Palma kokosowa (Cocos nucifera)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

To proste, spryskiwanie daje krótkotrwały efekt podniesienia poziomu wilgotności. Po wyschnięciu kropel wody, wilgotność powietrza spada bardzo szybko do normalnego poziomu, jaki masz na codzień w pokoju. A palmy kokosowe wymagają stałej podwyższonej (najlepiej powyżej 60% wilgotności powietrza), czyli nawilżacz elektryczny.
Dwa temperatura, przy takiej wilgotności powyżej 20 stopni.
Światło, czyli słoneczne stanowisko + doświetlenie w okresie jesienno-zimowym po kilka godzin dziennie. I nie mówię tu o zwykłej świetlówce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

Ile razy w dniu lub w tygodniu używać w końcu tego nawilżacza?
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

Musi chodzić przynajmniej przez większość dnia, codziennie. Najlepiej na początek kup sam wilgotnościomierz, żeby sprawdzić jaką masz w ogóle poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu w którym będzie stała palma, a dopiero później pomyśl o zakupie nawilżacza.
Musisz pamiętać o jednym, nawet jak spełnisz wszystkie warunki, czyli wilgotność, światło i temperatura, nie ma gwarancji że palma będzie dobrze rosła i w ogóle przeżyje. Te palmy są bardzo chimeryczne i trzeba mieć szczęście, żeby trafić na taki egzemplarz, który będzie chciał w ogóle rosnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

A co się stanie gdy nie będzie doświetlania i będzie zraszanie spryskiwaczem?
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

Długo nie pożyje, już Ci napisałem wcześniej, że palma kokosowa musi mieć zapewnione przez cały rok minimum 12 godzin światła. Generalnie jednak latem możesz zrezygnować z doświetlania. Samo spryskiwanie tego nie zastąpi. Powtórzę, ta palma musi mieć spełnione te trzy warunki, o których wcześniej pisałem: światło, odpowiednią temperaturę i wysoką wilgotność. Oczywiście musi mieć też słoneczne stanowisko, czyli najlepiej południowa albo zachodnia wystawa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Joyek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 lut 2014, o 03:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

Moja palma swój najgorszy okres miała ostatniej zimy - grudzień/styczeń, kiedy to wzrost został przyhamowany, w dodatku uschły 3 najstarsze liście. Do tego przędziorek ponownie dał znać o sobie. Nie mniej nic złego się nie dzieje, bo obecnie palma jest w dobrej kondycji, o czym świadczy szybki rozrost kolejnych liści.
Nowe liście w większej części są już w pełni rozwinięte (pierzaste), w końcu mogę faktycznie poczuć się jak pod palmą :D Czekam na kolejne już w pełni dojrzałe.
Przędziorka likwiduję ekologicznym Agricolle w sprayu, muszę tylko jeszcze powtórzyć 2 opryski. Nawożę biohumusem dla palm, widzę że moja roślinka dość dobrze go toleruje. Doświetlanie bez przerwy 12h na dobę, wystawa południowy zachód, wilgotność obecnie 55-60%, temperatura 24-26 stopni. Podlewam średnio co 5-7 dni zależnie od stanu gleby, zawsze do momentu aż woda wypłynie w podstawce (ok 1l wody destylowanej jednorazowo). Palmą zajmuję się już 2 lata.
Zdjęcia zrobione tak na szybko, większą sesję przygotuję gdzieś w okolicy wakacji, przy lepszym oświetleniu i z lepszym aparatem :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kaczmar005
200p
200p
Posty: 372
Od: 17 lip 2010, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

Joyek piękna palma :)
tak wygląda moja:)
Obrazek
Joyek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 lut 2014, o 03:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

kaczmar005, Twoja również piękna ;) gratulacje!

Mały update :D Palma miewa się świetnie, to już 27 miesiąc więc myślę że już chyba zaadoptowała się do warunków panujących w mieszkaniu. Parę najstarszych liści uschło, na ich miejsce pojawiły się nowe. Obecnie nawożę biohumusem do palm, woda demineralizowana, podlewanie co 5 - 7 dni. Doświetlana 12 h na dobę niezależnie od warunków oświetleniowych panujących na zewnątrz. Na jesień myślę o drugiej mocniejszej lampie 20 W ok 2000 lm. Przędziorka chyba pozbyłem się ostatecznie, poza opryskiem Agricolle, cholery nie znoszą wyciągu z czosnku :P Poniżej kilka aktualnych zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej palmy, która słynie z tego, ze jest nie do utrzymania w warunkach domowych. No i proszę piękne dorosłe ,postrzępione liście. Czy kupowałeś ją w jakimś markecie czy może zamwiałeś w specjalistycznym gospodarstwie ogrodniczym?
Joyek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 lut 2014, o 03:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Palma kokosowa - usychanie

Post »

Kupiłem ją jako sadzonkę w Lidlu w maju 2013, pierwszego dnia jak tylko pojawiła się w markecie ;) Nie była droga, sadzonki widocznie zadbane więc długo się nie zastanawiałem. Wydatki przyszły później! Największy kłopot jest zimą ze zbierającą się na szybach wilgocią - coś za coś. Niestety, jest to wymagająca roślina.
Awatar użytkownika
kaczmar005
200p
200p
Posty: 372
Od: 17 lip 2010, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Palma kokosowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bardzo ładnie rośnie Twój kokos :) mój jest o rok młodszy
kokos z "nasionka"
Obrazek
oraz kupiony w zeszłym roku jako sadzonka:
Obrazek
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Palma kokosowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A gdzie ty kupiłeś " nasionko"? Ile czasu kiełkowało?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No właśnie, to chyba nie jest ten sam kokos , co z tego wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 2#p4704542 :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”