Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Aniaann - Też jestem ciekawa Twojej plumerii!
Znalazłam np. takie dwa zdjęcia
https://garden.org/plants/photo/245662/
https://garden.org/plants/photo/245663/
Jak Ci się chce przeszukać to więcej odmian tutaj:
https://garden.org/ideas/view/dave/2038 ... Plumerias/
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Przeglądam net w poszukiwaniu informacji o kwitnieniu plumerii i znalazłam taką informację na innym forum
"....... Ważne jest ścisłe przestrzeganie okresu spoczynku zimowego aż do maja.
W tym czasie musi mieć sucho - inaczej nie zakwitnie...."

Zapytanie do szczęśliwców, zakwitających plumerii. Czy trzymaliście się tego sposobu?
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

SiMoNa

Hmm, chyba niekoniecznie. Kupiłam dwie plumerie jako zaszczepki ścięte z drzewa. Jedna przyjechała do mnie na pocz. grudnia. U dostawcy zimowała i chciałam, żeby dokończyła zimowanie, więc wsadziłam ją do piwnicy - nie wiem, czy to dobry pomysł, ale jest tam sucho i niezbyt zimno. Podlewałam ją tam skąpo raz na 4-5 tyg. Na początku marca wzięłam ją do domu, a na początku kwietnia zauważyłam na czubku jednej odnogi zaczątek pędu kwiatostanu. W ciągu dwóch tygodni pojawiło się kilka liści, a pęd kwiatostanowy pnie się do góry (zdj. gdzieś wyżej).
Druga plumeria przyjechała w drugiej połowie lutego, więc już została w domu. Dopiero teraz zaczyna się budzić.
Mam jeszcze dwie kupione w tamtym roku jako małe sadzonki z nasion. Zimowały w piwnicy. Gdzieś czytałam,że się ich wtedy nie podlewa, ale jak zaglądałam tam co 4-5 tyg. to miały bardzo suche podłoże, więc je podlewałam. Od marca są w domu, przesadziłam je do świeżego podłoża, ładnie rosną, pędów kwiatostanowych nie ma i się nie spodziewam, bo są młodziutkie. Z tego, co wyczytałam na forum, to ciężko się spodziewać kwitnienia u plumerii z nasion. Jeśli ktoś ma inne doświadczenia, to byłaby to bardzo pozytywna wiadomość.

Z tym podlewaniem to możliwe, że to ja mam problem - tzn. nie mogę wytrzymać i nie podlać, jeśli widzę, że podłoże jest bardzo suche. Ale może jednak powinnam się kontrolować, bo moje młode zaszczepki z drzew dopiero teraz zaczęły się budzić, jak w końcu całkiem przestałam je podlewać - u mojej znajomej podobne zaszczepki szybko się ukorzeniły i od paru miesięcy bardzo ładnie rosną, bo ich w ogóle nie podlewała.

A takie pytanie z innej beczki: czy ktoś z Was używa miernika do mierzenia wilgotności gleby?
jejjej23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 mar 2017, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Śliczne pąki yakuz35, kwiat będzie biały, nie widzę dokładnie liści-może przechodzić w kolor różowy ewentualnie.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Witam poświątecznie :)
Ella_Govinda dziękuję, chyba najbardziej podobna do tej penang peach, ale sam pęd kwiatowy inny kolor mialam, liscie i łodygi bardzo podobne.

SiMoNa ja zimą podlewam troszkę , raz na dwa tygodnie , nie wytrzymałabym bez podlewania bo bałabym się że ją zasuszę i stracę, no cóż poradzę, takie myślenie :)

jejjej23 piękne masz te plumerie.


Do mnie dziś kurier przyjechał i przywiózł dwie jędrne sztuki :) :)


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Ogólnie to ładne ale nie spodobało mi się to , że zamówiłam dwie rożne, a nikt ich nie opisał, co jest niedopuszczalne, nie wiadomo która jest która, czy w ogóle są różne. Firma która się tym zajmuje nieprofesjonalnie się zachowała niestety.
Nowe Plumerie mają pędy kwiatowe ale nie liczę na to że zakwitną, są inne niż w tej co do tej pory mam, jakies takie sztuczne, może to te hormony co napędzają tak wpływają. Co najgorsze nie mam ich gdzie postawić, wszystkie parapety już zajęte. :)
Pozdrawiam :)
jejjej23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 mar 2017, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Ella_Govinda Rośliny wyglądają zdrowo, masz może etykietkę która była przy nich?
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Hmm, czy to pytanie na pewno do mnie? Bo to Aniaann wstawiała te ostatnie zdjęcia.
A te na Twoich zdjęciach wspaniale kwitły w tamtym roku, super!

Aniaann - Pięknie wyglądają te plumerie! Choć są do siebie bardzo podobne... U mnie ta alba wygląda całkiem inaczej, ma znacznie cieńszą, pomarszczoną łodygę.
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Zimą również podlewam co dwa tygodnie. Nie mogę sobie wyobrazić zimującej w ciemnej piwnicy, zapewne by mi padła z zimna i wilgoci - to już wolę ją mieć w swoim pokoju przy grzejnikach.
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

SiMoNa
Jasne, zrozumiałe. A czy Twoje plumerie w takich warunkach zrzucają liście, czy może w ogóle nie widać u nich objawów zimowania?
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

jejjej23 pisze:Ella_Govinda Rośliny wyglądają zdrowo, masz może etykietkę która była przy nich?
jejjej23jeśli było to pytanie do mnie to odpowiadam, że nie mam etykiet, właśnie to napisałam, że nie opisali mi roślin z czego jestem bardzo niezadowolona.

SiMoNa ja też się boję piwnicy :)

Ella_Govinda one wyglądają dokładnie tak samo, więc nie jestem pewna czy mam to co zamawiałam. Napisałam do firmy maila z delikatną pretensją, że nie opisują roslin, że nie wiem czy nie mam dwóch takich samych, a nie to było celem, pan mi odpisał, że na pewno są dwie różne bo tylko te dwie zamawiali dla mnie z Włoch.
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Aniaann

Może wyślij dostawcy zdjęcie obu plumerii i niech wskaże która jest która ;)
finflon
50p
50p
Posty: 77
Od: 18 paź 2014, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

A o to moje plumerie
Obrazek
Pisz w języku polskim poprawnie nawet jeśli masz dysleksję.

Pozdrawiam was serdecznie.
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Witam po długiej przerwie.
Finflon ładniutkie i zdrowe sztuki
Moja jedna poszła na dzialkę jeszcze w drodze mi upadla i kilka lisci stracila :(
Już ma taki jeden długi pęd że się ugina, boję się że się złamie, więc podwiązałam, mam nadzieję że będzie ok


Obrazek


to już mała hodowla :)


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”