Aranżacje roślin

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
finezja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 7 wrz 2007, o 11:28

Aranżacje roślin

Post »

Które rośliny (wyższe z niższymi) najładniej się komponują ?
jakie rośliny można posadzić pod szpaler przekwitających róż ?


Bardzo proszę pisz poprawnie z użyciem polskich liter. Lila.
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

Pod różami bardzo często sadzi się lawendę (że niby coś tam odstrasza, ale to pic na wodę) mimo to ładnie to wygląda.
Grzegorz B

Post »

Róże jako królewskie kwiaty wymagają odpowiedniego towarzystwa, ale wybór jest ogromny, bo jest cała masa bylin, które wspaniale komponują się z różami uwidaczniając urok róż.

Należy pamiętać, że dobierając rośliny do róż musimy unikać roślin w barwach o tak samo intensywnej barwie jak róża którą wykorzystujemy w kompozycji. To róża ma być w centrum a reszta roślin ma być dodatkiem uwidaczniającym piękno tych królewskich kwiatów.

Ze względu na to, że w palecie barw róż brak jest czysto niebieskiej barwy, dlatego też niebieskie jak i fioletowe byliny są znakomitym dla nich towarzystwem.
O lawendzie wspominała już Ania, ale jeszcze możemy zastosować szałwie omszoną, kocimietkę, macierzankę, przetacznik, ostróżki, bodziszka czy dzwonek brzoskwiniolistny. Wszystko zależy od naszego gustu.

Z różami dobrze komponują się również rośliny o srebrzystej barwie np. bylica czy czyściec wełnisty.

Z innych roślin : złocień, przywrotnik i wiele wiele innych. Tylko pamietajmy o barwach.

Jeszcze do róż pasują zielone krzewy, np. bukszpan, który nadaje kompozycjom troszkę nutki spokoju.


A co do ciekawych kompozycji, to tutaj trudno na ten temat pisać, bo to temat rzeka i każdy ma na ten temat swoje zdanie. Każdy ma swój gust i trudno narzucać jakieś reguły.
Myślę sobie, że przy komponowaniu należy zastanowić się co chcemy osiągnąć. Jeżeli chcemy mieć ogród bardzo wyrazisty z "pazurem", to wydaje mi się że taki efekt osiągnąć można stosując kontrasty. One bowiem jak mało które nadają wielkiej wyrazistości i nikt nie przejdzie obok takiego ogrodu obojętnie.
Ale harmonijne kompozycje też są urokliwe, takie spokojne i nastrojowe.
Jak pisałem wcześniej wszystko zależy od gustu.
Jeżeli chodzi o barwy to czerwień pięknie się uzupełnia z zielenią, pomarańczowy z niebieskim, żółty z fioletem. Poza tym świetnie ze sobą komponują się kwiaty w tej samej barwie tylko w innych odcieniach. Ważna barwą jest barwa biała, która często spełnia funkcję neutralizatora kontrastowych barw jak i ożywia i nadaje intensywności innym barwom.
Łączy się ze sobą również kolory zimne ( niebieski, fiolet, purpura) jak i ciepłe (żółty, pomarańcz, wyrazista czerwień).
Świetnie komponują się ze sobą kolor niebieski i biel.

Jest cała masa możliwości na stworzenie pięknych i uzupełniających się kompozycji rabatowych dlatego też życzę inspiracji i myślę, że uda się stworzyć ciekawe kompozycje, które mam nadzieję będziemy mogli podziwiać na Naszym forum :wink:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Grzesiu, no i znowu mnie zaskoczyłeś :shock: :shock: :shock: Dziękuję za tak rozbudowane info, pewnie i ja skorzystam :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Barbara65
100p
100p
Posty: 103
Od: 11 maja 2007, o 09:13
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Widziałam kiedyś śliczną działkę, cała masa zieleni i tylko niebieskie kwiaty...Baśka
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

Piękne aranżacje można znaleźć w 'Mój Piękny Ogród' w dowolnym numerze letnim nawet w numerach archiwalnych, można je znaleźć choćby na dworcach PKP. Naprawdę polecam, miesięcznik. Na pewno coś Cię zainspiruja. Wiem że był jakiś numer specjalny "róże" chyba nawet go miałam, ale nie wiem gdzie jest obecnie :( Było tam sporo fajnych pomysłów:)
Awatar użytkownika
fionka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 lip 2007, o 10:20
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Ja na wiosnę mam zamiar stworzyć rabatę różną. Jeśli ktoś ma jakieś zdjęcia to chętnie zobaczę.
Barbara65
100p
100p
Posty: 103
Od: 11 maja 2007, o 09:13
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Fionko, myślę o tym samym!Na razie co prawda mam tylko jeden krzew, ale za to b. okazały.Posadzę go przy ścianie, gdyż bardzo wysoko rośnie.Nie wiem jaka to odmiana, ale jest w naszej rodzinie od zawsze, sadzonkę mam z ogrodu babci.Zaczyna kwitnąć już w czerwcu, ma różowe, pełne kwiaty o pięknym,intensywnym zapachu.Baśka
Awatar użytkownika
piku
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1948
Od: 12 lip 2007, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Podkarpacie

Post »

Popieram niebieską barwę jako dodatek do róż, mnie się bardzo podoba błekitny len lub niezapominajki Obrazek Obrazek
pozdrawiam Wiesia :wit
ogród / siedlisko / sukulenty / inne roślinki
guidet
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 maja 2007, o 08:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ja od trzech lat używam jako 'dopełniacza' do róż niebieskich szafirków. I wszystko działa ;>, szczególnie wiosną, kiedy to róże jeszcze nie pokazują swojej urody łan niebieskich szafirków przykuwa uwagę. Na początku trochę się obawiałem problemów z odchwaszaczaniem, ale trochę pracy i ściółka z kompostu załatwia sprawę. Ponadto szafirki bardzo szybko się rozrastają więc poletko już mam ładne :wink:
Awatar użytkownika
Lady-r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4276
Od: 3 lis 2006, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Płockiem, a Ciechanowem

Post »

Obrazek
Czy takie błękity wam się marzą?
pozdrawiam Ania jestem na etapie wymieniania tego co mi się trafiło na to co mi się podoba ;)
Mój ogródek cz.1
Zadbajmy o zdrowie Moje domowe Ogródek Lady-r po przerwie
Awatar użytkownika
piku
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1948
Od: 12 lip 2007, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Podkarpacie

Post »

Czemu nie, mogą być i takie Obrazek
pozdrawiam Wiesia :wit
ogród / siedlisko / sukulenty / inne roślinki
Awatar użytkownika
Lady-r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4276
Od: 3 lis 2006, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Płockiem, a Ciechanowem

Post »

Moje ulubione błękity. :lol:
Obrazek
pozdrawiam Ania jestem na etapie wymieniania tego co mi się trafiło na to co mi się podoba ;)
Mój ogródek cz.1
Zadbajmy o zdrowie Moje domowe Ogródek Lady-r po przerwie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”