Barszcz Sosnowskiego

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3031
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

Zwyczajny nie jest szkodliwy ba nawet kiedyś jedli jego liście. Sosnowiecki jest ogromny, rośnie do 4-5m
Obejrzyj jak wygląda sosnowiecki https://www.google.pl/search?q=Barszcz+ ... 80&bih=899
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
kakatarzyna
100p
100p
Posty: 109
Od: 1 mar 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: jura krakowsko-częstochowska

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

Z tego co widzę, to Barszcz Sosnowskiego ma masywniejsze liście, a zwyczajny ma je węższe, smuklejsze.
Ale już się trochę pogubiłam bo i użytkownik "kogra" (na pierwszej stronie wątku) i "baryl" zamieścili zdjęcie roślinki takiej (tak mi się wydaje) jak ta na moich zdjęciach i uzyskali opinię, że to B. Sosnowskiego.
Trzeba to chyba sprostować, by czym więcej o tym czytam, tym bardziej wydaje mi się, że te liście na wspomnianych wyżej zdjęciach wskazują na B. zwyczajny.
Kasia

tyle pomysłów, a tak mało czasu
skittles
50p
50p
Posty: 61
Od: 13 maja 2013, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

Opieranie się na samych liściach może być złudne bowiem i barszcz zwyczajny, i sosnowskiego wykazuje się dużą zmiennością w tym zakresie.
kakatarzyna
100p
100p
Posty: 109
Od: 1 mar 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: jura krakowsko-częstochowska

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

To ten z mojego zdjęcia to w końcu jaki?
A jak ktoś napisze jaki, to niech napisze jeszcze czemu tak uważa.
Ja już nic nie rozumiem ;:185
Kasia

tyle pomysłów, a tak mało czasu
skittles
50p
50p
Posty: 61
Od: 13 maja 2013, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

Ten z twojego zdjęcia to moim zdaniem również zwyczajny barszcz. Nie chodziło mi o to, że są nie do odróżnienia - typowe formy w istocie różnią się, ale można spotkać takie, które na pierwszy rzut oka łatwo pomylić (szczególnie gdy są młode), dlatego w wielu przypadkach nie powinno się opierać tylko na kształcie liści w identyfikacji.

Przykładowo zdjęcia kogry z pierwszej strony tematu - ja tam akurat liści dobrze nie widzę (twierdzisz, że bardziej przypominają barszcz zwyczajny), ale mamy dodatkową cechę - kogra napisała, że mają do 2,5m wysokości, a to na barszcz zwyczajny dużo za dużo, więc można go odrzucić.

I jeszcze taka informacja - wg. klucza, który akurat mam w domu, barszcz zwyczajny ma pojedyncze listki (czyli te "wyodrębnione" fragmenty liścia) długości do ok 10cm, przy czym można pewnie przyjąć jakąś tolerancję wzwyż, tak czy siak barszcz sosnowskiego ilście ma ogromne, kilkukrotnie większe. Na zdjęciach często trudno to dostrzec ze względu na brak punktów odniesienia, a tym bardziej dlatego, że sama wielkość barszczu s. miesza nam zmysły (to raczej ludzie przy nim wyglądają jak karły, a nie on jak olbrzym) ;)
kakatarzyna
100p
100p
Posty: 109
Od: 1 mar 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: jura krakowsko-częstochowska

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

Dziękuję - jak dla mnie to jest wyczerpująca odpowiedź.
Ten u mnie już wyżej nie rośnie, więc nie muszę się obawiać.
Uff. ;:138
Kasia

tyle pomysłów, a tak mało czasu
Awatar użytkownika
LukaszN
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 lut 2013, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

U sąsiada na polu wyrosły 2 szt. Nie pomagają środki chemiczne lub podcinanie. ;:222 Sprawdzone wcześniej. Obcięliśmy z sąsiadem przed kwitnięciem i szybko wykopali korzenie i tyle go było . Oczywiście całość wylądowała w ognisku :)
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: Barszcz Sosnowskiego

Post »

Dlaczego np tam na tej focie nikt tego nie tępi ? Gmina powinna dać jakiś randap i pryskać to dziadostwo !! a tak to sie rozprzestrzeni bo jest już prawie na wysypie nasion ....
Maniak roślin egzotycznych :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”