Co to? Mam tylko ziemię torfową 3,5-4,5 pH. Zmieszam z ziemią ogrodową 1:1 może być?
Obrazek



Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Jak napisałem post wcześniej najlepiej w przypadku bromeliowatych unikać torfu. W przypadku ananasa ziemia uniwersalna może być, tylko zmieszaj ją z agroperlitem albo żwirkiem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Ok , dzięki .Zakupiłam nowy ananas, nie dawało mi spokoju że nie podsuszyłam rozety ;:223 . Po tygodniu pokazał się już mały korzonek ;:oj .Minęło 2 tygodnie jak stoi w wodzie i ma 1cm korzenia :tan . Zaczekam aż będzie miał 2cm i do ziemi. Mam zapytanie czy ziemię do palm muszę podgrzać w wysokiej temp czy nie trzeba tego robić z takim pH ziemi?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Nie ma najmniejszej potrzeby podgrzewać ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Dwa tygodnie od wsadzenia rozety do doniczki , pokazało się to ;:oj
Obrazek

czyli jestem na dobrej drodze :tan

---1 wrz 2017, o 17:35---

Wysiane 14 lipca cosik wschodzi pomału. ;:oj
Obrazek

Dziś na targu widziałam ananasy po 1,50 zl za sztukę.

---3 wrz 2017, o 11:31---

Proszę o dołączenie mego postu do wcześniejszego wpisu bo nie mam takiej możliwości ;:185
Wysiałam nasionka innym sposobem na płatek kosmetyczny dnia 14 lipca 2017 , zraszałam codziennie, trzymałam pod przykryciem i dziś zauważyłam że takim sposobem też można . Na 22 wysianych nasion wypuszczają na razie 3 korzonki ;:oj
Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Robię milionsetne podejście do sadzenia ananasa z kupnego owocu. Zasadzić ananasa z czuprynki to wielkie marzenie mojego dziecka. Mamy nawet do zagospodarowania gigantyczną donicę. Wszystko mówi za powtórną próbą.
W tamtym roku sadziłam wiele razy, wybierałam różne rozety,różne owoce, próbowałam różne warunki i ziemie i wsyztsko skończyło tak samo. Jedna rozeta bardzo długo myślała nad tym czy się ukorzenić czy nie, ale ostatecznie zdecydowała uschnąć i zgnić.
W sumie to pocieszające że nie tylko mnie się tak stało :D

Zastanawiam się teraz nad wsadzeniem rozety do ukorzeniania w żel. Próbował ktoś?
W tym roku próbuję tak ukorzeniać różne rośliny i wykorzystuję hydrożele które kiedyś kupiłam, wychodzi całkiem nieźle.
Ciekawa jestem jak mi pójdzie z ananasem.

Zastanawiam się też jaki właściwie jest ten czas suszenia rozety - jedni piszą 2 dni, inni 2 tygodnie. I ostatecznie używać ukorzeniacza czy też nie?
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Kiedyś robiłem tak , że odrywałem rozetę zaraz przy owocu i zostawiałem tak długo żeby rana zaschła , po kilku dniach (jak było po prostu wyschnięte miejsce po owocu) odrywałem dolne liście tak żeby mieć ok centymetrowy pieniek (przeważnie pod tymi liśćmi były już korzonki ).Miejsce wyłamania można posypać cynamonem / węglem drzewnym. Roślinę do ziemi i już , mało podlewałem a w sezonie to od razu na dwór, 50 % sukcesów jeśli chodzi o ukorzenianie ale dalsza uprawa nie była tak "owocna".
Pozdrawiam
Daro---
Awatar użytkownika
popek2002
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 kwie 2017, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Czerwony ananas - podłloże

Post »

Cześć!
Dwa dni temu życie owocu mojego ananasa się skończyło. Owoc usechł a ja odciąłem rozetkę i teraz ją suszę. Mam do was pytanie: A mianowicie czy mogę mojego nowego ananasa zasadzić w brykiecie kokosowym z domieszką perlitu i wermikulitu?
"Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać"
nightwishka0310
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 8 lis 2017, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

A ja mam 2 ananasy, jeden ma około 2 miesięcy, przeżył atak pleśni po włożeniu pióropusza do ziemi, teraz widzę że wypuszcza nowy listek. A drugi pióropusz wzięłam od koleżanki, która kupowała ananasa, stoi w wodzie kilka dni, ale liście mu jakby brązowieją :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”