Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Irena_S
100p
100p
Posty: 180
Od: 8 lip 2014, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ukraina
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Adenium 'Rose Valentine'

Obrazek Obrazek
Nie mówię po polsku, Google translate jest mój pomagier ;-)
Mój Rajski zakątek
x-u-3
---
Posty: 285
Od: 20 kwie 2013, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Ireno masz piękne adenium o cudownych kwiatach.
Mam pytanie ,
- czy jest ono sczepione ,
-a jeśli tak - to czy je już przycinałaś ? :wit
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Chciałabym się zapytać o przycinanie Adenium, kiedy się przycina :?: i to ma na celu :?:
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Adenium 'Rose Valentine'
- ;:215 kwiat o pięknej soczystej barwie. Czy możesz pokazać fotkę, jak wygląda cała roślina oczywiście jeżeli masz taką fotkę ?
Chciałabym się zapytać o przycinanie Adenium, kiedy się przycina :?:
- najodpowiedniejszą porą przycinania jest wczesna wiosna, tz. kiedy rośliny wybudzają się z zimowego "odrętwienia", wydłuża się dzień i jest coraz cieplej.
/ ... / i to ma na celu :?:
- każde przycięcie gałązek ma na celu pobudzenie rośliny do tworzenia nowych młodych gałązek z "uśpionych" pąków, a w konsekwencji do wytworzenia zwartej bardziej zagęszczonej korony i w przyszłości większej ilości kwiatów.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Dziś ogołociłam trochę moje Adenium z liści, bo działo się z nimi coś dziwnego. Końcówki robiły się brązowe, szło to coraz wyżej. Obcięłam tyle, że została "korona" z 7 liści. Czy zaszkodzi to mojej roślinie w zimowaniu, biorąc pod uwagę, że jest do młody egzemplarz i nie ograniczam jej jakoś specjalnie wody (mniej więcej podlewam co tydzień, gdy kaudeks robi się miękki)?
Pozdrawiam, Gosia:)
AguSS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 9 lis 2014, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Witam! Chciałam przedstawić moje "skarby". Mają po 2,5 roku, ostatnio chyba trochę przedobrzyłam z podlewaniem bo straciły trochę listków i zastanawiam się nad poprzycinaniem. Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Aga
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Ja swoje dopiero będę obcinać na wiosnę
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
Fabian2
100p
100p
Posty: 121
Od: 24 lis 2014, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Hej jestem nowy, zacząłem uprawiać grubaski zanim znalazłem to forum, nasionka wysiałem w sierpniu jakoś w połowie, mix 5 nasion, wszystkie wyrosły ładnie. Mam 2 pytania, na resztę chyba znalazłem odpowiedzi czytając wątki o Adenium, kiedy pierwszy przycięcie? Czy tej wiosny to jeszcze będzie za wcześnie? I drugie jak rozpoznać gatunek? Tylko po kwiatach? Przyznam, że dopiero po czasie spostrzegłem, że się różnią na pewno od siebie, z tego co widzę, chyba 3 różne na pewno mam. A i jeszcze rzucił mi się w oczy skład podłoża, zamierzam je wymienić ale to raczej chyba też lepiej wczesną wiosną, niech zimę przeczekają jak jest? I tak mam dość luźne i suche podłoże na szczęście.
AleksandraBdg

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Fabianie,
przycinanie Adenium zależy od kilku rzeczy:
wielkości sadzonek i ich kształtu, pory roku, tego czy je doświetlasz, własnych upodobań..
Ale jakby nie było i tak uważam,że nie jet to najodpowiedniejsza pora na tego typu zabiegi. Poczekaj na wiosnę i słońce, dzięki którem sadzonki będą się ładniej krzewiły.

Co do odmian, oprócz kwiatów do identyfikacji można posłużyć się także liśćmi. Wstaw zdjęcia to zobaczymy :)
Awatar użytkownika
hanna133
500p
500p
Posty: 658
Od: 23 sty 2013, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Mam zamiar zakupić sobie adenium.Czy lepiej posiać czy może już gotową roślinkę?Po jakim czasie zakwita? Jak długo kwitnie i czy wymaga specjalnej troski czy może raczej traktować jak wszystkie pozostałe roślinki?
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

.Czy lepiej posiać czy może już gotową roślinkę?
- wybór między wysianiem nasion lub kupnem dorosłej rośliny, zależy wyłącznie od Ciebie, tz. masz chęć, cierpliwość poznawania - obserwowania rozwoju i wymagań roślinki od "podstaw", czy wolisz od razu mieć na parapecie gotową do kwitnienia roślinę. Wysiewając nasiona, będziesz miała możliwość od podstaw nauczenia się opieki nad rośliną.
Po jakim czasie zakwita?
- zależy jak się będziesz rośliną opiekowała, w jakich warunkach będzie uprawiana. Na Forum pokazywane były rośliny, które zakwitły już w drugim roku po wysianiu nasion. Trzeba jednak przyjąć, że na kwiaty trzeba poczekać m/w 4 - 5 lat.
Jak długo kwitnie i / ... /
- długość - obfitość kwitnienia uzależniona jest od wieku, wielkości i warunków w jakich są uprawiane rośliny.
/ ... / czy wymaga specjalnej troski czy może raczej traktować jak wszystkie pozostałe roślinki?
- polska nazwa Adenium - "róża póstyni" wskazuje, że są to rośliny wymagającej całkowicie odmiennego traktowania, niż pozostałe rośliny rosnące i kwitnące na naszych parapetach.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Fabian2
100p
100p
Posty: 121
Od: 24 lis 2014, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

AleksandraBdg pisze:Poczekaj na wiosnę i słońce, dzięki którem sadzonki będą się ładniej krzewiły.

Co do odmian, oprócz kwiatów do identyfikacji można posłużyć się także liśćmi. Wstaw zdjęcia to zobaczymy :)
Znaczy pytam właśnie o wiosnę, wiem, że teraz nie odpowiednia, tylko nie wiem czy wiosna to też nie za wcześnie dla moich mikrusów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przepraszam, nie są najładniejsze na świecie ale to moje pierwsze adeniaki więc proszę o wyrozumiałość :P
AleksandraBdg

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Fabianie,
moim zdaniem do przycięcia jeszcze daleko. Proponowałabym na początek zmianę doniczek i co najważniejsze substratu.
Do roślin tej wielkości doniczki 5 cm w zupełności wystarczą.
Podłoże najlepsze do maluchów: wermikulit, włókno kokosowe, perlit i ziemia do kaktusów.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”