KORZENIE - system korzeniowy drzew i krzewów

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
kozariusz
50p
50p
Posty: 52
Od: 20 maja 2008, o 17:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Jakie korzenie mają czereśnie i śliwy??

Post »

mam pytanie co do korzeni czereśni i śliw
czy ich korzenie idą w głąb ziemii czy są tylko wszędzie płytko pod powierzchnią gleby??
chce je zlikwidować i nie wiem jak bardzo będę musiał drążyć aby usunąć korzenie
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Obetnij wszystkie które rozchodzą się na boki - generalnie płytko ale i tak trzeba je będzie wyrywać gdyż główny korzeń idzie pionowo w dół. Ja osobiście jak likwidowałem wyrywałem ciągnikiem. :D
kozariusz
50p
50p
Posty: 52
Od: 20 maja 2008, o 17:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Jak głębokie ma korzenie jaśmin??

Post »

chcę usunąć JAŚMIN z działki
czy ktoś wie jak on mocno się zakorzenia??
czy bardziej na boki czy w głąb gleby??
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Trochę o usuwaniu tych drzew jest tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... sc&start=0
Pozdrawiam Andrzej.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Głębokość, na jakiej znajduje się teraz system korzeniowy Twoich drzewek zależy od tego w jakim są wieku i z jaką podkładką mamy do czynienia. Niestety śliwy i czereśnie należą do dość "zatwardziałych przeciwników" :D (choć najgorzej jest z usuwaniem korzeni grusz)... Polecam raczej wizytę traktorzysty z mocnym ciągnikiem i liną - idealnie by było ze specjalnym urządzeniem zwanym karczownikiem. Ostatnio usuwaliśmy pniaczki po 10 - letniej śliwie japońskiej - system korzeniowy był bardzo rozbudowany, na ok. 3 m szerokości i prawie 2 m głębokości...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
nikodem
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 16 lut 2008, o 20:40
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

Post »

U mnie na gliniastej dość wilgotnej glebie zarówno stare śliwy, czereśnie jak i wiśnie miały korzenie do ok. 0,5 m głębokości. To znaczy praca jest ciężka, bo trzeba pień szeroko i głęboko obkopać, odciąć widoczne korzenie przy pomocy siekier, kilofów i ostrego szpadla, no ale można to zrobić i już w ciągu 2 lat ponad 20 takich pni usunęliśmy.
Powodzenia!
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

We wszystkie strony kozariuszu i do tego mocno poskręcane ,karczowałam :evil: , niezłe kopanie ;:214
Pozdrawiam, Jagoda
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Post »

U mnie rosły przed domem wielkie krzaczory...usunięcie to była naprawdę ciężka praca. Najpierw zostały podkopane od boków (szybko się pisze,a to były 2 dni roboty :x )potem obwiązywane były łańcuchami i wyszarpywane traktorem (też się biedny namęczył)........a potem znów lopata w dłoń i usuwanie resztek. Na szczęście nie pojawily się odrosty :wink:
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Jak rozumiem chodzi o Jaśminowca a nie o Jaśmin.
No to miałem kiedyś bardzo starego jaśminowca wonnego, którego trzeba było wyciąć, korzenie miał ogromne, bardzo grube i długie. Niestety nie udało mi się go wykopać całego. I wiele korzeni zostało w ziemi a po wielu latach wyrosły z nich małe jaśminowce, cała kolonia. :)
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

I pewnie wszyscy macie zgodę na wycięcie jaśminowców :)
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

wronek89 pisze:I pewnie wszyscy macie zgodę na wycięcie jaśminowców :)
Kiedy ja wycinałem obowiązywały zupełnie inne, normalne przepisy a nie ta obecne paranoja. Wolno było wycinać do 30 lat a nie do 5. :)
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

A czy ktoś wie, jakie korzenie ma Wisteria Chińska i Złotokap Vossi? Czy można je posadzić obok domu? Wokół domu mam betonową obwódkę szerokości ok. 60 cm, zaraz przy niej chciałbym posadzić jeden z tych krzewów. Czy korzenie ich mogą podnieść lub pokruszyć tą starą wylewkę o grubości ok. 10 cm? Lub może ta wylewka uniemożliwi im rozwój, jeśli mają bardzo płytki system korzeniowy. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Pozostało mi się zdać na literaturę :( Może kogoś zainteresuje:
Złotokap ma dosyć płytki i słabo rozgałęziony system korzeniowy, glicynia zaś ma duży, szeroki i splątany. Więc sprawa jest prosta: na pergoli od strony domu złotokap, a od strony trawnika - glicynia :D
A skutki błędnych decyzji wyjdą ew. za parę lat :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”