Zakwaszanie wody do podlewania

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Fezo, znasz się na tym choć trochę? Jeśli tak, to może pomóż już dziś, jakbyś mógł podsumować różne sposoby zakwaszania, byłoby to bardzo przydatne dla wszystkich zainteresowanych. Ja się nie na tym znam :oops:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

A ja, kupiłam czystą siarkę, którą miesza się z ziemią ok. 4zł/1 kg.

PRZYBLIŻONE DAWKI SIARKI POLECANE DO ZAKWASZANIA GLEBY
Obrazek

* P — gleby piaszczyste (w kg/100 m2)
* C — gleby cięzkie, gliniaste (w kg/100 m2)

cały art., tu: http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1366


Na codzień, pod kwasolubne stosuję tylko nawozy zakwaszające, na bazie siarczanów- siarczan potasu i siarczan magnezu.
adameck
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 28 lut 2008, o 18:49
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Czystą siarkę :shock: pomyśleć że takie pierwiastek potrafi tyle pomóc. A myślełem że jest ona bardziej niebezpieczna niż pomocna środkwisku. Widać że swiat zaskoczy mnie jeszcze nie raz :lol:
Awatar użytkownika
Martyna inż.
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 cze 2008, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

ZAKWASZANIE WODY - co pomaga a co szkodzi???

Post »

Wiatam wszystkich po długiej nieobecności :D
mam swoistą zagadkę - jak to faktycznie jest z zakwaszaniem wody domowymi sposobami -do podlewania rhododendronów oczywiście?? słyszałam o trzech sposobach zakwaszania wody: kwaskiem cytrynowym, chlebem i colą. O coli co nieco przeczytałam już na forum ale co z dwoma pozostałymi?? Mam nadzieję że się nie zbłaźniłam powyższym pytaniem :oops: a zależy mi na tym bo pod moim rh po zimie pH zatrważająco wysokie a znowy boję się zasolenia. co Wy o tym myślicie?? a może ktoś stosował już powyższe sposoby do obniżania pH podłoża?? z niecierpliwością czekam na wasze opinie...

Pozrdawiam :D
Awatar użytkownika
dez_old1
1000p
1000p
Posty: 1759
Od: 10 maja 2009, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Nie wiem czy ktoś już pisał o kompocie rabarbarowym-wodę zagotować z rabarbarem,wystudzić i podlewać(oczywiście nie dodawać cukru :lol: )super do rododendronów i innych co lubią kwaśno.
Awatar użytkownika
Milosz-s
200p
200p
Posty: 249
Od: 29 maja 2007, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań strefa 7a

Post »

Używam do zakwaszania kwasu ortofosforowego, jest skuteczny, choć zakwasza krótkotrwale.
Pomysł z kompotem bardzo mi się podoba.
Czy sprawdzałaś jakie ma pH ?
Cieplutkie, słoneczne, już wiosenne, pozdrowionka z Jelonka - MIŁOSZ
R.O.D. Jelonek k. Poznania
Awatar użytkownika
dez_old1
1000p
1000p
Posty: 1759
Od: 10 maja 2009, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Nie sprawdzałam pH,no bo po co jak widzę poprawę ,zreszta to sprawdzony sposób :)
Awatar użytkownika
disizmi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 lut 2010, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

Witam, a czy wyciąg z dębu jest dobrym sposobem? Podobno stosuje się go do zakwaszania wody w akwariach, zawiera garbniki tu powstaje problem - znalazłam informację, że "nie należy też kompostować liści dębu, olchy i orzecha włoskiego ? ze względu na garbniki hamujące rozwój innych organizmów". Czyli zakwaszasz oparty na wyciągu z dębu nie nadaje się?

A co z zakwaszaniem sokiem z cytryny? Czy to może jakoś szkodzić roślinom? Podobno resztek cytrusów też się nie kompostuje, więc już sama nie wiem...

I czy którykolwiek z zakwaszaczy akwarystycznych nadaje się w ogóle do podlewania roślin? Czy nie zaszkodziłby im?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi...
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

disizmi pisze:[...]A co z zakwaszaniem sokiem z cytryny? Czy to może jakoś szkodzić roślinom? Podobno resztek cytrusów też się nie kompostuje, więc już sama nie wiem...
[...]
Nie kompostuje się ze względu na środki grzybobójcze, którymi są pryskane skórki. Soku to nie dotyczy.
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

Proponuję nie wyrzucać fusów od kawy, tylko lekko zmieszać z ziemią kwiatową.
Zakwasza - sprawdzone i naukowo stwierdzone. Teraz zbieram także, przesypuję ziemią fusy herbaciane - polecane jako naturalny nawóz, przyczyniają się także do zakwaszania ziemi i dłuższego trzymania przez nią wilgoci.
Polecane szczególnie pod : rododendrony i azalie, róże i inne kwaśnolubne. Ja eksperymentuję na hostach - z dobrym rezultatem.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

Gdzieś już pisałam o szyszeczkach olchowych służących do zakwaszania wody do podlewania.
Zresztą cały ten wątek mówi o sposobach w miarę naturalnego zakwaszania, warto go przeczytać od pierwszej strony :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
disizmi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 lut 2010, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

Czytałam od pierwszej strony, nurtuje mnie jedynie to, czy np taki sok cytrynowy długotrwale dodawany do podlewania nie powoduje jakichś szkód wobec roślin i jeszcze bardziej nurtuje mnie czy garbniki zawarte w olsze, dębie, fusach z kawy i herbaty nie wpływają źle na rośliny w bardziej stężonych ilościach. Wiążą się one z żelazem, wapniem, magnezem i wieloma innymi... Jeśli notorycznie będę podlewać wodą z dużą ilością garbników (bo właśnie one w tych fusach, olsze, dębie zakwaszają), to czy to nie wpłynie źle na pobieranie przez korzenie mikroelementów i makroelementów...
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym zakwasić wodę do podlewania?

Post »

disizmi pisze:.. Jeśli notorycznie będę podlewać wodą z dużą ilością garbników (bo właśnie one w tych fusach, olsze, dębie zakwaszają), to czy to nie wpłynie źle na pobieranie przez korzenie mikroelementów i makroelementów...
Piszemy tutaj o roślinach, które właśnie dzięki wyższej kwasowości lepiej pobierają składniki pokarmowe.
Jak napisałam wyżej a propos kawy i herbaty - to są naukowe fakty .
Co do olchy - nie wiem nic o zakwaszaniu, ale wiem,ze służy do odkażania gleby. Co do innych drzew liściastych - na moim hostowisku nie mam żadnego problemu ze ślimakami dzięki temu,że góruje nad nim olbrzymi dąb.Zdziwiona byłam,że tak wiele osób się skarży,że mają hosty pożarte przez ślimory a u mnie nic...Mimo wilgoci, cienia i tego,ze hostowisko położone jest w widłach rowu i rzeczki. Okazało się,że liście dębu są kwaśne a ślimaki tego nie lubią. :tan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”