Gunnera olbrzymia - największa bylina świata.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KaeR
1000p
1000p
Posty: 1051
Od: 10 maja 2007, o 18:09
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Post »

Marzeno, myślę, że to Twój autorski sposób z tym styropianem, piszesz, że dość często się z tym
spotykasz to dlaczego w sieci nic o tym nie mogę znaleźć? Podaj choć jeden link.

Z moich obserwacji wynika, że gunnera potrzebuje ogromne ilości wody u mnie ponad 500 litrów dzienni.
W tym celu wypuszcza wiele korzeni we wszystkie strony. Styropian włożony w boki dołu przed posadzeniem
rośliny może ograniczyć rozrost korzeni na boki przez co roślina może nie osiągnąć swoich rozmiarów które
są jej głównym atutem.

Pozdrawiam, Krzysztof.
Awatar użytkownika
darob66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1471
Od: 25 sie 2007, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mokra/Lubsko woj.lubuskie
Kontakt:

Post »

Krzysztofie;
czy ja pisałam ,że znałam opis tego sposobu z sieci :?:
Naprawdę nie wiem,z czego Robisz problem.Mój błąd we wcześniejszym poście polegał na tym,iż nie dopisałam,że nie należy wykładać dna dołu styropianem.Styropian to nie beton,robi się tylko koryto ze styropianu.Korzenie dorosłej rośliny poradzą sobie z taką przeszkodą,a młoda roślina ma trochę cieplej zimą.Przepraszam czy ja może weszłam w Twoje kompetencje ,ze tak mnie atakujesz.Zapewniam Cię ,że o metodzie ochrony roślin skalnych,szybą ,też nie czytałam w necie.Dużo jeżdżę i wiele ogrodów odwiedziłam i z ciekawością podpatruję proste sposoby radzenia sobie z kapryśną pogodą.
Myślę ,że na tym forum można dzielić się swoimi jak również podpatrzonymi sposobami,nie wszyscy muszą korzystać z zamieszczonych porad.
Pozdrawiam Marzena
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Czytam wypowiedzi i coś dodam. Posiadam także gunerę od kilku dobrych lat. KaeR jak widzę ma posadzoną w miejscu o dużej przestrzeni gdzie w sąsiedztwie niema tzw. ziemnych niespodzianek. Pamietam, że kiedy dostałem pierwszą sadzonkę od znajomego który uprawiał ją kilkanaście lat temu to powiedział mi bym pamiętał o izolacji gunery od np. części budynku czy innych przedmiotach metalowtch łączonych z konstrukcjami bo często właśnie w tych miejscach nawet przy niewielkich mrozach mu wypadały wtedy właśnie takim izolatorem jak najbardziej może być styropian. Ja gunerę mam posadzoną w części leśnej ogrodu przy naturalnym strumieniu i czuje się wyśmienicie. Zabezpieczam identycznie jak KaeR.

jarek
Awatar użytkownika
mommy_b
200p
200p
Posty: 316
Od: 25 kwie 2008, o 19:47
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

A możesz dokładniej napisać czego trzeba unikać. Bo nie wiem dokładnie o co chodzi. Korzenie nie mogą dotknąć do ściany budynku, np piwnicy tak? Czy napotkać czegoś metalowego w ziemi? Bo inaczej przemarznie roślina, tak? :oops: I jak możesz to proszę napisz jeszcze dlaczego tak jest.
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Spora kilkuletnia sadzonka gunery posiada mocno rozbudowany system korzeniowy który może przywierać do metalowych części lub betonu który pod wpływem mocnego mrozu przenosi zimno w głąb ziemi czyli do rośliny. My zabezpieczamy częśc wystajacą a w tym przypadku dolna może zostać uszkodzona. Jednak stwierdzam, że nawet jak coś przymarznie to zazwyczaj odbija i prędko regeneruje przyrost.

jareki
Awatar użytkownika
g.kiecko
1000p
1000p
Posty: 1508
Od: 19 wrz 2007, o 23:19
Lokalizacja: Jasło

Post »

Witam wszystkich.
Moja gunnera ma dwa lata, które spędziła w doniczce. Teraz wysadziłam ją do gruntu. Zgodnie z waszymi radami wykopałam dół, wymieniłam ziemię i podlewam codziennie kilka wiader wody. Ale pod gunnerą (jakieś 80 cm) mam cegłówki - teren po budowie, ziemia paskudna. Czy gdy jej korzenie tam dotrą mogą się uszkodzić i będzie po mojej gunnerze?
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Gośka
Mój ogród
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Aaa, masz też gunnerę ;)

Gunnera ma dosyć płytkie korzenie, więc to co jest pod spodem nie stanowi dla niej zagrożenia.

Wiadra wody to obecnie trochę za dużo.
Przy porównywalnej wielkości rośliny leję ok. 5 litrów na roślinę.
Gdy zrobi się naprawdę ciepło trzeba będzie lać więcej wody.
W ubiegłym sezonie jeżeli nie podlałem rano to w południe liście często były lekko oklapnięte.
Ziemia była nieosłonięta i szybko przesychała.

W tym roku zrobiłem otoczkę dookoła i wypełniłem ją kermazytem.
Jak na razie dobrze trzyma wilgoć.

Kilka dni temu :


Obrazek

Obie mają pierwsze kwiatostany (na razie takie nieśmiałe)
Obrazek
Awatar użytkownika
g.kiecko
1000p
1000p
Posty: 1508
Od: 19 wrz 2007, o 23:19
Lokalizacja: Jasło

Post »

Super gunnera :!: :!:
Ja nasypałam na wierzch piasku (dość grubo) mam nadzieję, że to też utrzyma wilgoć. Prawda?
Ale widzę, że masz bananowce :D :D :!: :!:
Mam parę utrzymywanych w domu i jeden na dworze, ale niemiłosiernie targa nim wiatr :!: Dlatego reszty nie wyniosę na dwór bo mi ich po prostu szkoda
Pozdrawiam Gośka
Mój ogród
Awatar użytkownika
KaeR
1000p
1000p
Posty: 1051
Od: 10 maja 2007, o 18:09
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Post »

Witam.

Anders, myślę, że trochę mało podlewasz swoje gunnery widzę to po kwiatostanie
jeżeli jest taki zwarty i bez łodyżki to oznacza mało wody, zacznij podlewać trzy lub cztery
razy więcej. Liście też powinny mieć dłuższe łodygi.

Moja stara gunnera choć okaleczona ostro ruszyła w ciągu tygodnia urosła 22 cm.


Pozdrawiam, Krzysztof.
Awatar użytkownika
SEWERYN_S
50p
50p
Posty: 60
Od: 3 maja 2009, o 12:36
Lokalizacja: SŁUPSK

Gunera - czyżby przemarzła i co robić

Post »

Posadzona od 2 tygodni, na zimną Zośkę prawdopodobnie przymarzła i taki brzydki liść, czy można go obciąć, na jakiej wysokości czy nie ruszać - proszę o poradę.
Obrazek
Awatar użytkownika
KaeR
1000p
1000p
Posty: 1051
Od: 10 maja 2007, o 18:09
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Post »

Obciąc przy samej karpie, na przyszłość pamiętaj żeby okryć jak zapowiadają przymrozek. Krzysztof.
Awatar użytkownika
Mona74
100p
100p
Posty: 199
Od: 7 cze 2009, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Czy gunery nic nie zjada? jak ślimaczki i inne łakomczuchy sobie z nią radzą?
Awatar użytkownika
KaeR
1000p
1000p
Posty: 1051
Od: 10 maja 2007, o 18:09
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Post »

Witam.

Mona74, zapraszam do mojego ogrodu tam znajdziesz aktualne a na wcześnieszych stronach archiwalne zdjęcia gunnery.
Co do pytania o szkodniki na gunnerze to nie zauważyłem żadnych.


Pozdrawiam, Krzysztof.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”