Zakwaszanie wody do podlewania

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

Garbniki z dębu mogą być szkodliwe dla rozwoju korzeni roślin.Hamują ten rozwój.Zaleca się np. trociny z dębu przekompostować przez sezon aby deszcze wypłukały te garbniki i wtedy dopiero ściółkować nimi rośliny.
Awatar użytkownika
disizmi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 lut 2010, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

Dzisiaj czytałam trochę o tym, co zawiera dąb i co może wpływać jednocześnie na kwasowość wody i na zdrowie roślin. A więc, są to koliny stałe (garbniki) i kwasy humusowe, a konkretnie fulwokwasy. Co do nich:
"Duże stężenie może hamować rozwój roślin uprawnych, małe natomiast może stymulować, a nawet przyczyniać się do wzrostu plonu."
"Zbyt duża koncentracja (przedawkowanie) kwasu humusowego działając przez dłuższy czas, wpływa hamująco na uprawę roślin."
"kwasy humusowe łatwo łączą się ze związkami żelaza, fosforu, kobaltu, manganu, miedzi, które w tej postaci są łatwo przyswajane przez rośliny"
"rośliny wyższe nie wykazują żadnego zahamowania wzrostu, raczej widać było działanie stymulujące"
"Stosowanie koncentracji powyżej 0,2 promila jest toksyczne dla wszystkich roślin"
"Intensywność hamującego działania tego związku zależy od jego rodzaju (...), maleje wraz z zawartością wapnia w wodzie."
"Tak więc preparaty humusowe w ilościach zalecanych przez producentów należy traktować raczej jako substancje stymulujące (wspomagające) wzrost roślin."

Czyli myślę, że do delikatnego zbijania za wysokiego pH wody wyciąg z dębu jednak może być. ;) Do tego wymiana ziemi co 1-2 lata, nie rzadziej i wszystko powinno być ok. Jeśli sam dąb by nie pomagał lub pomagał słabo, wodę powinien też trochę zakwaszać biohumus... Ale to wszystko sprawdzę, jak w końcu przyjdzie paczka z papierkami lakmusowymi. ;)

I jeszcze co do kwasu cytrynowego znalazłam coś takiego:
"Hormony wzrostowe roślin, śluzy, enzymy: kwas fuzariozy, cytrynowy, szczawiowy i in. Wytwarzane są przez mikroorganizmy, uszkadzają rośliny wyższe, najczęściej powodują rozkojarzenie gospodarki wodnej i szybkie więdnięcie roślin, mogą także modyfikować wzrost roślin, czopować naczynia, rozkładać substancje obronne roślin. "
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

Witaj disizmi :D
Bardzo proszę Cię o podanie źródła swoich cytatów
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
disizmi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 lut 2010, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

http://www.sciaga.pl/tekst/zalacznik/14989/
http://www.akwarium.net.pl/adv/zwiazki_humusowe.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwasy_humusowe

Jeśli ktoś ma wątpliwości co do wiarygodności lub jakieś źródła, które twierdzą, że jest inaczej, to proszę o informację - zawsze lepiej wiedzieć. ;]
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

Witajcie w tym wątku znów!
Może po czasie mamy nowe pomysły lub doświadczenia w skutecznej walce o odpowiednie pH podłoża?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Ann-ka72
1000p
1000p
Posty: 1012
Od: 1 paź 2009, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

Po przeczytaniu tego wątku, pomyślałam o zakwaszaniu kwasolubnych fusami od kawy i herbaty. Generalnie po zwykłej herbacie fusy idą do zlewu, ale po herbacie zielonej i kawie wylewam pod magnolie i rh.. Na razie nie widzę róznicy w kwitnieniu czy zabarwieniu liści, może za kilka miesięcy coś będzie widać... Ale mam pytanie- ile tej kawy można sypać pod roślinę i co jaki czas,żeby nie zaszkodziło? Mam dużo kawy na ten cel :wink: Średnio 0,5 kg na 10 dni :D :D :D Czy duże dawki mogą zaszkodzić? Czy ktoś w tej kwestii jest zorientowany?

Anna
Awatar użytkownika
dez_old1
1000p
1000p
Posty: 1759
Od: 10 maja 2009, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

Sprawdzonym sposobem jest ugotowanie kompotu z rabarbaru (bez cukru :lol: ) wystudzonym można podlewać wszystkie kwasolubne.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

Dobrze zakwaszają wodę szyszki z olchy ( mocne są!), liście olchy, dębu, magnolii, torf wysoki. Myślę, że najprościej byłoby tym po prostu wyściółkować rośliny a podlewać normalnie.. Sprawdze w tym roku na jagodach, póki co wysypałam je szyszkami sosnowymi.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

A czy szyszeczki olchowe wysypane luzem na rabatkę / grządkę nie powodują czasem niekontrolowanego wzrostu młodych olch?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

A tego nie wiem ale zdaje mi się, że olchę dość łatwo wyrwać, a jak ktoś chce mieć pewność to zawsze można je podpiec w piekarniku - 100 stopni na godzinę powinno wystarczyć chyba,albo namoczyć w wodzie na parę dni, to powinno nasiona zabić tak myślę. Ja ich akurat używam do zakwaszania wody w akwarium i są naprawdę mocne i szybko działają. :)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

Olchę łatwo wyrwać, póki ma dziesięć cm wzrostu, potem można już chyba tylko Roundapem traktować, bo wrasta korzeniami w każde podłoże, a w glinie rozpiera się rękami i nogami :( Mam taką jedną olszynkę, ma raptem ze trzydzieści cm i nie jestem w stanie jej wyrwać z gliniastej skarpy. Dzisiaj ruszę na nią z cięższą artylerią :(

Obcinanie olch przy samej ziemi niewiele daje, a nawet wręcz przeciwnie, od korzenia ładnie odbija w ilościach hurtowych :evil: Fakt, ma u nas doskonałe warunki naturalne, za to ja mam świetny poligon doświadczalny - jak sobie radzić z koszmarnym nadmiarem olchy ;:223

(piekarnika nie mam :P ale szyszeczki do zakwaszania wody dla borówek zbieram i moczę w wiadrze z pokrywką jakiś tydzień, nie sprawdzam pH tej wody, tylko podlewam w razie potrzeby. Ostatnio oczywiście nie podlewam, bo leje albo pada co chwilę, wczoraj chyba był pierwszy dzień bez deszczu...)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

A to jak w glinie nie wiem, ja mam odwrotnie, sam piach:) Olch jest dużo ale dorosłych, małe nie widzę, żeby kiełkowały.. Mi się wydaje że moczenie tydzien raczej te nasiona zabije, jakby co zawsze można odżałować jakis stary gar i po prostu je zagotować, tego to już na pewno nie przeżyją :)
Awatar użytkownika
iwosia88
1000p
1000p
Posty: 2049
Od: 1 maja 2010, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

Witam. Mam pytanie odnośnie dodawania fusów z kawy lub herbaty do ziemi, w której ma rosnąć kawa arabska. Można ziemię dla kawy zakwasić fusami z kawy?
Moje kwiatowe wątki i nie tylko ;) Zapraszam :)
Spróbuj żyć tak, żeby ktoś dzięki Tobie powiedział: "Tak, jestem szczęśliwy"...
Iwona :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”