KORZENIE - system korzeniowy drzew i krzewów

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Kształt, rodzaj i upodobania korzeni krzewów i drzew

Post »

Szukałam iglaka o płytkich, szeroko rozłożonych korzeniach do posadzenia niedaleko opaski drenującej fundamenty mojego domku. Okazuje się, że takie korzenie mają jałowce, stąd w niesprzyjających warunkach jałowiec może się nawet przewrócić.
Sosna zaś ma korzeń palowy, ale ktoś gdzieś napisał, że czasem rośnie on w poziomie (???).
Jabłoń sięga aż do 1,5 metra w głąb ziemi, a więc poziom wód gruntowych powinien być niższy.
Brzoza tak "pije" wodę z okolicy, że poleca się ją sadzić koło fundamentów domu postawionego na podmokłym terenie.
itd itp

Takie informacje mają wymiar czysto praktyczny, a początkującego ogrodnika mogą uchronić od błędów i strat w nasadzeniach. A utrata rośliny jest bardzo nieprzyjemna, a nawet kosztowna, biorąc pod uwagę też czas i serce wpakowane w np. kilkuletnią opiekę nad jakimś wymarzonym, wyszukanym egzemplarzem.

Jak wiemy, nie wszyscy pracownicy sklepów ogrodniczych mają taką wiedzę, a nawet jeśli maja, to bywa, że niechętnie się nią dzielą. Inna sprawa, że niedoświadczony ogrodnik nawet nie wie, że mógłby (czy powinien) o to zapytać. Sama szukałam takich informacji w popularnych książkach dla działkowców i w necie, ale dane są albo rozproszone, albo nie ma ich w ogóle (a może są, ale nie udało mi się ich znaleźć?).

Tak więc piszcie jakie korzenie mają różne krzewy czy drzewka, nie każdy wszak kończył szkołę "ogrodniczą", czy ma odpowiednie księgi na półkach.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Zacznę może od najpopularniejszego iglaka jakim jest Żywotnik czyli Thuja.
Ma ona system korzeniowy płytki. Korzenie umieszczone są blisko powierzchni ziemi, są gęste i szeroko rozpostarte.
Konsekwencją takiego rozmieszczenia korzeni jest ich wrażliwość na silne ubicie ziemi ( uwaga na ziemię gliniastą!) oraz duże przesuszenie - dlatego warto ziemię wokół Żywotników ściółkować.

Sosna natomiast Nalewko faktycznie ma głęboki, palowy korzeń .Dlatego można pod sosnami sadzić inne krzewy ( np:różaneczniki).
Co do tych korzeni "poziomych" chodzi zapewne o to ,że u niektórych gatunków ( np: Sosna wejmutka) korzeń główny jest palowy ,ale potem odchodzą od niego poziome silne korzenie boczne usytuowane niezbyt głeboko.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Sadzę, że ta strona może się przydać

http://www.drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/atlas.php
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Płytki system korzeniowy, rozwijający się powyżej przeciętnego poziomu wody gruntowej mają m.in. odmiany żywotnika zachodniego i choina kanadyjska.

Dzięki za linka, świetna strona :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ewapach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 lis 2007, o 09:04
Lokalizacja: lublin

Jakie iglaki mają korzenie przy powierzchni?

Post »

8) Pozwalam sobie... zainteresować forumowiczów moim problemem, przy okazji omawianego tu tematu. Czy moglibyście mi podpowiedzieć, które z roslin iglastych rozwijają system korzeniowy przy powierzchni gleby? :? Elektryk poprowadził mi prąd w wykopie o głebokości ok 80cm wzdłuż ogrodzenia i w odległości ok 1 m od boku działki. W tym właśnie miejscu wzdłuż siatki ogrodzeniowej chciałam posadzić daglezję lub tuje, ponieważ powiedziano mi, że są to jedyne rośliny które nie ''rosną głęboko'' i może nie uszkodzą kabli :oops: Co wy o tym sądzicie? Bardzo będę wdzięczna za porady :) Ewa
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Wszystkie rośliny drzewiaste lub krzewy mnożone wegetatywnie mają zmodyfikowany system korzeniowy - tzn system wiązkowy z kilkoma korzeniami szkieletowymi kotwiczącymi roślinę w glebie, główna masa korzeni znajduje się w warstwie do 1m głębokości.

Sosny mnożone generatywnie (z nasion) w szkółkach poprzez zabiegi agrotechniczne - pikowanie, szkółkowanie, uprawę w kontenerach, ... mają również zmodyfikowany system korzeniowy, ale jako gatunek o typowym systemie palowym "chcą" odtworzenia pierwotnego systemu.

Gatunki wywodzące się z suchych siedlisk w naturze mają głęboki system korzeniowy.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

W zasadzie to tylko do żywotnika bym się przychyliła, może oprócz Thuja plicata( Żywotnik olbrzymi) ,która miewa głębszy system korzeniowy.

Daglezja miewa korzenie nawet do 1,5 m głębokości oczywiście po wielu latach ,ale to jest solidne drzewsko :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ewapach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 lis 2007, o 09:04
Lokalizacja: lublin

Re

Post »

:D Bardzo dziękuje za informacje i rady! Sama ''prowadzę'' sadzonki tujek, są jeszcze małe ale może zaryzykuję sadzenie wiosną! Pozdrawiam- Ewa!
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Podobno bardzo płytko korzeni się choina kanadyjska (tsuga canadensis), znakomity iglak na żywopłoty ale raczej w miejscach mało słonecznych. Z tego względy nie cierpi łażenia i deptania wokół drzewa.

W sieci przeczytałem nawet, choć wierzyć mi się w to nie chce absolutnie, że nawet starsze egzemplarze choiny potrafią mieć większość systemu korzeniowego na głębokości do 25 cm!!!
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Na pewno (Jałowiec skalny) Juniperus scopulorum "Skyrocket" ma bardzo płytki system korzeniowy - dla mnie jest to jego wadą nie zaletą (dla moich muszę wykonywać podpory i odciągi, aby nie przewracały się prze dużych wiatrach). Proponowany jest często na żywopłot - ale czy słusznie??? :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
ewapach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 lis 2007, o 09:04
Lokalizacja: lublin

Re

Post »

Oglądnęłam zaraz ''wzmniankowane'' rośliny. Bardzo ładne, mogłyby porastać wiekszą część mojej działki, ale właśnie dlatego m.in. obsadzam działkę żywopłotem, ponieważ znajduje się na wzniesieniu , w pełnym słońcu i :? pełnym wietrze!!! Pojedyńcze sadzonki dam radę posadzić zgodnie z ich upodobaniami. Następny sprzyjający okres do sadzenia to luty-kwiecień ?! Pozdrawiam Ewa ! :D :D :D Paco! Oglądnęłam twój ogród. ROOBI wrażenie, no ale żyjąc w sąsiedztwie tego zamku? , nie można być minimalistą 8) Ja rozpoczynam na nowej działce. Z totalnego chaosu zaczyna wyłaniać się zarys ogrodu, ale niestety musze czekać na zkończenie najważniejszych robót budowlanych, no i roślinki muszą się troszkę postarać aby w tym marglu zaistnieć .
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Kiedyś słyszałem, że by wyeliminować powstawanie palowego systemu korzeniowego można na przykład w momencie sadzenia orzecha włoskiego, który się takowym systemem charakteryzuje bezpośrednio pod niego położyć duży kamień, jakąś płytę betonową choćby chodnikową.

Sądzę, że kładąc taki betonek nad kablem można sadzić nie tylko płytko korzeniące się iglaki.
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Jakie iglaki mają korzenie przy powierzchni?

Post »

ewapach pisze:8) Elektryk poprowadził mi prąd w wykopie o głebokości ok 80cm wzdłuż ogrodzenia i w odległości ok 1 m od boku działki. ......' i może nie uszkodzą kabli :oops:
Przede wszystkim należałoby się zastanowić, jaki to kabel i czy został prawidłowo położony.
Wreszcie nie można się dać zwariować - przecież kładzenie kabli energetycznych pod ziemią jest normą i tak się robi. :?
Wiadomo nie można na nim posadzić dęba, buka czy sosny czarnej, ale nie sądzę, aby kablowi zaszkodziły mniejsze drzewa, czy krzewy (jeśli został położony prawidłowo). Kabel ten chyba ma jaką osłonę??? :? :!:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”