KORZENIE - system korzeniowy drzew i krzewów

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Korzystając z wiosennej pogody i faktu, że iglaki jeszcze śpią wziąłem się w weekend za ich przesadzanie. Moja konkluzja - głębokość korzeni zależy przede wszystkim od ściółki. Tam, gdzie miałem wysypaną korę część korzeni była na ziemi :shock: pod warstwą kory. Przesadzałem np cyprysik lawsona (tak na oko 120 cm) i korzenie miał nie głębiej niż na 40-50 cm, świerk Nidiformis miał własnie korzenie na wierzchu, a te w ziemi nie sięgały głębiej, niż 30 cm. Z innymi iglakami podobnie. Za to namęczyłem się strasznie, żeby przesadzić orzecha. Rósł na piaszczystej glebie i ledwo go "wyrwałem". W zeszłym roku przekopywałem zwykły świerk kłujący rosnący bez żadnej ściółki i korzenie miał strasznie długie.
Dodam, że wszystkie drzewka pięknie rosły przez ostatnie lata i właśnie ze względu na zbyt szybki przyrost musiałem je poprzenosić w inne miejsca.
Awatar użytkownika
Weigela
100p
100p
Posty: 166
Od: 14 maja 2007, o 19:37
Lokalizacja: Pomorze

Jakie krzewy i drzewka mają płytki system korzeniowy?

Post »

Planuję posadzić przy ścianie domu jakieś nasadzenie z krzewów i bylin.Do tego jakieś nieduże drzewko mogę posadzić.Nie mogę głęboko kopać ,bo w tym miejscu jest prowadzona kanalizacja do domu.Na dodatek w tym miejscu odprowadzona jest deszczówka.Musi tam rosnąć coś co się głęboko nie korzeni.No wiem,że hortensje się nadają ,ale co jeszcze?
vegasi
100p
100p
Posty: 107
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

polecam krzewy berberysy i tawuły maja płytkie systemy korzeniowe i sa bardzo dekoracyjne
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Re: Jakie krzewy i drzewka mają płytki system korzeniowy?

Post »

Weigela pisze:Musi tam rosnąć coś co się głęboko nie korzeni.No wiem,że hortensje się nadają ,ale co jeszcze?
Jeszcze rododendrony i azalie.

Sama kombinacja Rh i hortensji może zapewnić kwitnienie od wczesnej wiosny do późnego lata :). A co dopiero jak jeszcze się miejsce na bylinki znajdzie.... :)

Pozdrawiam,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
Weigela
100p
100p
Posty: 166
Od: 14 maja 2007, o 19:37
Lokalizacja: Pomorze

Post »

O nie wiedziałam,że one się nadają.A mam je w ogródku.Dzięki. :D
Awatar użytkownika
Weigela
100p
100p
Posty: 166
Od: 14 maja 2007, o 19:37
Lokalizacja: Pomorze

Post »

A jakie bylinki mogę do tego posadzić? Słońce jest tam do od rana,tak do 13-14 godziny.
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Weigela pisze:A jakie bylinki mogę do tego posadzić? Słońce jest tam do od rana,tak do 13-14 godziny.
No to już jest zbyt skomplikowane pytanie jak dla mnie :roll: .
Trochę zależy od tego na jakie krzewy się zdecydujesz, jakie kolory, jakie pokroje lubisz....
Ja bym się zaopatrzyła na Twoim miejscu np. w 'Katalog bylin' Związku Szkółkarzy Polskich.
Trochę drogi ale warto :). Kompaktowe informacje na temat mnóstwa roślin. Ja mogę go wertować w kółko (do spółki z innymi książkami ogrodniczymi) i nigdy nie mam dość. Mogę tylko żałować, że mam tak mało miejsca wokół domku :mrgreen: .

Pozdrawiam,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
Weigela
100p
100p
Posty: 166
Od: 14 maja 2007, o 19:37
Lokalizacja: Pomorze

Post »

Ja mam podobny katalog-ten dodatkowo z krzewami i drzewkami.Też wiecznie go wertuję :D .
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Tą wersję katalogu tez mam :).

No to śmigaj do wertowania, na pewno coś w końcu wybierzesz pod te krzaki :)


Pozdrawiam,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Możesz to miejsce upiększyć tujami. Mają one płytki system korzeniowy. Poleciłbym tuję kulistą, która świetnie układa sie nawet bez przycinania.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Weigela pisze:Ja mam podobny katalog-ten dodatkowo z krzewami i drzewkami.Też wiecznie go wertuję :D .
To mamy te same całodzienne lektury :D Te moje katalogi są już tak wyświechtane, że powinnam je znać na pamieć od ciągłego czytania i oglądania. Dziwne, bo wcale tak nie jest, ciągle znajduję w nich coś nowego, w sam raz do kupienia :lol: :lol: :lol:

Przepraszam za off-topic, ale nie mogłam się powstrzymać :wink:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Nalewka pisze:
Weigela pisze:Ja mam podobny katalog-ten dodatkowo z krzewami i drzewkami.Też wiecznie go wertuję :D .
To mamy te same całodzienne lektury :D Te moje katalogi są już tak wyświechtane, że powinnam je znać na pamieć od ciągłego czytania i oglądania. Dziwne, bo wcale tak nie jest, ciągle znajduję w nich coś nowego, w sam raz do kupienia :lol: :lol: :lol:
To naprawdę nie ja napisałem ten post? :shock: . . . :lol:

A co do tematu to już chyba kiedyś był podobny problem ale dotyczył iglaków płytko korzeniących, dobrym iglakiem do takiego miejsca byłaby choina kanadyjska, znakomita do miejsc mało słonecznych, doskonała na cięcie a korzeni się bardzo płytko.
KrystianGolasz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 kwie 2008, o 23:32
Lokalizacja: Chorzów

Choina z płytkim systemem korzeniowym

Post »

A co do tematu to już chyba kiedyś był podobny problem ale dotyczył iglaków płytko korzeniących, dobrym iglakiem do takiego miejsca byłaby choina kanadyjska, znakomita do miejsc mało słonecznych, doskonała na cięcie a korzeni się bardzo płytko.[/quote]


jeśli chodzi o Choine kanadyjską to nadaje sie tylko odmiana o karłowym wzroście np. Choina kanadyjska Jeddeloh lub Nana, podstawowy gatunek Choiny to spore drzewo dlatego nie nadaje się .
zapraszam na wystawę kwiatów w Chorzowie
w Parku Kultury i Wypoczynku w dniach 16 maja do 19 maja.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”