Gunnera olbrzymia - największa bylina świata.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

KaeR pisze:Witam.

Anders, myślę, że trochę mało podlewasz swoje gunnery widzę to po kwiatostanie
jeżeli jest taki zwarty i bez łodyżki to oznacza mało wody, zacznij podlewać trzy lub cztery
razy więcej. Liście też powinny mieć dłuższe łodygi.
Pozdrawiam, Krzysztof.
;) podlewam wystarczająco, naprawdę dużo
natomiast mam podejrzenia, że moja gunnera to gunnera trinctoria, a nie gunnera manicata,

właśnie wróciłem z urlopu, przez 2 tygodnie liście i kwiaty sporo urosły

3 tygodnie temu byłem w arboretum lesnym pod sycowem i tam obejrzałem gunnerę manicata
nowe liście i ich łodygi wyglądają inaczej niż u mojej.

chyba poproszę Cię o siewkę od Twojej gunnery ;)
Zolinka
100p
100p
Posty: 124
Od: 23 sty 2009, o 13:12
Lokalizacja: woj. pomorskie

Post »

odświeżam temat :D
dwa miesiące temu posadziłam nad stawem w słonecznym miejscu sadzonkę gunnery - miała 2 małe ale ładne liście i....tak ma do dnia dzisiejszego... jednym słowem przez dwa miesiące przyrost zerowy.
Pogoda u nas głównie deczowa może brakuje jej słońca ...a może jeszcze czegoś???
Czy ktoś z Was ma doświadczenie w jej uprawie ?? czego mojej guni brakuje żeby dostała "kopa"??

pozdrawiam
Awatar użytkownika
darob66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1471
Od: 25 sie 2007, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mokra/Lubsko woj.lubuskie
Kontakt:

Post »

Witam;
a Twoja gunnera dostała 'jedzonka'.Ta bylina jest bardzo! żarłoczna.
Pozdrawiam Marzena
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Post »

A czym nawozić taką Gunnerę?? Dziś nastawiłam pokrzywowej gnojówki- czy mogę za parę tygodni ją tą miksturą podlać?

No i jak to jest z tym słońcem i wilgocią?? Ja zrobiłam chyba błąd, bo posadziłam ją parę tygodni temu pod starym modrzewiem i innymi drzewami- słońca tam nie za wiele... A i to błotko to tak nie bardzo- raczej glina... Oj niedobrze chyba?? Czy lepiej ją przesadzić? Czy dać jej jeszcze czas? Jeden z liści powolutku rośnie... A jeśli przesadzić to jak jej zapewnić dobre warunki na mojej zwięzłej ziemi...
Amatorka ogrodu
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Pod moją został " wyrąbany" w ziemi dół o średnicy ok.0,8m i 0,5 m głęboki. Ziemię całkowicie wymieniliśmy z piaszczystej na próchniczną, dając na dno dojrzały kurzak ( takie błotko, które stało wymieszane z wodą 2 mies.).Domieszaliśmy go też do ziemii tuż pod korzeniami ( gunnera była w doniczce).Mam ją od ponad miesiąca i wypuściła 2 odnogi, każda dwuliścienna.Zauważyłam,że kiedy jest upalnie, to mimo iż gleba jest wilgotna, moja gunerka opuszcza liście. Ostrożnie, aby nie poparzyć ich, wlewam do pozostawionego lekkiego dołka wodę, przykrywam kawałkiem włókniny i po kilkunastu minutach już wszystko jest ok. Eksperymentowałam tez z lekkim zacienianiem od 11.30 do 16-tej.Nie opuszczała tak liści.
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Post »

Czyli tak naprawdę w pełnym słońcu stać chyba nie powinna? Choć tu w Irlandii to tego słońca aż tyle nie ma ;)
Amatorka ogrodu
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Post »

:shock:
Pięknie...
Chyba jednak moją przesadzić muszę...
Amatorka ogrodu
Zolinka
100p
100p
Posty: 124
Od: 23 sty 2009, o 13:12
Lokalizacja: woj. pomorskie

Post »

:D moja gunnera wypuściła 3 liścia ....ale do olbrzyma to jej jeszcze bardzo bardzo daleko :D
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

W ostatnim programie "Rok w ogrodzie" jest ciekawa wzmianka o tej pięknej roślinie: http://www.tvp.pl/styl-zycia/dom-i-ogrod/rok-w-ogrodzie
Jeśli już zakupię taką sadzonkę to mogę ją od razu wsadzić do ogrodu i zabezpieczyć przed przymrozkami gdy nadejdzie taka pora, czy lepiej do donicy? Widzę, że zdania są podzielone. Wystarczy jej rzeczywiście metr przestrzeni dookoła?
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Dziś kupiłam Gunnerę. Ma 4 liście, piąty wychodzi. Powiedzcie - co dalej? Mam sporo miejsca w ogrodzie, ale jeszcze jej nie wsadziłam. Podobno lepiej jak ma czasem cień...?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Gunera lubi żyzną ziemię. Na zimę trzeba stanowisko gdzie rośnie osuszyć i okryć solidną warstwa liści bukowych i zabezpieczyć przed wilgocią. tym roku w maju kupiłem sadzonkę w Berlinie w kwietniu na kiermaszu bylin. Na razie rośnie w doniczce, liście ma już wielkości parasolki.
Zolinka
100p
100p
Posty: 124
Od: 23 sty 2009, o 13:12
Lokalizacja: woj. pomorskie

Post »

xipe pisze:.... Na zimę trzeba stanowisko gdzie rośnie osuszyć ...
osuszyć ????? hmmmmmmm ...jak to zrobić kiedy gunnery rosną głównie nad stawami i oczkami wodnymi :?

pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Osuszyć - autor miał na myśli, żeby wilgoć nie dostała się pod ciepły zimowy kożuszek. W takiej sytuacji przykryta na zimę sadzona Gunnery mogłaby zgnić.


Po przeczytaniu jednego z poprzednich postów zdecydowałam się na posadzenie mojej Gunnery w donicy. Dostanie żyzna ziemie, tylko czy ona może zimować w tej donicy w chłodnym garażu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”