Bananowiec - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Gethar
200p
200p
Posty: 219
Od: 10 lis 2012, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bananowiec

Post »

Ale w widnym czy na pełnym słońcu? Bananowce uwielbiają słonce i czym więcej tym dla nich lepiej, ale jeżeli mówisz ze miał bardzo dużo światła, to dziwne, że tak wygląda. Co do żarówki, najlepsze są specjalne do roślin, chodź z własnego doświadczenia wiem, ze nie warto w takowe inwestować bo są mało wydajne, polecam zwykła żarówkę energooszczędną o barwie 6400k (kelwinów) Dla samego bananowca wystarczy najsłabsza, czym więcej roślin będziesz chciała doświetlać to żarówka powinna mieć więcej lumenów.
Sasetka86
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 cze 2014, o 07:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bananowiec

Post »

W widnym niestety.... Jeśli chodzi o słoneczko to bardzo mało go do nas dociera. Mieszkamy na parterze, dookoła wysoka zabudowa, balkon nad nami... W takim razie trzeba będzie zacząć doświetlać, dzięki za podpowiedz, mam nadzieje, że chociaż trochę mu to pomoże bo to taki pupilek wyhodowany z nasionka.
Jeszcze co do gatunku, dostałam info, że to było nasiono kupione na Teneryfie o nazwie "musa bananas" ale chyba to tylko tak ogólnie.

Gethar, ten Sierściuch to pers, dzielnie i ochoczo uczestniczący we wszelkich pracach przesadzeniowo-ogrodniczych :D

---16 paź 2014, o 16:30---

Jeszcze ostatnie, mam nadzieje - pytanko techniczne. Czy trzeba go doświetlać tylko w dzień czy w nocy tez zostawić go pod światłem??
Awatar użytkownika
kaczmar005
200p
200p
Posty: 372
Od: 17 lip 2010, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Bananowiec

Post »

Tylko w dzień :)
Awatar użytkownika
Gethar
200p
200p
Posty: 219
Od: 10 lis 2012, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bananowiec

Post »

Sasetka86 "musa bananas" niewiele mówi, ale kiedyś też dostałem nasiona z Teneryfy i było to właśnie ensete ventricosum, co do doświetlania To tak jak napisał wyżej kaczmar005. Jeszcze chciałem sprostować co do świetlówki, bo w sklepach znajdziesz barwę 6500K a nie jak pisałem 6400K.
Powodzenia :wit
WojtekS
200p
200p
Posty: 251
Od: 6 lut 2013, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnyśląsk
Kontakt:

Re: Bananowiec

Post »

Kilka zdjęć moich bananowców już pod koniec sezonu.
Musa basjoo
Obrazek
Ensete v. maurelli
Obrazek
Ensete ventricosum
Obrazek
Musa dwarf orinoco
Obrazek
Musa red dwarf
Obrazek
Musa acuminata "super dwarf cavendish"
Obrazek
Musa helen's hybrid
Obrazek
Musa manzano
Obrazek
Musa acuminata "dwarf acuminata"
Obrazek
Musa ornata
Obrazek
I jeszcze kilka mam, ale to już w przyszłym sezonie mam nadzieje, że będę mógł się pochwalić.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
zjawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 28 paź 2010, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Bananowiec

Post »

Wykopki ;:213
Oj było ciężko
Obrazek

Tego wielkoluda wykopałam sama ale wyciągnąć to już M musiał ja chyba za mała :oops: .Najmniejsze obcince liście były większe niż ja ;:306
Obrazek
Nie wiedziałam że maurelli tak ładnie rośnie -malusia sadzonka zakupiona w zeszłym roku wiosną u Starkl a.
WojtekS
200p
200p
Posty: 251
Od: 6 lut 2013, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnyśląsk
Kontakt:

Re: Bananowiec

Post »

Zjawka mamy w takim razie maurelli w tym samym wieku od tego samego źródła. Faktycznie rośnie bardzo szybko, ja już zastanawiam się jakie rozmiary osiągnie za rok. notabene basjoo też już zacnie wygląda.
albercik
200p
200p
Posty: 269
Od: 4 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zaleszany, pow. stalowowolski, Podkarpackie

Re: Bananowiec

Post »

Zjawka gdzie je zimujesz?
Awatar użytkownika
zjawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 28 paź 2010, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Bananowiec

Post »

Wojtek aż strach pomyśleć że ma mieć ok 6 m.
Na wiosnę chyba zmówię drugiego do kompletu ;:306

Alberciku tak to wyglądało w trakcie upychania w oranżerii Obrazek
Gucio89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 3 lis 2013, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec

Post »

Witam, zaczynam mieć duży problem z moim bananem marnieje z dnia na dzień. Nie mam pojęcia czym to spowodowane codziennie jest zraszany podlewanie 2x w tygodniu. I przestał wypuszczać liście ten najświeższy ma rawie 2 tygodnie i dalej rozwinąć się nie chce.
Obrazek
Obrazek
WojtekS
200p
200p
Posty: 251
Od: 6 lut 2013, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnyśląsk
Kontakt:

Re: Bananowiec

Post »

Jest to typowy problem z bananowcami w okresie jesienno-zimowym, spowodowane jest to niewystarczającą ilością światła. Liście będą rosły teraz coraz mniejsze. Na wiosnę wszystko się unormuje. Polecam jednak podlewanie, gdy przeschnie nieco ziemia i niewielką ilością wody, pomieszczenie im jaśniejsze tym lepiej. Bananowce typu cavendish nie tolerują niskich temperatur, więc polecam trzymanie go, gdzieś gdzie temp. jest ok 15-20 stopni, a jako, że zima to okres, gdy się dogrzewa mieszkania, więc i wilgotność jest niska, to aby nie było przędziorka spryskuj go nadal jak najczęściej. I nie nawoź już : ) Mam nadzieje, że te kilka rad pomogło coś.
Gucio89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 3 lis 2013, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec

Post »

Stosowałem się do zaleceń, ale banan wygląda coraz gorzej, już nic nie rośnie. Jak we wrześniu przestał, tak jest nadal - jedynie odrost z dołu wyszedł... Drugi raz mi banan zmarniał zimą. Młody wyrośnie, rośnie do jesieni i na zimę dzieje się to co teraz. Jakieś sugestie, czy taka słaba odmiana na nasze warunki? Bo ten raczej nie dotrwa do wiosny...
Obrazek


Poprawiłem tekst, bardzo proszę o poprawną pisownię - stosowanie interpunkcji oraz krótszych zdań/norbert76.
Awatar użytkownika
kaitou
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lut 2011, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczodrkowice k. Krakowa
Kontakt:

Re: Bananowiec

Post »

Przywiozłem w tym roku z wakacji małą sadzonkę, rośnie bardzo szybko ale nie mam pojęcia co to za gatunek :) Liście zielone z czerwonym brzegiem...
Obrazek

Obrazek
Have a great day :)
Kamil
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”