Barszcz Sosnowskiego

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3031
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

W drugim roku jak kwitnie to jest ogromnych rozmiarów tak więc szybko go wytęp ;:134 :pogon :pogon
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

Znajdź mimo wszystko możliwość zrobienia zdjęcia. Dziś to żaden problem. Będzie łatwiej ocenić :) Tak to możemy sobie gdybać, się domyślać a czasem niepotrzebnie wprowadzać w błąd i nabijać masę postów zamiast określić konkrety na konkrecie.
Awatar użytkownika
ASK_anulla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 25 cze 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze Zachodnie

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

Postaram się w sobotę zrobić zdjęcie na "działce", bo tamte rośliny są identyczne. Tą z warzywnika (wyjątkowo nadgorliwy) mąż wykosił po ziemi. Ale i tak wykopię. cokolwiek to jest pietruszki nie przypomina :wink: Nie obiecuję tych zdjęć, ponieważ działką opiekuje się (niekiedy nadgorliwy) ojciec.
Pozdrawiam, Anna.
Jak mówi prof. Bralczyk jest różnica, kiedy robimy komuś łaskę, a kiedy laske... Używajmy polskich znaków!
Potencjalny ogród Anulli cz. 2
izas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 lip 2013, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

Witam, od kilku lat prowadzę badania nad skalą inwazji barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego (H. mantegazzianum) w Polsce. Najprościej mówiąc - szukam informacji, na temat tego, gdzie te gatunki występują. W ramach naszych prac tworzymy mapy i bazy występowania tych gatunków (http://barszcz.edu.pl ). Wszystko po to, żeby być w stanie prognozować ich rozprzestrzenianie się i dobierać skuteczne strategie zwalczania. Jeśli wiecie, gdzie rosną, dajcie proszę znać tu, na priv, lub bezpośrednio przez formularz na stronie: http://www.barszcz.edu.pl/mod/data/edit.php?d=6 .
W razie potrzeby chętnie pomożemy też w identyfikacji gatunków.
Nasze badania są niekomercyjne, więc mam nadzieję, że Administrator przepuści linki. Z góry wielkie dzięki!
Awatar użytkownika
ASK_anulla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 25 cze 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze Zachodnie

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

Witam po weekendzie. Z tą działką, to jakbym wizję miała :roll: zastałam barszczyk wygolony na jeża :cry: W związku z tym dziękuję Wszystkim za pomoc i zainteresowanie ;:180 ale planuję na dniach opryskać działkę i nie chcę czekać aż barszcz odrośnie, żeby ostatecznie potwierdzić czy to Sosnowskiego. Zastosuję chemię, a kiedy uschnie (zżółknie? zamrze?) postaram się go wykopać widłami. Będę obserwowała miejsca jego występowania (na jakiś czas powstrzymam się tam od nasadzeń) i ewentualnie usuwała na bieżąco młode rośliny. Mam nadzieję, że ta strategia się sprawdzi, skoro nie zakwitł.
Na koniec dodam tylko, że w moim terenie barszcz Sosnowskiego pojawił się na poboczach dróg, po ich modernizacji. Niestety chyba nikt nie kontroluje z jakich miejsc firmy pobierają ziemię na nasypy :evil:
Pozdrawiam, Anna.
Jak mówi prof. Bralczyk jest różnica, kiedy robimy komuś łaskę, a kiedy laske... Używajmy polskich znaków!
Potencjalny ogród Anulli cz. 2
kakatarzyna
100p
100p
Posty: 109
Od: 1 mar 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: jura krakowsko-częstochowska

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

Witam,
naprzeciwko mojej bramy na pustym polu rośnie od kilku lat ta roślinka.
Wydaje mi się, że to Barszcz. Potwierdzi to ktoś?
Roślina jeszcze nie kwitnie, ale już ma pąki, ma w tej chwili ok 1,8 - 2m.
Wczoraj prawie w nią wpadłam, szłam poboczem, u nas nie ma chodnika i musiałam uciekać przed szybko jadącym samochodem.
Od razu zrobiłam zdjęcia.
Dzisiaj jadąc do pracy przyjrzałam się i znalazłam ja jeszcze w innych miejscach wzdłuż drogi.

Obrazek

Obrazek
Kasia

tyle pomysłów, a tak mało czasu
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3031
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

To raczej barszcz zwyczajny.
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
kakatarzyna
100p
100p
Posty: 109
Od: 1 mar 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: jura krakowsko-częstochowska

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

Czyli nieszkodliwy?
A czym się różni w wyglądzie od Sosnowskiego?
Kasia

tyle pomysłów, a tak mało czasu
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3031
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

Zwyczajny nie jest szkodliwy ba nawet kiedyś jedli jego liście. Sosnowiecki jest ogromny, rośnie do 4-5m
Obejrzyj jak wygląda sosnowiecki https://www.google.pl/search?q=Barszcz+ ... 80&bih=899
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
kakatarzyna
100p
100p
Posty: 109
Od: 1 mar 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: jura krakowsko-częstochowska

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

Z tego co widzę, to Barszcz Sosnowskiego ma masywniejsze liście, a zwyczajny ma je węższe, smuklejsze.
Ale już się trochę pogubiłam bo i użytkownik "kogra" (na pierwszej stronie wątku) i "baryl" zamieścili zdjęcie roślinki takiej (tak mi się wydaje) jak ta na moich zdjęciach i uzyskali opinię, że to B. Sosnowskiego.
Trzeba to chyba sprostować, by czym więcej o tym czytam, tym bardziej wydaje mi się, że te liście na wspomnianych wyżej zdjęciach wskazują na B. zwyczajny.
Kasia

tyle pomysłów, a tak mało czasu
skittles
50p
50p
Posty: 61
Od: 13 maja 2013, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

Opieranie się na samych liściach może być złudne bowiem i barszcz zwyczajny, i sosnowskiego wykazuje się dużą zmiennością w tym zakresie.
kakatarzyna
100p
100p
Posty: 109
Od: 1 mar 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: jura krakowsko-częstochowska

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

To ten z mojego zdjęcia to w końcu jaki?
A jak ktoś napisze jaki, to niech napisze jeszcze czemu tak uważa.
Ja już nic nie rozumiem ;:185
Kasia

tyle pomysłów, a tak mało czasu
skittles
50p
50p
Posty: 61
Od: 13 maja 2013, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

Ten z twojego zdjęcia to moim zdaniem również zwyczajny barszcz. Nie chodziło mi o to, że są nie do odróżnienia - typowe formy w istocie różnią się, ale można spotkać takie, które na pierwszy rzut oka łatwo pomylić (szczególnie gdy są młode), dlatego w wielu przypadkach nie powinno się opierać tylko na kształcie liści w identyfikacji.

Przykładowo zdjęcia kogry z pierwszej strony tematu - ja tam akurat liści dobrze nie widzę (twierdzisz, że bardziej przypominają barszcz zwyczajny), ale mamy dodatkową cechę - kogra napisała, że mają do 2,5m wysokości, a to na barszcz zwyczajny dużo za dużo, więc można go odrzucić.

I jeszcze taka informacja - wg. klucza, który akurat mam w domu, barszcz zwyczajny ma pojedyncze listki (czyli te "wyodrębnione" fragmenty liścia) długości do ok 10cm, przy czym można pewnie przyjąć jakąś tolerancję wzwyż, tak czy siak barszcz sosnowskiego ilście ma ogromne, kilkukrotnie większe. Na zdjęciach często trudno to dostrzec ze względu na brak punktów odniesienia, a tym bardziej dlatego, że sama wielkość barszczu s. miesza nam zmysły (to raczej ludzie przy nim wyglądają jak karły, a nie on jak olbrzym) ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”