Palma kokosowa (Cocos nucifera)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

Ad.1 Zdjęcie jest trochę niewyraźne. Ten ciemny obszar jest też taki ciemny, jak tamten i znajduje się na tym samym liściu? Kiedy się pojawił i czy się od momentu pojawienia się powiększa?

Ad.2 Najlepiej nawozem do palm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

To nie jest na tym samym liściu. Troszeczkę się powiększyła ta plama od czasu pojawienia.
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

Jeśli nie jest jasnobrązowa i jest w tym samym kolorze co na tamtym liściu, to może to być to samo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

Czyli podsumowując od dziś ile razy mam ją zraszać wodą w tygodniu i ile razy mam ją podlewać wodą w tygodniu tak aby znowu nie złapała choroby grzybowej? Proszę o odpowiedz norberta76
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

Podsumowując, zaglądałeś do korzeni? Jeśli nie, musisz je sprawdzić i czy na dnie ziemia nie jest mokra. Ziemię musisz utrzywać umiarkowanie wilgotną, czy poddlewać raz na tydzień? Wszystko zależy od tempa przesychania ziemi, która jest np uzależniona od temp. otoczenia. Musisz sprawdzać i wzrokowo i organoleptycznie powierzchnię ziemi, jeśli jest ciemna i mokra w dotyku, to jeszcze nie podlewaj, jeśli powierzchnia zaczyna zaczyna delikatnie przesychać, można podlać.
Na razie nie spryskuj w ogóle wodą, tylko preparatem grzybobójczym, dopóki nie zauważysz, że zmiany przestają się powiększać oraz dopóki, dopóty nie zaczniesz włączać grzejnika.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

Pryskam ją nadal co jakiś czas tym środkiem ale mimo to wszystkie liście są już poważnie sczerniałe. ;:145 :cry: ;:174 Nie wiem czy się odratuje. Jedynie jeden młody liść jest żywy i może ją odratować ale i tak są chyba małe szanse. ;:174 ;:145 :( :cry:
Jak myślicie czy się odratuje? Co mam zrobić?
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

Przykro mi, ale już jest spisana na straty. U mnie prawie identycznie poszły na straty trzy egzemplarze. Uważam że trzeba mieć dużo szczęścia w uprawie tej palmy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Golonka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 lip 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychająca palma kokosowa

Post »

Witam,
Wieczorem lub jutro może uda mi się zamieścić zdjęcia mojej palmy.
A więc mam palmę kokosową. Była kupiona w niewielkiej doniczce niedużo większej od samego kokosa. Ładnie sobie rosła do zimy. Zaczęło się od najniższych pędów młodych liści. Uschły. Następnie uschły te powyżej.
Wtedy palma została przesadzona do większej doniczki z ziemią dla palm. Na dnie wyłożona warstwa kamieni - korzenie powyłaziły wcześniej dziurami na dnie w starej małej doniczce.

Po przesadzeniu zero poprawy. Na koniec 2 wielkie liście rozdwoiły się a ich końcówki też zaczęły schnąć. Zostały praktycznie tylko 3 liście.
Na tych wielkich liściach pośrodku widać czarne plamy jakby też i od środka zaczęły schnąć. Podlewana palma jest że w podstawce cały czas jest woda.

Co robić?

Tekst poprawiony - to nie jest wątek o zamiokulkasie. Proszę przez wyszukiwarkę znaleźć o nim wątek i tam znaleźć odpowiedź/norbert76
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Usychająca palma kokosowa

Post »

Palma - suche powietrze. Jeśli korzenie zdrowe to nie widzę innego powodu.

To nie jest wątek o zamiokulkasie. Zdanie usunięte/norbert76.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Golonka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 lip 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychająca palma kokosowa

Post »

A to nie są jakieś grzyby albo pasożyty?
Usychanie zaczyna się od końcówek liści oraz w środku od czarno-szarych plam.

To nie jest wątek o zamiokulkasie. Zdanie usunięte/norbert76.


---16 sty 2015, o 15:53---

Uschnięte liście na dole:
http://www.editer.pl/fotka/9f0368e0dc52 ... ac18_1.jpg

schnące końcówki wielkich liści:
http://www.editer.pl/fotka/00da2c5858c2 ... ab43_1.jpg

a tu robi się dziura na rozdwojonej połówce liścia:
http://www.editer.pl/fotka/d8820f6c1340 ... 3bd9_1.jpg

Zdjęcia zamieniłem na linki, za duże wstawiłaś - patrz regulamin/norbert76
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

To są typowe objawy przy uprawie tej palmy - wszystko masz dokładnie opisane w tym wątku. Polecam przeczytać go od początku, a znajdziesz odpowiedź.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

Norbert czy nie pomyliłeś się co do tej choroby grzybowej? Mi się wydaję że to od za suchego powietrza. Czytałem na jakimś innym forum że ktoś radził komuś aby zraszał palmę kilka razy w dniu i będzie dobrze. A ja zraszałem palmę raz w dniu i choroba grzybowa gotowa.
A poza tym w sklepie pryskają palmy codziennie i nie ma żadnych chorób grzybowych. No chyba że to zależy od temperatury (w tym sklepie jest bardzo gorąco) lub stanowiska to co innego.
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

Po pierwsze w którym sklepie (markecie), bawią w pryskanie palm? Jak podleją od czasu to jest dobrze.
Po drugie samo spryskiwanie nic nie da, bo to chwilowo podnosi wilgotność powietrza. A rośliny, jak palma kokosowa potrzebują stałej wysokiej wilgotności powietrza, czyli w najlepszym wypadku elektryczny nawilżacz. Tylko, że w przypadku akurat tych palm sama podwyższona wilgotność nic nie da, jeśli nie będzie miała dużo światła i wyższej temperatury, niż 20 stopni. Bo jeśli w pomieszczeniu będzie temperatura ok 20 stopni i podwyższysz wilgotność do 70 - 80 %, to prędzej czy później palma załapie Ci choroby grzybowej. Nie mówiąc już o ścianach w pokoju. Co do grzyba na palmie kokosowej, to bardzo łatwo poznać, bo ma ciemne do czarnego zabarwienie. Natomiast od suchego powietrza końcówki liści są jasno brązowe.
Jest jeszcze jedna opcja, te palmy są szczególnie wrażliwe na przelanie, albo przesuszenie (co w marketach jest normą) i uszkodzeniu łatwo ulegają korzenie. Od przelania też można załapać chorobę grzybową. Poza tym dochodzi kwestia transportu, magazynowania w niskich temperaturach (jak kupujesz np wiosną).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”