KORZENIE - system korzeniowy drzew i krzewów

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jak zostawisz to odrosną, spróbuj popryskać randapem :)
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Korzenie orzecha włoskiego

Post »

Jak daleko od drzewa mogą po latach sięgać korzenie orzecha włoskiego? Zastanawiam się w jakiej odległości od domu go posadzić.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Korzenie jak korzenie, ale pomyśl o koronie.Mój orzech ma przeszło 30 lat i zajmuje sporo miejsca, co rok to więcej. Trudno mi to teraz uświadomić, ale minimum 5 metrów od domu, a najlepiej 10. Korzenie podobno zajmują tyle samo miejsca co korona. Masz zamiar posadzić go może od strony kuchni, bo odstrasza muchy? Może to prawda, ale os nie odstrasza. Ostatnio siedziałam pod orzechem i ciągle koło mnie, czyli moich kanapek kręciły się.
Waleria
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Jeśli posadzenie orzecha włoskiego jest przemyślane...
to posadź go jak najdalej od domu i wszelkich innych atrakcyjnych miejsc w ogrodzie.
Idealnym dla niego miejscem wg mnie jest róg ogrodu ,gdzieś w końcu działki ,gdzie nikomu nie będzie przeszkadzał a Ty możesz stworzyć pod jego korona uroczy kącik wypoczynkowy.
Ja "kocham" mój blisko 20 letni orzech rosnący 10 m od domu,
ale zmuszona jestem go ciąć każdej zimy,
męczyć się z jego liśćmi zaścielającymi wszystko grubą warstwą a także z owocami,
które mojej rodzinie sie już przejadły a których jest masa ...
Owszem rośnie wszystko pod nim co posadziłam i sadzę,daje przyjemny cień latem ale jeśli ma sie możliwość powinno się go sadzić w miejscu odległym by był jak najmniej absorbujący.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
cx

Post »

Witam.
Fakt ,mi również jakoś orzech nie pasuje na drzewo "podokienne"-obecnie mam lipę w takim charakterze,a w poprzednim mieszkaniu była akacja(robinia)-i te polecam.Korzenie -grube nie wychodza po za obrys korony myślę,że maks 1-2m wokół pnia,natomiast cienkie mogą mieć nieprawdopodobną długość-zależną od czynników zewnętrznych np pogoń za wodą czy składnikami odżywczymi.Wyrywałem w zeszłym roku siedmioletniego orzecha,niektóre korzenie miały ponad 4 metry~gr 1cm.
Hej.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Nie mam złych skojarzeń z orzechem koło domu, nawet pod takim się wychowałem; z korzeniami nie było problemu- bardziej z gałęziami co niszczyły dach a rynny były co jesień pełne liści.
Natomiast najbardziej nie lubię orzecha nad drogą czy choćby ścieżką bo orzechy spadają bez żadnego porządku i przykro się robi po rozjechaniu takiego...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2106
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Grube korzenie szybko schodzą w dół . Za jakiś czas będzie więcej fotek , bo szykują się duże wykopki. Sama jestem ciekawa jak to będzie wyglądało u następnych drzew.
Na zdjęciu pień 50 - latka . Obrazek
kozula
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Post »

Kozula nie szkoda ci go? :shock:
Aśka
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2106
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Sentymenty muszą pójść na bok . Skubany zaowocował raz w życiu , orzechy wielkości laskowych . Jest jeden olbrzym w centrum ogrodu który robi za ozdobnego i ścięty nie będzie nawet gdyby przestał owocować . Pięknie komponuje się z lipą , szczególnie na wiosnę . Na miejscu ściętego będzie rósł szczepiony .
Pozdrawiam . kozula
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Młody klon - jakie korzenie?

Post »

Mam kilka samosiejek klonu chyba zwyczajnego. Ok. 2 m wysokości, dość gęsto rosną. Chciałbym je trochę poprzesadzać. Ile taki klon może mieć lat i czy dużo trzeba by wykopać, żeby wyciągnąć go z korzeniami?
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Możesz przesadzać spokojnie, przytnij korzenie ok 25 -30 cm od pnia, nie zaszkodzisz mu klony mało cierpią przy przesadzeniach. Proponowałbym jednak poczekać aż spadną liście. Jeśli chodzi o wiek to różnie w zależności o warunków glebowych i wilgotności w danym roku. przyrosty nie zawsze są jednakowe , ale ok 5-6 lat.
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Post »

Czyli wbijam szpadel w odległości 30 cm od pnia obcinając korzenie, robię podkop na tyle samo i wyciągam drzewko z taką grudą ziemi. Tak?
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

tak część i tak się jeszcze rozsypie ale bryła zostanie, jeśli masz zamiar przenieść go gdzieś dalej to obwiązać bryłę workiem, będzie ok
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”